banner83

ŞÜHEDÂ FIŞKIRACAK, TOPRAĞI SIKSAN ŞÜHEDÂ!

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın,

Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,

Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Çanakkale'de, Kilitbahir Kalesi'nin üzerindeki tepenin yamacında koskoca puntolarla yazılı mısraları okuruz, Necmettin Halil Onan'a ait bu anlam yüklü sözleri... Çanakkale sadece bir şehir değildir. Başlı başına bir destanın yazıldığı yerdir, Çanakkale... İmkansız başarılmıştır.

Dönemin en güçlü donanmasına sahip İngiltere, kısa yoldan Osmanlı Devleti'nin işini bitirip tarih sahnesinden silmek istiyordu. Onlar için sadece bir kestirmeydi. Hasta adamın fişi çekilmeliydi. Gerçek anlamda bir savaş bile beklemiyorlardı. Mecazen ellerini kollarını sallayarak geçeceklerini sanıyorlardı. Ve bu sayede Osmanlı Devleti yıkılacak, can çekişen Çarlık Rusya'ya yardım edebileceklerdi. Çanakkale zaferiyle birlikte, resmen tarih yeniden yazıldı. Çünkü Ruslara yardım götürülemedi ve sosyalist devrimin gerçekleşmesiyle birlikte Lenin emperyalist bir savaşın içinde bulunamayacaklarını belirterek savaştan çekildi.

Nusret mayın gemisi, Çanakkale Deniz Savaşları'nın kaderini belirlemişti. Dünyanın en ileri teknolojisine sahip gemileri, 7-8 Mart gecesi deposundaki, sadece 26 mayınla, İngiliz gemilerini batırmayı başarmıştı. Ve bir diğer önemli noktaysa İngilizlerin Ocean gemisini batıran Seyit Onbaşı... Kaldırdığı top mermisinin ağırlığı kaynaklara göre değişiklik gösterse de, en çok geçen rakamlar, 215 kilogram ya da 276 kilogram diyebiliriz. Çanakkale Savaşı'ndan sonra Büyük Taarruz'da da kahramanca vatanı için savaşacaktı, Seyit Onbaşı... 1934 yılında soyadı kanunu çıkınca 'Çabuk' soyismini alacak ancak ömrünün son yıllarında zeytinyağı fabrikasında hamallık yaparak ve ayakkabı yamayarak geçimini sağlayacaktı. Devrim Arabaları filminin meşhur repliği gibi, bu ülkede hiçbir başarı cezasız kalmayacaktı. Hezarfen Ahmet Çelebi de neler yaşamıştı, hatırlayınız.

Çanakkale'de 77 bin insanımızı kaybettik. Ve asla anlatmakla bitmeyen Çanakkale Savaşı’nın destansı hikayeleri... Tarihte eşine rastlanması çok zor olan bir savaştan bahsediyoruz. Bombasırtı olayı dediğimiz, karşılıklı siperler arasının 8 metreye düşmesi gibi, iki kurşunun havada iç içe geçmesi, metrekareye 6 bin kurşun düşmesi tarihte eşine çok az rastlanır. 2 dakika içinde öleceğinizin kesin olduğu bir savaş atmosferi düşünün. Ne kadar da ürkütücü değil mi? Ben yine de yazımı Mehmet Akif Ersoy'un güzel sözüyle bitireyim; "Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın..." Çanakkale Zaferi’nin 106.yıl dönümü kutlu olsun.

Saygılarımla....

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma
Fatma - 5 ay Önce

Tek kelimeyle muhteşem gönlüne yüreğine sağlık

banner95

banner94