banner83

Yalnız değilsiniz biz varız

Etv ekranlarına konuk olan CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, şiddet gören ve cinsel istismara uğrayan kadınlar ve çocuklar için hayata geçirdikleri ‘Yaşamak’ projesinin tüm detaylarını izleyicilerle paylaştı.

Yalnız değilsiniz biz varız
banner87

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Etv ekranlarında yayınlanan Gündem Özel programına konuk oldu. Caner Kılıç ve Belgin Koçak’ın sorularını yanıtlayan Nazlıaka, kadınlar için hayata geçirdikleri özel çalışmaları anlattı. CHP’li Nazlıaka, "Türkiye iyi bir durumda değil. Bu hepimizin bildiği bir şey. Bir acelemiz var. Ülkenin yıllardır birikmiş olan sorunları var. 19 yıldır birçok alanda, temel hak ve hürriyetler konusunda, eğitimde, sağlıkta, iç ve dış politikada, toplumsal barışta o kadar geriye gittik ki, iktidara geldiğimizde, biran önce, ülkeyi yeniden refah, aydınlık, herkesin huzur içerisinde yaşadığı, hiçbir çocuğun yatağa aç gitmediği bir Türkiye’ye dönüştürmek istiyoruz. Heyecanımız da motivasyonumuz da bu yüzdendir." dedi.

ŞİDDET MAĞDURU KADINLARA ÜCRETSİZ HUKUKİ DESTEK VE POSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETİ

CHP olarak 2020 Aralık ayında şiddet gören ve cinsel istismara uğrayan kadınlar için hayata geçirdikleri ‘Yaşamak’ projesi hakkında bilgi veren CHP’li Nazlıaka, şöyle devam etti; "Ekibimizle birlikte hemen hemen her gün bir ilde olmaya çalışıyoruz. İnşallah hem kadın örgütlenmemizdeki bazı eksikliklerimizi tamamlama yönünde, hem de partimizin üye sayısını artırma yönünde yaptığımız çalışmalar, çok yakın bir gelecekte daha da hissedilebilir bir noktaya gelecek. Bunun yanında kadınların hayatına dokunan bir takım projeler hayata geçiriyoruz. O projelerden bir tanesi için bugün Manisa’dayız. Manisa Barosu ile birlikte bir protokol imzaladık. Projemizin sloganı da “Yalnız Değilsiniz, Biz Varız.” Ülkenin her tarafında çeşitli dramlar var. Bunun için buradan yola çıkarak, dedik ki; Hiç kimse yalnız değildir. Biz onları elimizden geldiğince desteğimizi sunacağız. Özellikle barolarla yaptığımız işbirliği çerçevesinde, ücretsiz hukuki destek hizmetimiz çok talep görüyor. Aynı şekilde psikolojik danışmanlık desteği veriyoruz. Diğer konularda da elimizden geldiğince tüm kadınların hayatına dokunmaya çalışıyoruz. Özellikle kadınlarımız karakollarda, savcılıklarda suç duyurularında bulunacakları zaman yanlarında oluyoruz. Duruşmaları mutlaka takip ediyoruz. Her ay çizelgeler oluşturuyoruz. Diğer siyasi partiler de zaman zaman bizimle temas kuruyorlar. Kadın meselesine partiler üstü bir mesele olarak baktığımız için bu çizelgeleri onlarla da paylaşıyoruz, hangi gün ne olacaksa, hangi dava olacaksa onlar da takip etmeye başladılar. Buna öncülük ettiğimiz için de ayrıca gururluyuz. Kadınlar yan yana gelirlerse, değiştiremeyecekleri hiçbir şey yoktur.”

“ÜCRETSİZ HUKUKİ DESTEK HİZMETİNE TALEP ÇOK”

Hayata geçirdikleri ‘Yaşamak’ projesi ile Türkiye’de şiddet gören ve istismara uğrayan kadınların hayatlarına dokunduklarını söyleyen CHP’li Nazlıaka, proje kapsamında faaliyete geçirdikleri ‘444 8285’ numaralı hatta 2 ay içerisinde 128 kadının başvurduğunu açıkladı. CHP’li Nazlıaka, “Türkiye’deki kadına veya çocuğa yönelik şiddet, istismar davalarını partimiz olarak takip ediyoruz.” dedi.

“KİM GERÇEKTEN DEMOKRASİYİ SAVUNUYOR, KİM –MIŞ GİBİ YAPIYOR, BUNUN EN NET TABLOSUYLA KARŞILAŞACAĞIZ”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Nazlıaka, TBMM’de kadın-erkek eşitliğinin sağlanması konusunda çalışma içerisinde olduklarının altını çizerek, bu konuda bir kanun teklifi hazırlandıklarını dile getirdi. TBMM’de şuanda 600 milletvekilinden 102’sinin kadın olduğuna dikkat çeken CHP’li Nazlıaka, “Kurultay’da bir sloganız vardı. ‘Kotalar bize dar, Hedefimiz İktidar’ diyorduk. Bu slogandan hareketle toplumsal cinsiyet eşitliği sağlamanın temel yönteminin karar mekanizmalarından başladığını dolayısıyla önce mecliste eşit temsil olması gerektiğini savunduk. Bugün TBMM’de 600 milletvekilinin sadece 102’sini, yani yüzde 17,2’sini kadınlar oluşturuyor. Madem toplumun yarısını kadınlar oluşturuyor, diğer yarısını da kadınlar dünyaya getiriyor, mecliste temsilde eşit olmalıdır. Önümüzdeki günlerde siyasi partiler yasasında değişiklik yapılarak, mecliste eşit temsilin garanti altına alınması amacıyla hazırladığımız çok samimi ve çok net bir kanun teklifi de gündeme gelecek. O zaman kim gerçekten demokrasiyi savunuyor, kim –mış gibi yapıyor, bunun en net tablosuyla karşılaşacağız o gün. Gerçek anlamda eşitliği savunan herkesin bu teklife evet demesi gerekir. Göreceğiz. Bu kanun teklifinin ilk imzalayanı da Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olacak.” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94