Uğur Kıraloğlu’ndan Tarım Projesi

Demokrat Parti Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Uğur Kıraloğlu, seçimleri kazanması halinde, seracılığın geliştirilmesi, iyi tarım uygulamaları ve topraksız tarımı Manisa’da uygulayacağını açıkladı. Kıraloğlu, bu proje ile çiftçinin gelirlerini arttırmayı, daha kaliteli ürünleri, daha ucuza üretmeyi ve satmayı hedefliyor.      

Uğur Kıraloğlu’ndan Tarım Projesi

banner46
Demokrat Parti (DP) Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Uğur Kıraloğlu milli tarıma destek ve Manisa’da tarımsal üretimin artması amacıyla seçilmesi halinde Şehzadeler sınırları içerisinde; topraksız tarımın yapılmasını, iyi tarım uygulamalarını başlatacağını, isteyen üreticileri de bu yönde destekleyeceğini ilan etti.
 
TOPRAKSIZ TARIMIN DÜNYA DEVİ HOLLANDA
İlk kez 1930 yılında İngiltere’de Kaliforniya Üniversitesi’nden Profesör Doktor William Gericke tarafından  keşfedilen bu yöntem, Hollanda tarafından geliştirildi. Hollanda denizleri, bataklıkları  bile doldurarak bu yöntemle topraksız tarım yapmaya başladı. Konya’nın yüzölçümü kadar büyüklüğü olan Hollanda; topraksız tarım yöntemiyle üretilen gıda ürünlerinin  hem ülke içinde satışını, hem de  ihracatını yapıyor. Türkiye’de ise bu yöntem ilk olarak 1995’de Antalya’da Agroser adlı serada kullanılmaya başlandı. Bugün topraksız tarım tekniği yaklaşık 30 serada ve farklı alanlarda başarıyla uygulanıyor. Türkiye’de bu yöntemli ağırlıklı olarak domates ve biber, çiçek  üretiliyor. Ancak  topraksız tarım yöntemiyle her türlü gıdayı üretmek çok mümkün ve maliyeti daha ucuz. Topraksız tarım alanı veya seralarında bitkilerin ihtiyaç duyduğu besin elementleri, iyi tarım uygulamalarına uygun gübrelerle karşılanıyor. Her bitki türüne özel besin reçetesi hazırlanarak; doğal ve dengeli bir şekilde büyümeleri sağlanırken, kimyasal ilaç kullanılmıyor. Bu sayede insan sağlığına yararlı, doğal ve besleyici değeri yüksek, satılırken de her firmanın endişe duymadan satın aldığı ürünler elde ediliyor. İçerisinde bulunan iklimlendirme otomasyonu ile seranın veya topraksız tarım uygulanana alanın; ışık, ısı, nem, karbondioksit ve oksijen miktarı ölçülerek, uygun ortam koşulları sağlanıyor.
 
HOLLANDA, DÜNYANIN İKİNCİ BÜYÜK TARIMSAL ÜRÜN İHRACATÇISI
Seçim çalışması yaptığı her noktada veya meydanda yaptığı konuşmalarda Hollanda örneğini veren DP Şehzadeler Adayı Uğur Kıraloğlu, “bizim ancak Konya şehrimiz kadar yüz ölçüme sahip Hollanda, topraksız tarım uygulaması ile şu an tüm dünya ülkelerine ucuz ama çok kaliteli ve sağlıklı gıda ürünleri ihraç ediyor. Tarım ihracatında dünya ikincisi konumunda bulunan Hollanda'nın tarımsal ihracatı yüzde 4,4 artarak 85 milyar euroya çıktı. Hollanda İstatistik Bürosu'nun verilerine göre, Hollanda’nın tarım ve gıda ihracatı 2016, 2017, 2018, 2019 yılında rekor seviyeye ulaşarak 94 milyar euro oldu! Hollanda, ABD'den sonra dünyanın ikinci büyük tarımsal ürün ihracatçısı durumunda. Hollanda; ABD ve İspanya ile birlikte dünyanın üç önde gelen sebze ve meyve üreticisinden biri. Avrupa'dan ihraç edilen sebzelerin dörtte birini yine Hollanda sağlıyor” bilgisini verdi.  
 
“TARIM ARAZİLERİMİZ YETENEKSİZLİĞİMİZ VE İŞBİLİRSİZLİĞİMİZ NEDENİYLE ZEBİL OLUYOR”
Hollanda topraklarının %20'sinin denizin doldurulması ya da bataklıkların kurutulması yoluyla elde edildiğini hatırlatan uğur Kıraloğlu; “Hollanda topraksız tarımı en verimli uygulayan ülke. Oysa bizim topraklarımız çok verimli ve hektar hektar ovalarda, dağlarda uzanan bu tarım arazilerimiz sırf iyi tarım uygulamaları konusunda yeteneksizliğimiz ve işbilirsizliğimiz yüzünden zebil ve hiç oluyor” dedi. 
 
“VERİMLİ TOPRAKLARIMIZA İNSAN EKSEK, İNSAN ÇIKAR”
“Denizleri ve bataklıkları doldurarak tarımda dünya devi olan Hollanda’dan neyimiz eksik?” diyen Kıraloğlu,  “Söyleyeyim; cesaretimiz, niyetimiz, kararlılığımız ve uygulayabilme becerimiz eksik. Bu verimli topraklarımıza ‘İnsan eksek, insan çıkar’ ama biz tohum bile ekmekte imtina ediyoruz. Boş veriyoruz, ‘aman bana ne benim işim mi?’ diyoruz.  Evet ‘benim işim.’ Eğer bir şehrin veya ilçenin belediye başkanı iseniz hiçbir konu için ‘benim işi mi, kimin görevi ise o yapsın’ deme hakkınız yoktur. Siz yapacaksınız siz… Başkası değil.  Belediye başkanı dediğiniz; eğitime de el atmalı, tarıma da, esnafın sorunlarına da, çiftçinin sorunlarına da, hayvancılığı da, kooperatifleşmeye de, turizm sektörüne de, yapılaşmaya da, eğlence-dinlence-bilimsel çalışmalara da el atmalı. Birkaç ağaç dikmek, taş döşemek, sosyal faaliyetleri, çöp toplama işlerini yapmak meziyet değil. Bunlar zaten belediyelerin asli görevleridir. Siz yönettiğiniz şehri veya ilçeyi ‘abat edebiliyorsanız’, kalkındırıyor ve refaha kavuşturuyorsanız, sizin zaten kendinizi anlatmanıza gerek yoktur. Halk ve şehir sizi anlatır. Halk çalışana, üretene sahip çıkar. Yeter ki halkın menfaatine icraatlar yapın, onları mutlu, huzurlu ve refah kılın” görüşlerine yer verdi.  
 
ÜRETİMDE SÜREKLİLİK, VERİMLİLİK VE SAĞLIKLI ÜRÜN
Topraksız tarımın nasıl yapılacağını da anlatan Uğur Kıraloğlu, “topraksız tarım yöntemiyle bitkinin sağlıklı gelişim ortamı sağlandığı için hastalık gibi gerekçelerle bitkinin ölmesi, üretimde fire verilmesi gibi sorunların önüne geçebiliyorsunuz. Topraksız tarımda araziyi nadasa bırakma derdi olmadığı için, üretimde süreklilik, verimlilik ve sağlıklı ürün sağlanıyor. Bu sistemin en büyük avantajı,  dar alanda yüksek, verimli, kaliteli ve sağlıklı üretim yapılabilmesi. Böylece üretilen ürünün katma değeri yüksek oluyor. Geleneksel tarım yöntemiyle bir dönüm araziden bir yılda üretilen ürünün, 5 katı fazla kaliteli, sağlıklı ve firesiz ürün elde edilebiliyor. Topraksız tarımda bitkilere, ihtiyaç duydukları besin elementleri verilerek yetiştiriliyor. Bitki, ihtiyaç duyduğu besin elementlerine göre de gelişimini tamamlıyor, ürününü veriyor. Bitki ihtiyaç duyduğu elementleri yeteri kadar aldığı için, toprak olmadan da ürün verebiliyor."
 
