CHP'NİN SEÇİM GÜVENLİĞİ RAPORU AÇIKLANDI

CHP, seçim güvenliğine yönelik olarak partilerle görüşmeleri sonrasında hazırladığı raporu AK Parti'ye sundu. Rapor, kamuoyuyla da paylaşıldı.

CHP'NİN  SEÇİM GÜVENLİĞİ  RAPORU AÇIKLANDI

banner46
AK Parti ve MHP tarafından hazırlanan 'seçim ittifakı' teklifinin seçim güvenliğiyle ilgili maddelerine ilişkin, CHP'nin siyasi partilerle görüşerek hazırladığı rapor, kamuoyuyla paylaşıldı.

CHP HEYETİ RAPORU AK PARTİYE SUNDU
CHP heyeti, 8 siyasi partiyle gerçekleştirdiği görüşmenin ardından hazırladığı raporu, AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'a da sundu. Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni temel alan ve AK Parti'ye de sunulan raporda, ziyaret heyetinin oluşumu, CHP ve teklifte imzası bulunan AK Parti ve MHP dışındaki siyasi partilere gerçekleştirilen görüşmeler ile elde edilen sonuçlar yer aldı.

Raporda, siyasi partilerin teklifteki seçim güvenliği konusunda ortaklaştıkları itirazlara ilişkin 11 madde ile mevzuat değişikliği önerisi kapsamında 7 madde bulunuyor.
OHAL şartlarının devam ettiği süreçte, şeffaf ve adil bir seçimden bahsedilmesinin güç olacağı, OHAL’in yarattığı pek çok adaletsizlik, haksızlık ve kısıtlamanın özgür ve güvenli seçime gölge düşüreceği ifade edilen raporda, mevzuat değişikliği olarak şu öneriler yer aldı:
  • 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 20 Temmuz günü ilan edilen ve 19,5 aydır süren OHAL rejimine vakit kaybetmeksizin son verilmeli, Türkiye yeniden olağan hale geçmelidir.
  • Yüzde 10'luk ülke barajı tamamen kaldırılmalı. Seçmen iradesinin parlamentoya tam yansıması sağlanmalıdır.
  • Başta barolar olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının gözlemci statüsüyle seçim günü sandıklarda ve oy kullanma alanlarında çalışabilmesi olanaklı kılınmalıdır.
  • YSK kararlarının yargı incelemesine derhal açılması sağlanmalıdır.
  • Görme engelli yurttaşlar için Braille alfabesi ile basılmış pusula sağlanması başta olmak üzere engelli bireylerin iradelerini özgürce yansıtabilecekleri önlemler alınmalı ve mevzuat değişiklikleri yapılmalıdır.
  • KHK ile yürürlüğe giren, özel televizyonlara ilişkin YSK'nın denetimini kaldıran mevzuat değişikliği geri çekilmelidir.
  • Partilerin Hazine yardımı alabilmelerine ilişkin hüküm gözden geçirilerek, seçimlerde en az yüzde 1 oy alan siyasi partilerin Hazineden yardım alabilmeleri mümkün kılınmalıdır.
 
Raporda, seçim ittifakına ilişkin teklifteki değiştirilmesi istenen maddelere de yer veriliyor.
Bu kapsamda, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde oy pusulalarının aynı zarfa konulması, sandık kurulu başkanı ve üyeliklerinin belirlenme yöntemi, tüm seçmenlere sandık başına kolluk gücü çağırma yetkisi, sandık kurulunun mührü bulunmayan zarf ve pusulaların geçerli sayılması gibi düzenlemelerin değiştirilmesi önerildi.

7 MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ TALEP İLETTİK
CHP’li Özgür Özel görüşmenin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:"Talebimiz; verdiğimiz raporun incelenmesine müteakip, komisyon toplantısının pazartesi gününe ertelenmesi. Pazartesi günü görüşlerini raporumuzda ifade ettiğimiz 8 siyasi partinin davet edilerek, tüm siyasi partilerin görüşlerini ifade ettikleri bir komisyon çalışması önerdik. Ayrıca kendi tekliflerine itirazda ortaklaştığımız 11 maddeyi içeren bir rapor verdik. Tekliflerinde olmayan ama Türkiye'de güvenli bir seçim yapılması için 7 mevzuat değişikliği talep ilettik. Toplam 18 maddeyi ilettik, kendileri raporumuzu aldılar. Bu konuyla ilgili değerlendirmeyi de kendileri yapacaklar."

“MHP’NİN AKP’YE TESLİMİYETİNİN İTİRAFIDIR”
İttifak teklifinin altında MHP'nin de imzası olduğunu, raporu onlara da vermek için talepte bulunduklarını anımsatan Özel, "Çünkü biz bir siyasi partinin yok sayılmasını, bir siyasi partinin bir başka siyasi partinin yan bileşeni gibi gösterilmesini, o siyasi partinin seçmenlerine duyduğumuz tavırdan dolayı doğru görmedik. MHP'ye de siyasi partilerin taleplerini iletmek istediğimizi söyledik. Kendilerinden bu konuda olumlu bir görüş olmadı. AKP olumlu yanıt verirken, MHP görüşmek istemedi. AKP biz MHP'ye iletiriz dedi. Bu durum, MHP'nin AKP'ye tam teslimiyetinin itirafıdır.”şeklinde konuştu. MHP ÖNCE RANDEVU TALEBİNİ REDDETTİ, SONRA RAPORU TALEP ETTİ
 “BÜYÜK AĞABEYLERİ KABUL EDİNCE MHP MAHCUP OLDU”
CHP’nin 8 partiyle görüşerek hazırladığı seçim güvenliği raporunu sunmak için randevu talebini MHP reddetmişti. Önceki gün gerçekleşen AK Parti-CHP görüşmesinin ardından MHP Grubu, CHP’den seçim güvenliği raporunu talep etti. Konuyla ilgili ayrıca bir açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel sosyal medyadan “Bu da oldu” diyerek tepki gösterdi. Özel’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:“Daha dün randevu talebimizi reddeden MHP, bugün grubumuzdan, Adalet ve Kalkınma Partisi grubuna ilettiğimiz seçim güvenliğine ilişkin raporumuzu talep etti.  Yani, MHP grubu, kendilerinin randevu verip dinleme nezaketi dahi göstermediği seçim güvenliği raporumuzu talep etti. MHP'nin kendi tutumlarıyla bağdaşmayan, kendi açıklamalarını yalanlayan, kendi kendini tekzip eden bu tavrını hayretle ve ibretle karşıladık. Büyük ağabeyleri randevuyu kabul edince mahcup oldukları anlaşılıyor. MHP'nin bir görevli aracılığıyla değil yetkili bir ismi tarafından, partiler arası iletişim nezaketine uygun bir şekilde raporun talep edilmesi durumunda taleplerini değerlendirileceğiz.”–Caner KILIÇ
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.