ŞEHZADELER’E YATIRIM ATAĞI


Erdinç YUMRUKAYA

Erdinç YUMRUKAYA

08 Ocak 2020, 15:22

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ile yaptığım 45 dakikalık televizyon programımda, başkan o kadar güzel mesajlar verdi ki, bu cümleleri bir kez daha yazma ve sizlere iletme gereği duydum…

Başkan Çelik, kasım ayında Ankara’ya yaptığı ziyaretler kapsamında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na yatırım destekleri için teşekkür etti.

Başkan Ömer Faruk Çelik yatırımları şöyle özetledi;

-Sancaklıbozköy Mahallesi’nde 100 dönümlük alana TOKİ, 400 adet konut yapacak. Başvurular 15 Ocak 2020 tarihine kadar devam edecek.

-5 yılı aşkın süredir kentsel dönüşüm hakkında yoğun mesai yapan Şehzadeler Belediyesi’ne Bakan Kurum’dan destek geldi. İshak Çelebi, Kocatepe, Dilşikar ve Bayındırlık Mahalleleri’nde yapılacak olan kentsel dönüşüm projesi için protokol imzalandı.

-Şehzadeler’e yapılacak olan Millet Çarşısı ile ilgili sunulan 2 farklı projenin de Bakan Kurum tarafından takdirle karşılandı. Projeler için Manisa’ya heyet geldi, gerekli incelemeler yapıldı ve projeler onay safhasında.

- Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından onaylanan projeler kapsamında; Aşağı Çobanisa, Selimşahlar, Karayenice ve Ahmet Bedevi Mahalleleri’ne yapılacak olan toplamda 5 Milyon TL’lik spor kompleksleri hayata geçiyor.

-Sancaklı İğdecik Mahallesi’ne toplamda 5565 m²’lik alan içerisinde düğün salonu ve parkın olacağı bir sosyal tesis yapılacak.

***

Bu harika projelerin yanında Başkan Çelik’in en önemli sosyal sorumluluk projesi de ‘Temizlik Projesi’… Önce Şehzadeler esnafı sonra da bu semtte oturan aileler projeye destek vererek başkanın hayali olan temiz ve yeşil bir yerleşim alanında yaşamayı hak ediyor. Herkesin bu projeye katkı sağlayacağına eminim.

Son sözüm; İnanıyorum ki, 2020 yılında Sayın Çelik, Şehzadeler ilçesindeki bu çalışmalarıyla Türkiye’de ki birçok ilçenin önüne geçerek yatırım konusunda fark yaratacaktır.

35 YILLIK BAŞKAN

Geçen hafta ETV ekranlarında moderatörlüğünü Doğan

Göde’nin yaptığı “Manisa’ya Bakış” programının

konuğu; Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet

Koop. ve Manisa 22. Bölge S.S Esnaf ve Sanatkarlar

Kredi ve Kefalet Koop. Birliği Başkanı Recep Çınar idi.

***

Recep Çınar’ın 35 yıllık bir geçmişi var. Şu anda Merkez

Birliği Yönetim Kurulu üyeliğinin yanında, Manisa’da da

bölge birlik başkanı olarak görev yapan; çalışmalarıyla

esnafın takdirini kazanan ve camia içinde sevilip saygı

duyulan Recep Başkan ETV ekranlarından esnafa şu

mesajları verdi;

-Esnaf, kredi kullanırken Halk Bankası’nın esnaftan

aldığı %2’lik faiz, %1’e düşürüldü.

-Kooperatifin yıllık faizi şuan %6 ama bunun düşmesi

için mesai veriyor ve görüşmelerini yapıyor.

-Kredi tavan limitinin 185 milyondan 225 milyona

çıkması için çalışmaların tamamlandı ve onay

bekleniyor.

-5000 kişiye yakın odaya kayıtlı esnafın 3400 kişisinin

kredi kullandığını paylaştı.

Bunlar benim izlediğim programdaki ana unsurlardan

bazılarıydı.

Ticaret odasına kayıtlı üyelerin bu imkanlardan

faydalanamamasına rağmen odalara kayıtlı esnaflara

yapılan bu faiz indirimlerinin çok ama çok olumlu

olduğunu düşünüyorum. Bu konu ile ilgili yazımın başına

dönerek 35 yıllık deneyim ve tecrübenin getirdiği

çalışmaların neticesinde bu kriz döneminde orta ölçekli

esnaf kardeşlerimizin bir nebze nefes alacaklarını umut

ediyorum.

