banner83

Haziran’da Erken Seçim Mi Olacak?

Etv’ye konuk olan İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan öngörülen erken seçim tarihini paylaştı ve Yunusemre ilçesinde üye sayısını arttıran tek parti olduklarını söyledi. Başkan Akan ayrıca su faturalarına yansıtılan KAYSÜ ücretleri hakkında açtıkları dava ile ilgili de özel açıklamalarda bulundu.

Haziran’da Erken Seçim Mi Olacak?
banner87

Özlem Şahin’in sunduğu Gazete Manşetleri programında, 'Günün Konuğu' olan İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, Etv izleyicilerine önemli açıklamalarda bulundu. 20 Haziran 2021 tarihinde seçim olacağını öngörerek sahada çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Başkan Akan, su faturalarına yansıtılan KAYSÜ ücretlerine ilişkin de konuştu.

"20 HAZİRAN’DA SEÇİM OLACAKMIŞ GİBİ TEŞKİLAT OLARAK SÜREKLİ SAHADAYIZ"

Başkan Tufan Akan’dan, programda öne çıkan açıklamalar şöyle;

“Siyasette yürüyen bir süreç var. Pandeminin olması İYİ Parti teşkilatlarını durdurmadı. Biz çalışmalarımıza devam ettik. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in erken seçimle ilgili vermiş olduğu bir tarih var. 20 Haziran tarihini öngörüyor. Dolayısıyla 20 Haziran 2021 tarihinde seçim olacakmış gibi ben ve arkadaşlarım teşkilat olarak, sürekli sahadayız. Teşkilat birimimiz, kadın kolları birimimiz, gençlik politikaları birimimiz, tüm arkadaşlarım yönetim kurulumuzla birlikte, mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev dolaşıyoruz. Siyaset üretiyor, sorunları sıkıntıları dinliyoruz. En başta, Sayın Genel Başkanımız il ziyaretleri yapıyor, esnafı, çiftçiyi, mağdur olan her kesimi dinliyor, Biz de kendi ilçemizde, kendi ilimizde ciddi bir çalışma yapıyoruz. Sürekli vatandaşlarımızla iç içeyiz. İşçilerimizi, esnaflarımızı, pandemi döneminde kapanan işyerlerini ziyaret ettik.

"YUNUSEMRE’DE ÜYE SAYISINI ARTTIRAN TEK PARTİYİZ"

Yargıtay’ın resmi verilerine göre Yunusemre ilçesinde, tüm Türkiye’de olduğu gibi üye sayısını arttıran tek parti İYİ Parti’dir. Bu çok güzel bir teveccüh. Bu da teşkilatların aslında ne kadar istekli olduğunu, ne kadar çok çalıştığını gösteriyor. Bizim böyle bir teşkilata Yunusemre ilçesinde sahip olmamız, teşkilatın başkanı olarak beni de onurlandırıyor. Böyle bir ekiple çalışmak mutluluk verici."

YUNUSEMRE’DE KAYSÜ BEDELİ ALINACAK MI?

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, KAYSÜ bedeli ile ilgili açtıkları davayı ve sonucunu tüm detaylarıyla izleyicilerle paylaştı. Başkan Akan şu sözlere yer verdi:

"Öncelikle KAYSÜ bedelini anlatmak istiyorum. KAYSÜ bedeli, Katı Atık Sistem Yönetim Ücreti’dir açılımı. Daha net bir ifadeyle, çöpün toplanma ücretidir. Su faturasında bunu net bir şekilde görürsünüz. Maalesef bu, 2019 yılının sonunda Manisalıların hayatına girdi. O tarihte bu KAYSÜ ücreti meclise geldiğinde, biz İYİ Parti gurubu olarak ret oyu verdik. Bunun zaten çevre temizlik vergisiyle alındığını, çöp toplamanın ayrı bir vergi daha olmamasını dile getirdik. Ancak meclisteki diğer partilerin oylarıyla bu kabul edildi ve ücret alınmaya başlandı.

"BAZI İŞLETMELERE YÜZDE 2.000 ZAM UYGULANIRKEN,

BAZI KURUMLARDAN HİÇ ALINMADIĞINI TESPİT ETTİK"

Önceki sene 3 Kasım tarihinde, bu karar Yunusemre Belediye meclisine yine geldi. Bu sefer yeni yıl zammı için geldi ve tekrar görüşüldü. Evlerde 10.90 TL olan bu KAYSÜ bedel 13.81 TL’ye çıkması görüşüldü. Bu da yüzde 30 zam demek. Yine o kadar dengesizlikler vardı ki bu kararlarda, bazı işletmelere yüzde 2000 zam geldi, bazı kurumlardan da KAYSÜ bedelinin hiç alınmadığını tespit ettik. Daha sonra genel merkezimizle de istişare ederek, ortak bir karar aldık ve bunu mahkemeye taşımamız gerektiğini düşünerek dava açtık. Biz zammı da gerekçe göstererek, Yunusemre Belediyesi’nin almış olduğu bu KAYSÜ ücretinin tamamen kaldırılması noktasında dava açtık.