“ÜRETİMLE BİRLİKTE İHRACATIN DA ARTIRILMASINI SAĞLAYACAĞIZ”
Topraksız tarım uygulamasında hiçbir şekilde kimyasal ilaç kullanılmadığına önemle vurgu yapan Uğur Kıraloğlu, “bu yöntemle üretilen ürünlerin tamamı çok sağlıklı. Bitkilerin yetiştirilmesinde hiçbir şekilde kimyasal ilaç kullanılmıyor. Bu uygulamayla tarımsal verimi arttıracağız, modern tarım tekniklerini kullanılarak katma değeri yüksek sağlıklı üretim yapacağız, geleneksel tarım anlayışının dışında kent tarımının gelişmesi, üretimle birlikte ihracatın da artırılmasını sağlayacağız. Bu yöntemle sadece Şehzadeler İlçesi’nde değil Manisa genelinde topraksız tarım uygulamalarının yaygınlaşmasının önünü açacağız” diye konuştu.
 
“TOPRAKSIZ TARIM BİRE BEŞ KAZANDIRACAK”
Topraksız tarım uygulamaları yöntemiyle çiftçiyi, tarımı destekleyeceklerini ve bu süreci Manisa çiftçisinin talep eder hale getirerek yöneteceklerini dile getiren Uğur Kıraloğlu, “ bu yöntemle; toprak kaybı, toprak yoğunluğu, hastalık, zararlı ve yabancı ot sorunu, aşırı gübre ve su tüketiminden dolayı üretimden vazgeçen  çiftçilerimizi yeniden üretmeye döndüreceğiz.  Enerji ve işgücü tasarrufu sağlayacağız, daha kaliteli ve sağlıklı ürünler yetiştireceğiz. Topraksız tarım yöntemiyle dengeli bir beslenme ve hammadde farklılığı nedeni ile bitkilerden çok hızlı verim alınıyor. Topraksız tarım yöntemiyle bitkilere istenilen besin elementi gerekli zamanda ve miktarlarda verildiği takdirde, toprağa göre bire beş kazandırıyor” diye konuştu.
 
EN TASARRUFLU ÜRETİM YÖNTEMİ
Topraksız tarım yönteminde her alanın rahatlıkla kullanılabileceğini ifade eden Kıraloğlu; “bu yöntem için bir tarlanız, bir arazinizin olmasına gerek yok.  Topraksız tarım: saksılarda, torbalarda, seralarda, balkonlarda, teraslarda, bahçelerde, kurak ve verimsiz arazilerde, arsalarda, betonun üstünde, deniz kenarında, kumsalda, çalılıkta, taşlıkta, evinizin veya deponuzun bir köşesinde, hatta boş bulunun herhangi bir alanda bile yapılabilir. İnsanlar bir avuç balkonda bile ürün yetiştiriyor. Bu nedenle topraksız tarım; hem ekonomik, hem külfetsiz, hem de daha az masrafla üretim yöntemidir. Üstelik su ve elektrik sarfiyatı bu tarım yöntiminde minimum seviyededir. Biz tasarruflu, bir o kadar da kaliteli ve sağlıklı ürün elde edilebilecek bu yöntemi, Manisa’ya getireceğiz. Eğer Şehzadeler halkı bize bu şansı verirse” görüşlerine yer verdi.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
pluto trust corporation - 2 ay önce
biz pluto güven şirketiyiz,% 3 faiz oranında kredi sunuyoruz. kredi arıyorsanız, daha fazla bilgi için bize ulaşın.
e-posta: plutocreditfinancier@gmail.com
Whatsapp: +1 (847) 453 9904