Sağlıklı Cerrahi Sünnet!

Yaz tatilinin başlaması ile birlikte çocuklarını sünnet ettirmek isteyen ailelerin kafasında bazı soru işaretleri oluşmaya başlıyor. Doğru sünnet nedir? Hangi yaşta sünnet edilmelidir? Genel anestezi mi, lokal anestezi mi uygundur? Hangi koşullarda sünnet yapılmalıdır? Kimler sünnet yapabilir? İşte bugün bu sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Doğru Sünnet Nasıl Yapılmalıdır?

Modern tıbbın gereği olarak cerrahi her türlü müdahalenin olduğu gibi sünnetin de cerrahi koşulların olduğu cerrahi müdahale ortamında yapılması gerekir. Enfeksiyon riski, gerekli müdahalelerin yapılabilmesi açısından bu son derece önemlidir. En önemlisi sünnet işlemi bu işin uzmanı bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Sünnet ne zaman yapılmalıdır?

Çocuk gelişim uzmanları, psikolojik olarak çocukların sorun yaşamaması için sünnetin 2 yaşından önce mümkün olduğu kadar erken dönemde yapılmasını önermektedirler. Ancak tabii ki bu acil tıbbi sünnetler dışında bir durumdur. İşeme sorunu olan, sık enfeksiyonlar gibi tıbbi gereklilik durumlarında çocukların yaşına bakılmaksızın sünnet olmaları mümkündür. En ideali ilk 6 ay içinde sünnet yaptırmaktır.

Lokal anestezi mi yoksa genel anestezi mi tercih edilmelidir?

Sünnetin normal şartlarda lokal anestezi altında yapılması uygundur. Aksi gerekmedikçe lokal anestezi altında sünnet rahatlıkla yapılabilecek bir cerrahi müdahaledir. Ancak sterilizasyona dikkat edilmesi en önemli husustur. Bizim tercihimiz lokal anestezi altında sünnet işleminin yapılmasıdır.

Sünnetten sonra ağrı olur mu?

Lokal anestezinin etkisi yaklaşık 1.5 saat sürecektir. Bu süreden sonra hafif ağrılar başlar ve ilaç kullanılmazsa ağrılar giderek aratabilir. İlk gece huzursuz olabilir. Bu gayet normaldir çünkü çocuk çok hassas olur ve kendine dikkat ve ilgiyi çekmek için ağlayarak sızlayarak bir tavır sergileyebilir. Sünnetten 1 saat sonra başlayıp 2 gün süreyle 4 saat arayla ağrı kesici verilmesi yeterlidir. Genel anestezi sonrası ağrı hemen başlayacağı için ağrı kesici anesteziden çıkınca verilmelidir.

Hatalı sünnetin doğurabileceği sonuçlar nelerdir?

Ciltle ilgili estetik hataların bir kısmı ve eksik sünnet düzeltilebilir. Fakat idrar kanalı yaralanmaları, penis gövdesi, glans yaralanmalarını düzeltmek ciddi ameliyatlar zinciri gerektirebilir. Bazen de düzeltmek mümkün olmayabilir, organ kaybına gidebilir.

Sünnet ameliyatlarındaki gelişmeler ve yenilikler nelerdir?

Teknolojinin getirdiğini malzeme avantajları dışında farklı bir durum yok. Kullandığımız anestezik maddeler çok daha güvenli, kullandığımız dikiş materyalleri daha az alerjen, daha hızlı ve iz bırakmadan eriyor.

Sünnet edilmeyenlerde görülebilecek sağlık sorunları nelerdir?

Sünnetle alınan deri penis ucunu ve idrar deliğini örtmektedir. Ve bu derinin altında bir havasız, pislik ve salgı biriken, idrarla temas halinde bir alan oluşmaktadır. Bu sebeple düzenli temizlenmezse enfeksiyon oluşumu için uygun bir zemin oluşturur. Özellikle çocuklarda sünnet derisi yapışabilir, ucu daralabilir. İdrar çıkışını engelleyebilir. Penis abselerine neden olabilir. Parafimozis dediğimiz sünnet derisi sıkışarak peniste kan akımını bozabilir. Bu derinin sünnetle alınması bahsettiğimiz problemlere karşı korunma sağlar.

Sonuç olarak sünnet önemli bir işlemdir. Mutlaka bu işin uzmanı bir doktor tarafından uygun koşulları sağlanmış bir sağlık tesisinde yapılmalıdır. Evde sünnet işlemi yapılmaz. En önemli konulardan biri de hijyen ve sterilizasyon kurallarına uyulmasıdır. Sağlıklı günler dileği ile!

YORUM EKLE