TECRİT ORTAMINDA

Sonunda 65 yaş üstüne sokak yasağı geldi. Virüs etkisi her geçen gün artıyor. Kontrol altında tutulması için devletimiz tüm önlemleri alıyor. Merkezefendi Hastanesi karantina hastanesi ilan edildi ve poliklinikleri Şehir Hastanesine aktarıldı. Yatan hastalarda öyle. Tüm kanallarda hep aynı konu. Corona virüsü. Hemen herkes kolonya veya dezenfektan ile geziyor. Bende evimi nano teknoloji olan gümüş iyonu ile ilaçlattım. 3 ay süre ile koruma sağlıyor. Dışarıdan gelen bakteri ve virüsleri ev ortamına girince yok ediyor. 3 ay botunca. Ama buda tam korunmayı ve tedbirsiz olmayı gerektirmiyor. Elbette tedbirli olmak gerekiyor.

Dikkatimi çekti gerçekten de gençlerden daha çok yaşlı nüfus sokaklarda ve haliyle devlette bunu gördüğü için böyle bir tedbir almak zorunda kaldı. Gençler gerekmedikçe sokaklara çıkmıyor çünkü oturacak, sohbet edecek yerler kapandı. Kafeler, meyhaneler, bazı restoranlar gibi benzeri yerler kapatıldı. Cumartesi günü Eski Foça’dan girdim ve Yeni Foça’dan çıktım. Bir haftadır evden çıkmayan karımla oğlumu bir hava alsınlar diye arabadan hiç inmeden şöyle bir deniz kenarı yaptırdım. Ama inan olsun köy yerlerinde bile kahve restoranların hemen hepsi kapalı idi. İnsanlar arabalarını deniz kenarına ve deniz gören tepe üstüne çekmiş sohbet ediyorlardı. Nakliyenin dışında yollarda araba sayısı oldukça azdı.

Gerekmedikçe dışarı çıkmayın denilmesine rağmen yaşlı nüfus parklardaki banklarda dip dibe oturup sohbet etmeleri yetkilileri de kızdırdı elbet. Çünkü en çok riskli olmalarına rağmen hiç aldırış etmeyen çok insan var. sonuçta böyle bir uygulamaya gidildi. Bu iş ne kadar sürer bilinmiyor ama hemen geçecek hali yok. Ona göre yaşamaya alışmamız gerekiyor. Üstelik umreden dönenlerden kaçanlar bile olmuş. Hatta umre dönüşlerinde dönen kişilere toplu ziyaretler bile yapılmış. Yok tespih, yok örtü almak için gidenlerde vardır elbette. Devlet camileri kapatıp cumayı bile yasaklarken insanlar sanki hiçbir şey olmamış gibi tehlike içinde yüzüyor. Hatta camilerin kapılarını kırmak isteyenler bile olmuş. Cehalet mi desek, korkusuzluk mu bilemem ama lütfen bu konularda sağlık ve devlet görevlilerine destek verelim ki bu işi hızlı atlatabilelim. Virüsü kontrol altına aldıktan sonrası daha kolaylaşacak eminim. Ekonomi sıkıntılarımız biraz olacak ama su gibi elektrik ve doğalgaz borçlarının da ertelenmesi gerek evden çıkılması istenmiyorsa. Çünkü özellikle yaşlılar bu paraları internet üstünden ödeyemezler. Ertelendiyse sorun yok ama ertelenmediyse işte o zaman sorun çıkacak gibi geliyor çünkü herkesin durumu daha da bozuk.

Bir an önce kurtulmamız için tüm tedbirler uyalım. Bu virüs insanlara temiz olmayı zorla öğretecek. Sağlık tedbirlerini elden bırakmadıktan sonra bu işin üstesinden gelebiliriz. İtalya örneği gibi olmalayalım.

Saygılarımla...

YORUM EKLE

banner95

banner94