Son sözüm;

Oda başkanı olmak çok zor bir olay

değildir. 35 yıldır üyeler tarafından çok sevilen bir

başkan olmak hiçte kolay olmasa gerek. Bu nedenle

başkanı bir kez daha kutluyor ve esnafa vereceği güzel

mesajları bekliyoruz.

SPİL DAĞI’NIN YOLU

Yeni yıla sayılı günler kala, Spil Dağı tamamen olmasa da beyaza bürünmüştü. Coğrafi konumumuz itibariyle hem biz hem İzmirliler ‘kar’ ile çok nadir buluşuyoruz. Hal böyle olunca da hem yeni yıl öncesi hem de geçtiğimiz hafta sonu vatandaşlar Spil Dağı’na akın etti.

***

Spil’e kar yağışının başladığı ilk hafta sonu İzmir’den Spil Dağı’na ailesi ile gelen bir arkadaşım tam da dağa tırmanırken beni aradı. Sitem doluydu…

Yolun emniyetsizliğinden bahsetti, her yıl olduğu gibi yine çok fazla vatandaşın Spil’e akın ettiğinden bahsetti ve maalesef o koşullarda dahi yanlış park ederek dağ yolunda akışı bozan trafiği tıkayan duyarsız vatandaşlardan bahsetti.

Kar keyfimiz adeta çileye dönüştü, dedi. Yolda uzun süre beklemek zorunda kalmaları epey morallerini bozmuştu.

***

Kısa bir süre sonra tabii ki alan ile ilgili yetkililer olaya müdahale ettiler. Manisa’da Spil Dağı’na çıkan yol başlarında polislerimiz kar lastiği olmayan ve şartlara uymayan sürücülere geçit vermedi. Kemalpaşa mevkiinden Spil Dağı’na çıkmak isteyenler de önce jandarma kontrolünden geçtiler.

Tabii burada önemli olan kontrollerden sonra vatandaşlarımızın duyarlı ve bilinçli davranması…

***

Evet, Spil Dağı’na çıkan yolumuzda bazı aksaklıklar var. Yol ile ilgili atılacak olan adımların bekletilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Spil Dağı, Manisamızın kış turizm alanı. At alanı, Şehzadeler Belediyesi’nin yaptığı Spil Orman Köşkleri, manzarası, oksijeni ile büyük bir değerimiz.

Son sözüm; Spil Dağı’na çevre illerden gelen vatandaşlarımız, oradaki kar keyfinden sonra Manisa’yı da gezmeyi ihmal etmiyorlar. Esnafımızdan alışveriş yapıp, Manisa’yı tanıyorlar. Spil Dağı’nın ziyaretçileri zor şartlar ile karşılaşmaya devam ederlerse, daha emniyetli buldukları Kemalpaşa yolunu tercih edecektir ve Manisa kar sayesinde yakaladığı hareketliliği kaybedecektir.

480.000 TL + 5.000 TL SATILIK EV

Son iki yıl boyunca inşaat sektörünün iflas etme aşamasına geldiğini düşünürsek, geçtiğimiz günlerde yaşadığım enstantene beni 5 yıl önce, müteahhitlerin çok fazla para kazandığı ve çok pahalı jiplere bindiği günlere götürdü.

***

Bir yakınım, emlakçı ile birlikte ev almak için beğendikleri evi görmeye gitmişler. Alıcı yakınım müteahhitin ismini duyunca da Erdinç bey’in tanıdığı diyip bana geldi ve müteahhiti arayıp fiyat konusunda aracı olmamı rica etti.

Bende tanışıklığım olan kişiyi aradım; hoş sohbetten sonra “bu ev ne kadar?” diye sordum.

Gelen cevap 480.000 TL olur dedi. (ama aynı rakamı emlakçıda vermişti)

-475.000 tl olursa bir yakınım almak istiyor, dediğimde kesin ve net “hayır olmaz.” cevabını verdi. Bende sen düşün ben seni yarım saat sonra tekrar arayacağım dedim ve yarım saat sonra aradığımda da şu cevabı aldım;

-“Arkadaşlar bu eve emlakçıyla gitmişler. O nedenle emlakçıya vereceğim 5.000 TL’ yi de ev fiyatının üzerine koyuyorum evin fiyatı 485.000 TL” deyince şoka girdim. Önce espri yapıyor zannettim ama kesin ve net bir şekilde 480.000 TL olan ev bir anda 485.000 TL oldu ve 1 TL dahi inmeyeceğini söyleyince de telefonu kibarca kapattım.

