banner65

TBMM FETÖCÜ’LERİ ÜSTÜN HİZMETLE ÖDÜLLENDİRMİŞ

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, TBMM'nin, 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin sorumlusu FETÖ terör örgütü ile bağlantılı bulunan kişi ve kurumlara yıllarca "TBMM Üstün Hizmet Ödülü" verdiğini ortaya çıkardı. Mazlum Nurlu TBMM’ye sunduğu gerekçeli Kanun Teklifi ile TBMM tarafından verilen ödüllerin, geri alınıp alınmayacağını sordu.

TBMM FETÖCÜ’LERİ ÜSTÜN HİZMETLE ÖDÜLLENDİRMİŞ

banner46
 CHP manisa Milletvekili Mazlum Nurlu bir dedektif gibi araştırma yaparak TBMM'nin, 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin sorumlusu FETÖ terör örgütü ile bağlantılı bulunan kişi ve kurumlara yıllarca "TBMM Üstün Hizmet Ödülü" verdiğini ortaya çıkardı. Mazlum Nurlu TBMM’ye sunduğu  gerekçeli Kanun Teklifi ile, "Bu ödüller geri alınacak mı?" diye sordu.
 
“ÖDÜLLER TBMM'NİN ONUR VE HAYSİYETİNE BÜYÜK ZARAR VERMEKTEDİR”
Ödüller TBMM tarafından düzenlenen törenle, 2006 yılında Hacı Boydak'a, 2008 yılında ise Kimse Yok mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğine verildi. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası iş adamı Hacı Boydak tutuklandı, Kimse Yok mu Derneği de kapatıldı, yöneticileri tutuklandı. FETÖ'cülere verilen TBMM Üstün Hizmet ve Onur ödüllerinin geri alınıp, alınmayacağını soran CHP milletvekili Nurlu, “Ödüllere ilişkin siyasi yaklaşımlar, TBMM'nin onur ve haysiyetine büyük zarar vermektedir” dedi.
 
TBMM YÖNETMELİĞİNE AYKIRI
 Mazlum Nurlu TBMM’ye sunduğu gerekçeli Kanun teklifinin ‘ Genel Gerekçe’ paragrafına açtığı, “TBMM tarafından verilen bu ödüller para, berat ve heykel şeklinde verilmektedir.
Ödül verilmesindeki tamamen siyasi yaklaşımlar, TBMM’nin onur ve haysiyetine büyük zarar vermektedir” hükmünü hatırlatan  VHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu ödüllerin TBMM yönetmeliğine aykırı olduğu görüşünü savundu.
 
“Fetöcü’ lere verilen ödüller geri alınsın!” diyen Mazlum Nurlu’nun TBMM’ye sunduğu gerekçeli Kanun Teklifi şöyle;
 
“TBMM TARAFINDAN VERİLEN ÖDÜLLERİN GERİ ALINMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ
MADDE 1- Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Üstün Hizmet Ödülü, Onur Ödülü, Milli Egemenlik Onur Ödülü verilenlerden, devletin güvenliğine ve şahsiyetine karşı işlenen suçlardan dolayı hüküm giyenler, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet, ihtilâs, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile, verilen ödüller herhangi bir işleme gerek kalmaksızın geri alınır.
Birinci fıkrada sayılan suçlardan hüküm giyenlerin ölümü halinde ödül kanuni mirasçılarından geri alınır.
Yabancı ülkelerde birinci fıkrada sayılan suçlardan hüküm giyenlere verilmiş olan ödüller herhangi bir işleme gerek kalmaksızın geri alınır.
TBMM Başkanlığı, ödülün geri alındığı bilgisini gerekçesi ile birlikte genel kurula sunar.
Bu kanun hükümlerine göre ödülü geri alınan kişi, kurum ve kuruluşların isimleri TBMM ve diğer resmi kurum kayıtlarından çıkarılır ve Türkiye Büyük Millet Meclisinden ödül aldıklarına dair bilgileri kullanmaları yasaklanır. 
MADDE 2- Ödüllerin geri alınmasına ilişkin usul ve esaslar Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içerisinde çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.
MADDE 3- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4-Bu Kanun hükümlerini TBMM Başkanı yürütür.
 
GENEL GEREKÇE
 Laikliğe ve demokrasiye karşı girişilen 15 Temmuz kanlı darbesinin sorumlusu FETÖ terör örgütü ile bağlantılı olan kişi ve kurumlara TBMM Üstün Hizmet Ödülü verildiği ortaya çıkmıştır.
Sadece Fetö terör örgütü bağlantılı değil, asrın en büyük dolandırıcılık davasında mahkum olan Deniz Feneri Derneğine de ödül verilmiştir.
TBMM tarafından verilen bu ödüller para, berat ve heykel şeklinde verilmektedir.

Ödül verilmesindeki tamamen siyasi yaklaşımlar, TBMM’nin onur ve haysiyetine büyük zarar vermektedir.  
Ödül dağıtımına ilişkin yönetmeliklerde “Devletin şahsiyetine karşı işlenen cürümlerden dolayı hüküm giyenler, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet, ihtilâs, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile TBMM Onur Ödülüne aday olarak belirlenemezler” hükmü yer almaktadır.

Fakat yürürlükten kaldırılan yönetmeliklerde bu suçları işleyenlerden, ödüllerin ne şekilde geri alınacağına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.
Konuyla ilgili TBMM Başkanlığına verdiğim soru önergesine verilen yanıtta, yürürlükten kaldırılan yönetmeliklerde verilen ödülün geri alımıyla ilgili düzenleme ve hüküm bulunmadığından bu ödüllerin geri alınmasının mümkün olmadığı bildirilmiştir. 
Buna karşın, Cumhurbaşkanı tarafından verilen kültür ve sanat ödülleri geri alınabilmektedir. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Yönetmeliğinde “Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlardan dolayı hüküm giyenlerin ödülü, Değerlendirme Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanının onayı ile geri alınır” hükmü ödüllerin geri alınmasına olanak vermektedir.
Bu nedenle, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimine katılan, fetö terör örgütü ile bağlantılı olması nedeniyle kamudan ihraç edilenler, kapatılan dernek, vakıf ve yardım kuruluşları ile kişi ve kuruluşlara verilmiş olan TBMM tarafından verilen ödüllerin geri alınması konusunda yasal düzenleme yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.
Başka ülkelerde de olsa Deniz Feneri Derneği gibi dolandırıcılık faaliyetleri kanıtlanmış dernek, vakıf ve yardım kuruluşları ile şahıslara verilen ödüllerin de geri alması düzenlemede yer verilmiştir.
Kanun teklifi ile TBMM tarafından verilen Üstün Hizmet Ödülü, Onur Ödülü ve Milli Egemenlik Onur Ödüllerinin geri alınabilmesi sağlanacaktır.

MADDE GEREKÇELERİ
 MADDE 1- Madde ile devletin güvenliğine ve şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile yüz kızartıcı suçlardan hüküm giyenlere TBMM tarafından verilmiş olan ödüllerin geri alınması sağlanacaktır.
MADDE 2- Ödüllerin geri alınmasına ilişkin usul ve esasların iki ay içerisinde çıkarılacak yönetmelikle belirlenmesi sağlanacaktır. 
MADDE 3- Bu madde yürürlük maddesidir.
MADDE 4- Bu madde yürütme maddesidir.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.