MANİSA BAROSU DA SARAYA GİTMEYECEK

Manisa Barosu, Yargıtay Başkanlığı'nın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2 Eylül’de gerçekleştirilecek adli yıl açılış töreni için gönderdiği daveti reddetti.

MANİSA BAROSU DA SARAYA GİTMEYECEK
banner87

2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni için İzmir Barosu’nun ilk ret cevabının ardından 40 baro daha Yargıtay tarafından yapılan daveti reddetti.  Böylece içlerinde Manisa Barosu’nun da bulunduğu toplam 41 baro, Yargıtay Başkanlığı'nın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2 Eylül’de gerçekleştirilecek açılış törenine gitmeyecek. Türkiye Barolar Birliği ise törene katılacağını açıkladı. Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan tarafından baronun internet sitesinde yapılan kamuoyu duyurusunda, “Yargı bağımsızlığı yasal düzenlemelerle en alt düzeye indirilmiştir. Adli Yıl Açılış Töreni için seçilen mekan kamuoyunun yargıya olan güvenini zayıflatacağından 2019-2020 Adli Yıl Açılış Törenlerine Manisa Barosu olarak katılım sağlanmayacaktır.” İfadelerine yer verildi.

Yapılan kamuoyu duyusunda şu sözlere yer verildi;

“Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşecek adli yıl açılış törenine katılmayacağını açıklayan baroların sayısı 41’e yükseldi. Davete katılmayacağını açıklayan ilk baro İzmir olurken, Türkiye Barolar Birliği ise törene katılacağını açıkladı.  Adli tatilin sona ermesiyle birlikte her yıl olduğu gibi Adli Yıl Açılış Törenleri Yargıtay Başkanlığınca organize edilmektedir. Manisa Barosu’na ulaşan davetiyeye göre 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni 2 Eylül 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkez' inde yapılacaktır. Yargıtay Başkanlığınca organize edilen Adli Yıl Açılış Törenine yargının üç ayağından birini temsil eden Baroların da davet edilmesi doğru bir karardır. Manisa Barosu kurulduğu günden bugüne yargının bağımsızlığının korunması ve yürütmenin, yargı üzerinde etkin konumda olmaması için çaba sarf etmiştir.  Manisa Barosu 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan “Anayasa Değişikliği Referandumunda” yapılacak değişikliklerin yargı bağımsızlığını olumsuz etkileyeceği, yargıda yapılacak tüm atama ve seçimlerde yürütmenin etkin olacağı, sonuçta yargı bağımsızlığının ortadan kalkacağı düşüncesiyle “HAYIR” oyu kullanılması gerektiği konusunda etkin bir çalışma yapmıştır. 2016-2017, 2018-2019 Adli Yıl Açılış Törenleri Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi' nde yapıldığı için Manisa Barosu katılım sağlamamıştır. Yargı bağımsızlığı yasal düzenlemelerle en alt düzeye indirilmiştir. Adli Yıl Açılış Töreni için seçilen mekan kamuoyunun yargıya olan güvenini zayıflatacağından 2019-2020 Adli Yıl Açılış Törenlerine Manisa Barosu olarak katılım sağlanmayacaktır. Yargıya olan güveni güçlendirmek ve bu amaçla yapılan çalışmalara destek olmak hepimizin görev ve sorumlulukları arasındadır. Manisa Barosu bu düşünce çerçevesinde yargıya olan güveni güçlendirmek için çalışmaya devam edecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Baro Başkanı Av. Ali ARSLAN”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER