banner83

ŞEHİTLER VE ŞEHİT AİLELERİ YANLIZ DEĞİLDİR

Geçenlerde Türkiye'nin gündemine oturan bir olaya hep birlikte tanıklık yaptık. Kendini bilmeyerek, haddini aşan bir Milletvekilinin bu vatan uğruna canını vermiş bir şehidimizin ailesine küfrederek tüm şehit ailelerinin yanı sıra tüm Türkiye'yi ayağa kaldırarak, hadsizliğini ve kendini bilmezliğini gözler önüne sermişti.

**

Her kim olursa olsun! Bir şehide ve ailesine bırakın küfrü, incitmesi bile densizliktir. Çünkü Şehit ve Şehit Aileleri Allah yolunda seçilmiş insanlardır. Böylesine densizlerin bilmediği Şehitlik ve Şehitlik kavramını buradan hatırlatmak isterim ki; Şehit demek Allah yolunda canını feda eden bir Müslüman demek. Şehitlik, İslâm'da en büyük mertebe demek. Şehitlik kavramı ise; Şehit (Arapça: شهيد şehit, çoğulu: Arapça: شُهَداء şüheda') kutsal bir ülkü, din veya inanç uğrunda ölen kimse. Şehit olma eylemine "şehadet" adı verilmektedir.

**

Daha geniş bir detaya girersek, "bir olaya şahit olmak, bildiğini söyleyip tanıklık etmek, bir yerde hazır bulunmak" gibi anlamlara gelen şehadet (şühud) mastarından türeyen şehit (çoğulu şüheda) dini bir terim olarak Allah yolunda öldürülen Müslümanı ifade eder.

**

Kelimenin sözlük ve terim anlamları arasındaki bağı "görülen, tanıklık edilen" (meşhud) manasına göre açıklayan alimler, canını Allah yolunda feda eden kimsenin hemen cennet nimetlerine erişmesine Allah ve melekler tarafından şahitlik edilmesinden dolayı, "gören, tanıklık eden" (şahid) anlamını esas alanlar ise Allah'ın vaat ettiği nimetleri hazır olarak görüp onlardan yararlandığı yahut kıyamet gününde kendisinden Hz. Peygamber'le birlikte geçmiş ümmetler hakkında şahitlik etmesi isteneceği için ona şehit dendiğini belirtirler.

**

Bu detaylardan sonra adama sorarlar; sen nasıl bir vekilsin? Senin temsil ettiğin bu milleti nasıl savunacaksın? Sen ki bu şehitlerin ve şehit ailelerinin değerini, kıymetini bilmezsen sen ki "Al kanlarını akıtıp bu vatanı vatan yapan evlatlarını hiçe sayarak tanımazsan" senin bu vatan topraklarında hiçbir zaman yerin olmaz.

***

Bu düşüncelerim sadece ve sadece bu kendini bilmez milletvekili ve de buna iştirak edip destek veren hepsi için geçerlidir. Unutulmamalıdır ki bunca verdiğimiz şehitler ve şehit aileleri yalnız değildir. Kalın sağlıcakla...

YORUM EKLE

banner95

banner94