banner83

Büyükşehir’in Şampiyonları Etv’de Konuştu

Manisa Büyükşehir Belediyespor'un şampiyon motor sporcuları Furkan Eryılmaz, Kamil Kırbaş ve İbrahim Nişli, Etv ekranlarında katıldıkları programda, yarışlara hazırlanmak için farklı şehir veya ülkelere gittiklerini söyleyerek, Manisa’ya pist yapılması için yetkililere çağrıda bulundular.

Büyükşehir’in Şampiyonları Etv’de Konuştu
banner87

Motor sporlarında Manisa’nın gururu olan milli motosiklet yarışçıları Türkiye Pist Şampiyonu Furkan Eryılmaz, Türkiye Drag Şampiyonları Kamil Kırbaş ve İbrahim Nişli, Etv ekranlarında Yakın Plan programına konuk oldu. Katıldıkları her yarışta kenti ve Manisa Büyükşehir Belediyespor Motosiklet Kulübü’nü temsil ederek, Türkiye’ye damga vuran milli yarışçılar, motosiklet branşında elde ettikleri şampiyonlukları anlatarak sıradaki hedeflerini açıkladı. Sporseverlerin ve kulüplerinin desteğiyle Türkiye Şampiyonlukları elde ettiklerini belirten şampiyonlar, sıradaki hedeflerinin Avrupa Şampiyonluğu olduğunu söyledi. Ancak Manisa’da antrenman yapacakları bir pist olmadığını söyleyen şampiyonlar hem pist hem de sponsorluk desteği istedi.
ERYILMAZ, 4’TE 4 YAPARAK SEZONA NAMAĞLUP BAŞLADI
11-12 Eylül 2021 tarihleri arasında İzmir Pınarbaşı Ülkü Yarış Pisti’nde dördüncü ayağı yapılan Türkiye Pist Şampiyonası’nın SSP 600 sınıfında yarışın her ayağını birinci olarak bitirerek Türkiye şampiyonu olan Turgutlulu motosikletçi Furkan Eryılmaz, “Bu sezona 4 yarışa girerek namağlup başladım. Türkiye şampiyonu oldum. Önümüzdeki ay sonu bir yarış daha var. Şimdi ona hazırlanıyorum” dedi.
“5 YAŞIMDAN BERİ MOTOSİKLETE BİNİYORUM”
Program bu sporla nasıl tanıştığını anlatarak başlayan Eryılmaz, “Yaklaşık 5 yaşından beri motosiklet kullanıyordum 9 yaşında da yarışmaya başladım. Tabii bu bize babadan geliyor. Babam motosiklet satış, servisi işi yapıyor aynı zamanda o da yarışlara katılmış. 9 yaşımdan beri 6 tane Türkiye şampiyonluğu aldım. Aynı zamanda Avrupa şampiyonasında da yarıştım. 2013 yılında da Doğu Avrupa Şampiyonluğum var” diye konuştu.
PİST OLMADIĞI İÇİN FARKLI ŞEHİR YA DA ÜLKELERE GİTMEK ZORUNDA KALIYORLAR
Türkiye şampiyonluğu elde etmek için sarf ettikleri efor ve çalışmaları anlatan Eryılmaz, Manisa’yı temsil etmekten dolayı gurur duyduklarını ancak kentte, yarışlara hazırlanmak bir pistin olmayışının kendilerini çok zor duruma soktuğunu söyledi. Eryılmaz, “Kondisyon antrenmanlarını sık sık yapıyorum. Bisiklet biniyorum, ip atlıyorum, koşu yapıyorum. Aynı zamanda pistte motosikletle antrenman yapıyoruz ama tabii şehrimizde pist olmadığı için ya Uşak’a ya İzmir’e ya da yurtdışında Yunanistan’a gidip oradaki pistlerde yarışlara hazırlanmaya çalışıyoruz. İzmir’deki pistte her zaman açık olmuyor. Yılın belirli günlerinde açık oluyor. O yüzden çok sık antrenman yapamıyoruz. En büyük sıkıntımız pist. Bu işin olmazsa olmazı antrenman. Biz maalesef Manisa’da pist olmadığı için bunu yapamıyoruz. Devlet büyüklerimizden Manisa’ya pist yapmalarını istiyoruz” dedi.
ÜLKEMİZİ AVRUPA’DA TEMSİL ETMEK İSTİYORLAR
Motosiklet yarışlarının çok masraflı bir spor olduğunu söyleyen Eryılmaz, sporseverlerin kendilerine destek olmasını istedi. Eryılmaz, “Benim lastik sponsorum var. Sağ olsun bana katkı sunuyor. Ancak arkadaşlarımın ve benim her alanda sponsora ihtiyacımız var. Avrupa’da yarışmak kolay değil. Türkiye şampiyonluğunda bir yere kadar destek alabiliyoruz ama şu an bizim Avrupa’da yarışmamız gerekiyor. Avrupa standartlarında sporcularız. Neden ülkemizi Avrupa’da temsil etmeyelim? Bunun için desteğe ihtiyacımız var” İfadelerini kullandı.

