SAKİN YAŞAM ALANI KULA!


Muzaffer YURTTAŞ

Muzaffer YURTTAŞ

11 Haziran 2019, 13:49

Bayram süresince Kula ilçemizde tarihi evlerde bulunma fırsatım oldu. Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ile sohbet ettik. Yaptığı çalışmaları ve projelerini anlattı. Büyükşehir Belediyesinin restorasyonunu yaptığı evlerin tamamlanmak üzere olduğunu belirtti. Yapılan tüm çalışmaları takdir ediyoruz. Özellikle Yunus Emre’de yapılan restorasyon ve düzenleme çalışmalarını alkışlıyoruz. Tabii ki yapılacak çok şey var. Sadece belediyeye değil tüm kurumlara ve insanlarımıza düşen görevler var. Kula 1050 tescilli binası ile Türkiye’de en büyük tarihi potansiyellerden biri. İleride Safranbolu, Şirince gibi bir yer olmaması için hiçbir neden yok. Devlet, millet ve belediyeler, sivil toplum kuruluşları el ele verdiğinde çok daha güzel sonuçlar ortaya çıkacaktır. Acizane bu konuda yapılması gereken bazı önerilerimi bu vesile ile dile getirmek istiyorum.
Kula Tanıtımı İçin Yapılması Gerekenler:
1)Kula Yaren Ekibi için özel bir konak düzenlenmeli ve hafta sonları ve belirli günlerde burada Yaren Gecesi düzenlenmelidir. Yerel sanatçılar Kula ve Manisa türküleri ve oyunlarını icra etmelidir.
2)Kula ve tarihi dokusunun tanıtımı için Ortak Akıl Toplantıları organize edilmeli, valilik, belediye, STK, halkın katılımı ile burada neler yapılabileceği tartışılmalıdır. Alınan kararların hayata geçirilmesi takip edilmelidir.
3)Kültür Turizm Müdürlüğü vasıtası ile öğrenciler ve halktan gönüllü olanların rehberlik ve Kula’yı tanıtma konusunda eğitimi gerçekleştirilmeli, Kula’ya gelen ziyaretçilere bu rehberler tanıtım konusunda yardımcı olmalıdır. Bu rehberlerin sevk ve idaresi Kula Belediyesi ve Kaymakamlığı tarafından ortak organize edilmelidir.
4)Kula Yöresel Yemek Yarışmaları yapılmalı, gastronomi kültürü tanıtılmalıdır. Bu yarışmalara halkın katılımı teşvik edilmeli, her katılana ödül verilmelidir.
5)Hediyelik eşya çarşısı ve kadınların evde yaptıkları gıda ve süs eşyaları Pazar Günü kurulacak Yerel Organik Pazar’da ziyaretçilere sunulmalıdır.
6)Kula ve Manisa’nın yetiştirdiği değerli bilim, siyaset ve yazarları zaman zaman davet edilerek söyleşiler ve imza güleri gerçekleştirilmelidir. Bu konuda her Manisalı’ya özveri ile katılım düşmektedir.
7) Kula’da film ve diziler için çekim alanları oluşturulmalı, yapımcılar davet edilmeli, daha önce çekilmiş filmler gösterilmelidir. Burada bir film çekim alanı ve onların kalabilecekleri mekanlar yapılmalıdır.
8)Fotoğraf sanatçıları, basın mensupları ve televizyon temsilcileri davet edilerek “Kula Foto Safari” günleri düzenlenmeli, bu günde tüm kula ve değerlerinin tanıtımı sağlanmalıdır.
9)Zaman zaman Kula ile ilgili resim, fotoğraf, karakalem vb çalışmalar için sergiler düzenlenmeli, öğrenciler teşvik edilmelidir.
10)Öğrencilerin eğitin ve sosyal faaliyetleri için özellikle Kula’yı tercih etmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı ve İlk Müdürlükleri ile görüşmeler yapılmalıdır.
11)Turizm ve Seyahat Acenteleri davet edilerek Kula’ya konaklamalı turistin gelmesi sağlanmalıdır. Bu konuda dergi, afiş ve broşürler yapılmalıdır.
12)Kulalılar Günü: Belirli bir gün Kula ve Kulayı Sevenler Günü olarak planlanmalı, bu günde festival havasında bir organizasyon yapılmalıdır. Tüm Türkiye’deki Kulalı ve Manisalı dostlar davet edilerek o gün tanıtım için değerlendirilmelidir.
13)Jeopark, Peribacaları, Yunus Emre, Kaya Mezarları için özel tanıtımlar yapılmalı, Kulayı tanıtan film ve müzikler hayata geçirilmelidir.
Yapılacak olan her tür çalışmaya destek vermeye, bilgi ve birikimlerimizi paylaşmaya hazır olduğumuzu buradan belirtmek istiyorum. Sayın Valimizin de “Kula Tarihi Zafer Mektebi” ile ilgili restorasyon konusunda attığı adımları ve çalışmalarını takdirle izlediğimizi ifade etmek istiyorum. Kalın sağlıcakla!
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.