STRES SAVAR YİYECEKLERLE KORONAYA KARŞI GÜÇLÜ DURUN

Koronavirüs salgını döneminde sağlığımızı korumamız için bağışıklık sistemini güçlü tutmak büyük önem arz ediyor. Bağışıklık sisteminin güçlü olması için ise dengeli beslenmek ve stresten uzak olmak gerekiyor. Diyetisyen Bengü Ünal, salgının üzerimizde yarattığı stresle mücadelede etkili olacak ve bizleri sağlıklı hissettirecek stres savar yiyecekleri açıkladı.

STRES SAVAR YİYECEKLERLE KORONAYA KARŞI GÜÇLÜ DURUN
banner87

Haber; Özlem ŞAHİN 

Sağlıklı yaşam için en önemli unsurların başında gelen dengeli beslenme, hem beden hem de ruh sağlığını korumada büyük önem taşıyor. İçerisinde bulunduğumuz koronavirüs salgınında hem beden hem de ruh sağlığımızı koruyacak besinleri tüketmemiz bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıkla mücadelede bizlere kalkan görevi görüyor. Manisa’da hizmet veren Diyetisyen Bengü Ünal, stresi hayatımızdan uzak tutacak besinleri ve bağışıklık sistemimizi güçlendirecek beslenme şeklini siz okurlarımız için anlattı. Stresin tüm dünyadaki insanların maruz kaldığı bir faktör olduğunu söyleyen Diyetisyen Bengü Ünal, stresin pek çok kaynağı olabileceğini belirterek, “İçerisinde bulunduğumuz çevre, vücudumuz, düşüncelerimiz, hatta dünyaya nasıl baktığımız da stres faktörü olabilir. Sınav ya da bir iş görüşmesi gibi üzerimizde baskı oluşturan anlarda stresli hissetmek son derece olağandır. Birde buna Covid-19 salgın süreci eklenince bizler için stres durumu kaçınılmaz bir hal aldı. Çünkü stres bizleri olumsuz ve önemli zamanlarda etkiler. Vücudumuz korunmak ve güvende olmak istediği zamanlarda içgüdüsel olarak stresi ortaya çıkartır. Etrafımızda bir tehdit olursa beyin ona alarm gönderir. Bu durumda merkezi sinir sistemi ile endokrin sistem bir arada çalışır ve endokrin sisteminin çalışmasıyla adrenalin, noradrenalin ve kortizol gibi stres hormonlarını aktif hale getirir. Fakat stresin fazla olması; kronik stres hormon bozukluklarına sebep olur. Sürekli strese maruz kalmak kronik hastalık (kalp damar hastalığı, obezite gibi) riskini arttırır. Ayrıca stres, bağışıklık sistemimizde de hasarlar oluşturur. Stresin bir sonucu olarak vücudumuzda salgılanan kortizol, bağışıklık sistemimizi ve inflamatuvar yolları bastırır. Bu baskılama da, enfeksiyonlara ve kronik inflamatuvar vakalara yakalanmamızı daha olası hale sokar. Yani, hastalıklarla mücadele yetimiz zayıflar” şeklinde konuştu.

Dengeli Beslenme İçin Bunlara Dikkat!

Hem bağışıklık sistemimizin güçlenmesi hem de stres ile başa çıkabilmek için beslenmemizi düzene koymamız gerektiğine vurgu yapan Diyetisyen Ünal, dengeli beslenme için gerekli unsurları şu şekilde sıraladı;

  • Güne mutlaka kahvaltı ile başlayınız.
  • Her gün meyve ve sebze tüketimine önem veriniz.
  • Posadan zengin besleniniz. Tahıllı gıdalar, meyve-sebze ve kurubaklagiller posa miktarı açından yüksek besinlerdir.
  • Protein alımına özen gösteriniz.
  • Omega 3 yönünden zengin besleniniz.(balık, semizotu, keten tohumu, ceviz, ıspanak)
  • Düzenli su içiniz.
  • Düzenli olarak sizin için uygun olan bir spor yapınız.

İŞTE STRES SAVAR YİYECEKLER

Düzenli bir beslenmenin yanı sıra bazı besinler stres hormonlarının aksine olan serotonin ve melatonin hormonlarının salınımını artırıp, stres durumunun azalmasına destek olduğunu belirten Diyetsen Ünal, içerdikleri besin değerleriyle adeta stres savar olan besinleri ise şöyle sıraladı;

Yağlı Tohumlar: Fındık, ceviz, badem, kabak çekirdeği gibi yağlı tohumlar çinko minerali içermesinden dolayı serotonin yani halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen hormonun salgılanmasına yardımcı olur.

Somon Balığı: Omega 3 yağ asitlerinden oldukça zengin bir kaynak olan somon balığı kortizol ve adrenalin gibi stres hormonları ile savaşmaya yardımcı olup,  bağışıklık sitemini güçlendirir. Gün içerisinde yaşayabileceğiniz stresi azaltmak ve bağışık sistemini desteklemek adına haftada 2-3 kez enerji ihtiyacına göre yaklaşık 120-150 gr somon tercih edebilirsiniz.

Muz: İçeriğindeki magnezyum ve potasyum ile birlikte kasların düzenli çalışmasına ve kontrol edilmesine yardımcı olurken strese bağlı oluşabilecek yorgunluk ve uykusuzluk halinin üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Yumurta: Kaliteli bir protein kaynağı olan yumurta içeriğindeki triptofan ile serotonin ve melatonin hormonun yapısına katılıp, salgılanmalarını artırmaktadır. Bu nedenle haftada 2-3 kez haşlanmış olarak ve omlet şeklinde veya salatalara ilave edilerek tüketilmelidir.

Yulaf ezmesi: Yulaf gibi kompleks karbohidrat tüketimi serotonin düzeylerinin arttırılmasına yardımcı olmaktadır.

Kefir: Fermente süt ürünlerinden olan kefir probiyotik içeriği yönünden en iyi kaynaklardan biridir. Probiyotikler bağırsak bakterilerini iyileştirip beyin- bağırsak yoluyla stresin düzenlenmesine katkıda bulunur. Aynı zamanda bağırsak florasının onarılmasıyla beyindeki serotonin düzeylerinin arttırılmasına yardımcı olur.

Yaban Mersini: Yaban mersini ve diğer böğürtlengiller de içerdiği antioksidanlar sayesinde stres-kaynaklı serbest radikallerle savaşarak vücudun stres kaynaklı rahatsızlıklara iyi gelir.

Bitter çikolata: İsviçreli araştırmacılar tarafından 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre%70-80 oranındaki bitter çikolatanın stres hormonlarının seviyesini düşüren bir etkisi var. Aynı zamanda içeriğindeki magnezyumda aynı etkiyi vermektedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2020, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94