***

Sonrada uzun uzun düşündüm demek ki piyasada kriz yok, inşaatcıların işi düzgün ve paraya da ihtiyaçları yok.

Kafama takılan soru şu oldu ;

Evler peynir ekmek gibi pazarlıksız satılabiliyorsa, inşaat sektöründeki sıkıntının sebebi nedir?

Son sözüm; Müteahhitler ev fiyatlarını kendileri belirlerler ve müşterilere söylerler, ev alacak kişide parası varsa öder ve evi alır. Ancak hiçbir müteahhitin evi emlakçı gösterdi ben emlakçıya vereceğim parayı sizden istiyorum deme gibi bir hakkı olmamalı.

TRAFİK KARMAŞASI!

Geçen hafta kaleme aldığım yazımda 8 Havuzu’nun oradaki kavşağı kullanan sürücülerin sağa ve sola ışıksız geçiş yapabilmesi halinde trafiğin rahatlayacağını yazdıktan sonra çok fazla mail aldım.

Oradaki esnafımızda aynı benim gibi düşünüyor.

8 Havuzu’nun (15 Temmuz Demokrasi Meydanı) olduğu kavşakta yapılacak olan bir düzenleme ile Sultan Camii’nin oradan gelen trafiğin rahatlayacağı konusunda herkesin hemfikir olduğu bir gerçek…

Yetkililer bu konuda bir çalışma yapabilirlerse trafiğin bir nebze rahatlayacağı kesin…

***

Trafikte yaşanılan sıkışıklığı kaleme alınca, başka noktalarda yaşanan sorunlarda bana gönderilen maillerin arasındaydı.

Karaköy’de yaşanan trafik sıkışıklığı için de orada yaşayan vatandaşımızın istekleri şöyle;

  • Şeyh Fenari Camii ile Kırmızı Köprü arasındaki yola park yasağı konulması durumunda, Çocuk Hastanesi kavşağına kadar trafiğin rahatlayabileceği ve düzgün akacağı düşünceleri çok fazla. Çünkü o alana park eden sürücüler, çift şeritli yolu tek şeride düşürüyor ve sıkışıklık tam da bu noktada başlıyor.Yetkililer bu konu hakkında da bir çalışma yaparlarsa alanda bir rahatlama olacağını düşünüyorum.

****

Son sözüm; Her gün yüzlerce aracın trafiğe çıktığı bir yerdeki trafik sorununu tamamen çözmek mümkün değildir ama küçük plan değişiklikleriyle problemi en aza indirmek mümkündür. Bu değişiklikler inanıyorum ki yolları kullanan araç sürücülerinin stresini azaltacaktır.

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

1 Ağustos 2000 tarihinde başlayan gazetecilik hayatım 20 yıldır devam ediyor. Geçen 20 yılda bir çok arkadaşımız gazetecilik stajlarını ‘Manisa’Da Denge Gazetesi’nde ki yazılarıyla ve haberleri ile tamamlayıp başka gazetelerde üst düzey mertebelerde görev aldılar ve almaya da devam ediyorlar.

Basın sektöründe görev almak, diğer sektörlere oranla çok daha farklı bir özveri ve emek ister. Haber değeri taşıyan olayların ne zaman yaşanacağı belli olmaz. Her zaman buna hazırlıklı yaşarlar.

Yanlarından ekipmanlarını hiç eksik etmezler; mikrofon, fotoğraf makinesi ve kameraları mesai saatleri dışında da dahi yanlarındadır. Zaten gazetecikte mesai saati diye de bir kavram yoktur. En basit örnek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle kendileri için bir çok etkinlik düzenlenir; onlara gazeteci arkadaşlarımız katılırlar, etkinliğin fotoğraflarını çekerler, haberlerini yazarlar ve yine okuyucuları ile buluştururlar…

Onlarda asla durmak yoktur.

Son Sözüm; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, Manisa’daki tüm gazeteci kardeşlerimin bu özel gününü kutluyorum ve diliyorum ki hep güzel haberlerle ve güzel eleştiriler ile Manisa yaşamına katkıda bulunmaya devam ederler.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.