SAHİBİNDEN SATILIK ÖMÜRLER

Bir filmde diyordu ya hani; "Tanrı'yı güldürmek istiyorsan ona yaptığın planları anlat." Hayatın içinde birçok plan yaparız. Mesela lisedeyken hukuk okumak isteriz üniversitede yaşlı bakımına gideriz. Birçok erkek çocuk büyüyünce, Barcelona'da futbolcu olma hayali kurar ancak büyüdüğünde anca 10-11 halı saha maçına çıkar.

Vahşi kapitalizmi iliklerimize kadar hissettiğimiz bu dünyada hayallerimizi gerçekleştirmek bile parayla. Bir zamanlar Ata Demirer'in,7,5 lira olan fasulyesi artık bir dolara denk vaziyette. Bilardo da oyunu kazandıran son top, siyah 8'dir.Ancak doların 8'e koşması bize çok şey kaybettirecek.

Bir zamanlar birçok televizyon gezgini, Afrika'ya gider ve günde 2 dolara çalışan insanları göstererek bizlere hafiften bir dram yaşatırdı. Klasik cümleleriyse; “Gördüğünüz Mozambikli bu adam yaptığı bu işten günde 2 dolar kazanıyor ve ailesini geçindirmeye çalışıyor." derlerdi. Ancak günümüz Türkiye'sinde asgari ücret kazanan biri, günlük 10 dolar kazanıyor ve bu gidişle günde 10 dolar bile kazanması sosyetik bir durum hâline geleceğe benziyor.(Kenya'da asgari ücret 136 dolar olup günlük 4,50 dolara tekabül etmektedir.)

Günümüz Türkiye’sinde, iyimser düşünüp, ülke gençlerinin 25 yaşında iş hayatına girdiğini kabul edersek eğer geriye çalışabileceği aktif 40 yıl kalır. Basit bir hesap yapacak olursak 40 yıl,14600 güne eşittir. Günde 10 dolar kazandığımızı düşününce tüm ömrümüzü 146 bin dolara satmış olacağız. Sokağa çıkıp vatandaşa, mikrofon uzatıp “Ömrünüzü bana 146 bin dolara satar mısınız?” desek, kimse “Evet” demez diye düşünüyorum. Hatta dalga geçtiğimizi zannedeceklerdir. Ancak sahibinden satılık ağır hasarlı, değişkensiz 146 bin dolarlık ömürlere sahibiz.

İzledikten sonra sizlere hayatı sorgulatacak artık kültleşmiş filmler kategorisinde gösterebileceğimiz Dövüş Kulübü'nün meşhur repliği; "Her gün işe gidiyorsun. Akşamları erken uyuyorsun. Ve bunun karşılığında aldığın tek şey koltuk takımı. Gerçekten acınası bir durumdasın." bilen bilir, Brad Pitt'in büyük oyunculuk sergilediği film, gün geçtikçe daha da anlamlanıyor.

Bedava peynirin sadece fare kapanında olduğunu ve fakirden yatırım tavsiyesi almamanız gerektiğini hatırlatarak yazımı noktalıyorum.

Sevgilerle...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Buket
Buket - 3 hafta Önce

Hayatın içinde bir çok plan yaparız hayatımızı bu planları gerçeklestirmek için harcarız. Ama sadece hayattan payımıza düşeni alırız. 24 yaşında zengin olabilir 40 yaşında batabilir. Bazen hayata rağmen değilde hayatla beraber yaşamayı öğrenmek lazım . Velhasıl Kelam kaleminize kuvvet ✌

Erol Egemen
Erol Egemen - 3 hafta Önce

Kpss'den sonra yazının anlamı daha da derinleşiyor

Ömer Uludağ
Ömer Uludağ - 3 hafta Önce

Duygularımıza tercüme olmuşsunuz kaleminize sağlık efendim

Mustafa şahin
Mustafa şahin - 3 hafta Önce

Süper olmuş

banner95

banner94