KIRBAŞ, “TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞUMU TEKRAR İLAN ETMEK İSTİYORUZ”
Türkiye Şampiyonlukları ve Avrupa’da önemli dereceler eden son olarak da Motodrag Yarışları 1000 CC Pro kategorisinde 3’üncü olan Kamil Kırbaş da “2009 yılından beri bu spora devam ediyorum. Birçok Türkiye birinciliğim var. Furkan’ın sezonundan sonra şimdi bizim drag sezonumuz başlıyor. Bizde 3 yarış olacak. Orada da 2021 yılında Türkiye Şampiyonluğumuzu tekrar ilan etmek istiyoruz” dedi.
“YARIŞ ÖNCESİNDE MÜSAADE EDİLDİĞİ KADAR ANTRENMAN YAPIYORUZ”
Drag ile pist yarışları arasındaki farkı anlatan Kırbaş, “Drag yarışı 0-400 metre arasında düz yolda hızlı gitme yarışı. Furkan’ın yarışı ise virajlı yollarda yapılıyor. Çok fazla antrenman yapmamız gereken bu sporda maalesef ki yarış günü, yarış öncesinde ne kadar müsaade edilirse o kadar antrenman yapıyoruz. Avrupa’ya gittiğimizde de aynı bu şekilde antrenmansız olduğumuz için 1’inci olacağımız yarışlarda, 2’inci, 3’üncü oluyoruz” şeklinde konuştu.
“ANNELERİMİZ ‘1’İNCİ OLMADAN GELME’ DİYOR”
Motosiklet yarışlarında en büyük desteklerinin anneleri olduğunu söyleyen Kamil Kırbaş, “Bizim annelerimiz en büyük destekçilerimiz. Yıllardır babalarımızı destekledikleri gibi bizleri de destekliyorlar. Yarışlara gittiğimizde, ‘Birinci olmadan gelme’ diyorlar. Annelerimiz, babalarımızdan daha hırslı. Onlar, ‘çocuklarımız yolda yarışıp tehlike altında olacaklarına, pistte yarışsın ekipmanlarını giysin, güvenli bir şekilde bu sporu yapsın’ diye düşünüyorlar.” dedi.
TÜRKİYE REKORLARI NİŞLİ’NİN ELİNDE
Drag’ta rekorlar kıran ve birçok şampiyonluğu bulunan İbrahim Nişli de 2011 yılından beri yarıştığını belirterek, kendisini tanıttı. Konuşmasında bu sporu en iyi şekilde icra edebilmeleri için Manisalıların ve Devlet Büyüklerinin desteklerine ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Nişli, “Birçok Türkiye şampiyonluklarım ve rekorlarım var. Zor şartlar altında antrenman yaparak Manisamızı temsil ediyoruz. İnşallah büyüklerimiz bizim sesimizi duyar ve pist yaparlar. Bizlerde daha iyi başarılar elde ederiz”dedi.
“BİR YARIŞIN MALİYETİ 20 BİN LİRA”
Pist yarışlarının maliyetinin yüksek olduğunu vurgulayan Nişli, “Bir pist yarışının maliyeti yaklaşık 20 bin lira. Bir sezonda 4-5 yarış oluyor. Minimum 100 bin lira. Motosiklete özel modifasyonları yapılması gerekiyor ve kıyafetlerin donanımlı olması gerekiyor. Lastik ve yakıt maliyetleri ayrı kalem. Bu paralar kendi cebimizden çıkıyor. Bir futbolcu, bir çift ayakkabı ve top ile kendini gösterebiliyor ama motosiklet yarışçısı öyle değil” diye konuştu.
“SPORCULARA VERİLEN DESTEK VERGİDEN KESİLİYOR”
Türkiye Drag Şampiyonu İbrahim Nişli, son olarak sporculara verilen desteklerle ilgili çok önemli bir noktaya değinerek, sporsevererlere şu çağrıyı yaptı; “Sponsorlukta sporcuya yapılan giderleri, vergiden düşebiliyorsunuz. Devlete ödeyeceğiniz vergiyi, sporculara katkı olarak verebiliyorsunuz. Sporcu Allah korusun bir kaza geçirdiğinde bu durum sponsoru bir yükümlülük altında da bırakmıyor. Bunu toplumun yüzde 90 kesimi bilmiyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94