AK PARTİ NEDEN RET OYU VERDİ?

Manisa’nın MHP’li Büyükşehir Belediyesi tarafından ilde yapılacak olan yatırımlar için istenen borçlanma yetkisinin AK Partili üyelerin ret oyu vermesi sonucunda komisyona gitmesi kabul edilmedi. Mecliste yaşanan tartışmanın ardından AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli düzenlediği basın toplantısında neden borçlanma yetkisine onay vermediklerini açıkladı.

AK PARTİ NEDEN RET OYU VERDİ?

banner46
Manisa Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı Meclis Toplantısı’nda borçlanma yetkisinin güncellenmesi ile ilgili maddenin Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderilmesi oylamasını AK Parti Grubu reddetti. Mecliste konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 97 mahallenin acil altyapı ve içme suyu beklediğini, asfalt, Irlamaz, Manisa Prime, elektrikli otobüsler gibi çok sayıda hizmetin yapılmasına engel olunduğunu savundu. AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli ise dün parti binasında düzenlediği basın toplantısı ile neden ret oyu verdiklerini açıkladı.

“KESİNLİKLE SİYASETİ ÇİRKİNLEŞTİRMEDİK”
Mersinli, meclis öncesinde Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, MHP İl Başkanı Erkan Öztürk ile bir araya geldiklerini, kendilerinden borçlanma yetkisi için destek istediklerini, kendilerinin de makul olan her konuda yapacakları inceleme sonrasında destek olacaklarını söylediklerini belirtti. Mersinli, “Biz Cengiz Ergün’ün yatırıma dayalı, özellikle yer altı yatırımına dayalı komisyonda bir ay görüşülüp, irdelenip, bütün konularına destek verme kararı almıştık. Arkadaşlarımızla büyükşehirden aldığımız bilgilere bakınca bir borçlanmanın ötesinde Manisa’nın 4-5 yılını, hatta 10 yılını ipotek altına alacak bir çalışma olduğunu gördük. Biz özellikle Manisa’nın 2019 seçimleri öncesinde ihtiyacı olan altyapı çalışmaları başta olmak üzere diğer yatırımların hepsinin, komisyonda bir ay süreyle hem bizim, hem MHP’nin, hem CHP’nin iyi bir inceleme yapmasını, en sonunda nasıl bir destek vereceksek, hangi yatırımlar konusunda destek vereceksek onu komisyona havale etmek istedik. Bütün bunlar öncesinde Cengiz Bey’i de bilgilendirdiğimiz konulardı. Manisa’nın önünü açma noktasında bir tasarrufumuz olacaktı. Aldığımız karar da buydu. Buna göre de hareket ettik. Bütün demokratik kurullarımızı çalıştırdık ve sonuna kadar da bu noktadaydık. 5 yıldır da hep bu noktada durduk. Kesinlikle siyaseti çirkinleştirmedik.” dedi.

“BU İŞİ OLDUBİTTİYE GETİRMEK İSTEMEKTEDİRLER”
Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene ise, “AK Parti Grubu bugüne kadar Büyükşehir Belediye yönetimine özellikle altyapı projeleri ile ilgili borçlanma taleplerine olumlu yaklaşmış ve kredi kullanımına onay vermiştir. Bu çerçevede çeşitli yatırımlarla ilgili olarak bugüne kadar 400 milyon TL borç stoku oluşmuş durumdadır. Yasalarımıza göre belediyeler limitsiz borçlanma yetkisine sahip değildir. Borçlanma iznini belediye meclisleri karar vermektedir. Büyükşehir Belediye Başkanı için toplam borç stoğunun giderek arttığı kanaatindeyiz. En son 2017’de gerçekleşen toplam gelirin 1,5 katının yeniden değerleme oranı olan yüzde 14 fazlası kadardır. Bu da yaptığımız hesaplara göre 880 trilyon civarıdır. Bu limite borç faizleri de dahil edilmelidir. Bütün bu durumlar 4749 sayılı kamu finansmanı ve borç yönetiminin düzenlenmesi hakkında kanun ile yapılmıştır. Kanuna aykırı borçlanan belediye yetkilileri hakkında failleri daha ağır bir cezayı gerektirmeyen durumlarda 5437 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun görevini kötüye kullanmaya ihlalleri hükümleri uygulanır. 2018 mali yılı için Büyükşehir Belediye Meclisinin yetkisi ise, toplam geliri olan 749 trilyonun yüzde 10’u olan 74,9 trilyonun yeninden değerleme oranı olan yüzde 14 attırılmış haliyle 85 milyon TL’dir. Bunun üzerinde borçlanma için ayrıca İçişleri Bakanlığından izin alınmalıdır. Bütün bu teknik konular ve mevzuat gereği AK Parti gurubumuz önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da borçlanma izni vererek altyapı ihtiyaçlarının bir an önce giderilmesi düşüncesiyle hareket etmeyi planlamıştır. Grup olarak talebimiz ise bu konunun Plan Bütçe Komisyonu’nda enine boyuna her boyutu ile incelenmesi ve bir öncelik sıralaması yapılarak eldeki imkanların en verimli şekilde kullanılmasıdır. Büyükşehir Belediye Başkanı ise borçlanma konusunun yüzeysel olarak konuşulması ve birkaç gün içinde karar verilmesini istemektedir. Adeta bu işi oldubittiye getirmek istemektedir. İtirazımız bunadır. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanının gözünü seçimi kazanma hırsı bürümüş, 4 yılda yapamadıklarını katrilyon borçla bir yıla sığdırabileceğini düşünerek belediye başkanlığının borçlardan daha önemli olduğunu düşünmektedir. Büyükşehirin geleceği ipotek altına alınarak, hem ağır bir borç yükü, hem de bu borç stoğu fazlası oluşturulmak istenmektedir” ifadelerini kullandı.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Manisaya sevenler - 1 yıl önce
Konuşan adamlarından bi şeyden anladiklari ni bilsem.bu adamlar daha önce ne iş yaparlar di, Şimdi mütayit oldular.