"İNSANLARIN CEBİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN!"

KAYSÜ, Bakanlık tarafından 10 yıldır getirilen bir genelgeyle sabitlendi. Ancak Yunusemre Belediyesi’nin yaptığı açıklamada söylediği gibi, bu ücret Türkiye’deki bütün belediyelerden alınmıyor. Bazı büyükşehir belediyelerinde alınıyor, yarı yarıya bir oran. Bazı büyükşehir belediyelerinde ise bu ücret alınmıyor. Şimdi ise bir pandemi sürecinden geçiyoruz. Her ne kadar da iktidar partisi kanalları kabul etmese de, uzun yıllardır bir ekonomik kriz var. Bu şartların oluştuğu bir ülkede, insanların cebinden elinizi çekin! Bu KAYSÜ paralarını almayın ve bu su faturalarını düşürelim. Zaten Manisa olarak biz Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanıyoruz, büyükşehirler içerisinde.

"BİZİM PARTİMİZİN YÖNETTİĞİ BELEDİYE DE BU ÜCRETİ ALIYORSA, ALMASIN!"

Sonuç olarak, KAYSÜ bedellerinin alınmaması ve vatandaşların rahatlatılması adına dava açtık. Aslında tüm Türkiye’ye emsal olacak bir dava açtık. Türkiye’de bir ilk. Bu ücretin alındığı yerler de alınmadığı yerler de var. Biz de dedik ki; hiçbir yerde alınmasın. Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı bana cevap verdi; “İYİ Partili ve Millet İttifakının olduğu belediyeler de alıyor.”dedi. Benim partimin yönettiği belediyeler de bu bedeli alıyor olabilir. İttifak yaptığımız CHP’nin yönettiği belediyeler de bunu alıyor. Ama her koyun kendi bacağından asılır. Biz Yunusemre’deyiz ve burada bu mücadeleyi veriyoruz, tüm Türkiye’ye tüm Manisa’ya örnek olacak şekilde. Bizim partimizin yönettiği belediye de bu ücreti alıyorsa, almasın! Oralardaki muhalefetler de onlara dava açsın. Vatandaşı nasıl rahatlatabiliriz, ekonomik krizden nasıl daha az yara almasını sağlayabiliriz, biz buna bakalım. Biz neden particiliğe bakıyoruz ki? Orası İYİ Partili belediye, burası CHP’li belediye, şurası AK Parti belediyesi, o alıyor bu almıyor, böyle bir şey yok. Yanlış varsa, yanlış tektir, doğru da tekdir.

"YUNUSEMRELİ HEMŞERİLERİMİZ SU FATURALARINDA BU ÜCRETİ ARTIK GÖRMEMESİ LAZIM"

17 Şubat 2021 tarihinde, mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Yunusemre ilçesinde. Çünkü biz Yunusemre Belediye Meclis Üyeleri olarak bunu dava ettik. Mahkeme bu kararla Yunusemre Belediyesine şunu demiş oldu; “Bu ücreti Manisa Büyükşehir Belediyesi alabilir, senin bertaraf tesisin yok, sen zaten bu ücreti alamazsın, böyle bir düzenlemeyi sen zaten yapamazsın.” Bizde 26 Şubat 2021 tarihli ihtarname çektik. Peki bu saatten sonra ne olacak? Yunusemre Belediyesi Mahkeme kararını uygulayacak. Uygulamama şansı yok. Önümüzdeki ilk faturada, Yunusemreli hemşerilerimiz su faturalarında bu ücreti görmemesi lazım. Biz zaten bunun takipçisiyiz. Bundan sonra, mahkeme kararına uyulamaması noktasında, savcılığa suç duyurusunda bulunacağız.

"BÜYÜKŞEHİR ALIRSA ONLARA DA DAVA AÇARIZ"

Bizim kazandığımız mahkeme, Yunusemre Belediyesi’ne karşı kazandığımız bir mahkeme. Yani Yunusemre Belediyesi KAYSÜ ücreti alamaz. Ama Büyükşehir Belediyesi der ki; “Tamam, mahkeme kararı var. Yunusemre Belediyesi bu parayı toplayamaz ama ben toplayacağım.” O zaman büyükşehire de davamızı açarız. Çünkü çevre temizlik ücretini zaten alıyorsun. Tüm Türkiye’de KAYSÜ ücreti alan tüm belediyeler için bunu söylüyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94