banner83

WordPress Nedir? Wordpress Nasıl Kurulur?

WordPress Nedir? Wordpress Nasıl Kurulur?
banner87

WordPress Nedir?

WordPress dünyanın en çok tercih edilen hazır web sitesi (CMS) aracıdır. WordPress ile herhangi bir yazılım bilgisine ihtiyaç duymadan, sıfırdan bir sayfa tasarımı yapmadan web sitesi kurabilirsiniz. WordPress kurulumu, kullanımı ve ayarları oldukça kolaydır. WP sitenizle alakalı tüm ayarları ve içerik girişleri gelişmiş WordPress admin panel üzerinden yapabilirsiniz.

WordPress site yapımı için kullanılan en kolay araçlardan biridir. WordPress hakkında internette binlerce web sitesi ve döküman bulabilir, WP hakkında tüm detaylara çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. WordPress’i blog siteleri, e-ticaret siteleri, kurumsal siteler ve hobi amaçlı siteler için tercih edebilirsiniz. Web sitenizde yazılarınızı yayınlayabilir ve görsellerinizi paylaşabilirsiniz.

WordPress Özellikleri Nelerdir?

WordPress’in en önemli özelliği tek tıkla kurulabilmesidir. Hosting paketleri ile ücretsiz olarak verilen hosting kontrol panelleri cPanel ve Plesk Panel’de tıkla tıkla WordPress kurulumu yapılabilmektedir. Web sitenizin alan adını ve WP admin panel bilgilerinizi oluşturarak sadece birkaç dakikada WordPress site kurulumu yapabilirsiniz. Kurulum adımlarında yazılımsal bir işlem gerektirmemektedir.

Binlerce farklı tema seçeneği ile WP sitenizin içeriğine en uygun site tasarımını belirleyebilirsiniz. Tüm web projeleri için ücretli ve ücretsiz tema seçeneklerinden faydalanarak, ziyaretçilerinize akılda kalıcı ve etkileşimi yüksek bir site oluşturabilirsiniz. Ayrıca WordPress eklentileri ile sitenize farklı özellikler ekleyerek, sitenizin performansını arttırabilir, üyelik bilgileri toplayabilir ya da içeriklerinizin sosyal medyada paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress kurulumu oldukça kolaydır. Hosting paketiniz ile birlikte verilen cPanel ya da Plesk Panel’e giriş yaparak WordPress site kurulumu yapabilirsiniz. cPanel’e giriş yaptıktan sonra, en alt kısımda bulunan Softaculous uygulamasına giriş yaparak, WordPress’i seçiniz. Açılan sayfada alan adınızı ve WP admin panel bilgilerinizi belirleyin ve “Kurulumu Başlat” butonuna tıklayın.

Tüm bu adımları takip ederek sadece bir kaç dakikada WP kurulum adımlarını tamamlamış olacaksınız. Kurulum sırasında dilerseniz sitenizin temasını belirleyebilir ya da WP’in standart teması ile kurulumu yapıp sonrasında WordPress admin panelde “Görünüm” sekmesi altında temanızı değiştirebilirsiniz. Bu bölümde yer alan tüm tema ücretsizdir. İnternette araştırma yaparak ücretli ve ücretsiz WordPress teması bulabilirsiniz.

WordPress Giriş Nasıl Yapılır?

WordPress yönetimi için kullanımı kolay ve kullanıcı dostu bir kontrol paneli mevcuttur. Sitenizle ilgili tüm ayarları, içeri girişlerini, tasarımsal değişiklikleri bu Wordpress paneli üzerinden yapabilirsiniz. WordPress Giriş yapmak için siteadiniz.com/wp-admin URL’i ile kontrol paneline giriş yapabilirsiniz. Panele giriş yapmak için WordPress kurulumu sırasında belirlediğiniz “Kullanıcı Adı ve Şifrenizi” tanımlamanız gerekmektedir.

WordPress Tema ve Eklenti Seçimi

GPL lisansına da sahip olan WordPress, web sitelerinin altyapılarını düzenlemeye yarayan ve ücretsiz içerik yayımlayabilmeyi sağlayan bir kodlamayla çalışıyor. WordPress’in en önemli özelliklerinden biri binlerce farklı temaya sahip olmasıdır. Bu temalara WordPress’in kendi sitesinden ulaşabileceğiniz gibi internette araştırma yaparak da sektörünüze ya da içeriklerinize özel bir tasarım bulabilirsiniz.

WordPress tema seçimi yapmanın tasarım unsurları açısından en önemli püf noktalarından biri SEO ile uyumlu bir altyapıya sahip olup olmadığınızla ilgili. İçerik yönetim sistemleri (CMS) içerisinde SEO ile en uyumlu şekilde çalışan sistem olan WordPress’i iyi bir SEO eklentisiyle kullandığınızda web sitenizin içerik üretimi ve arama motorlarındaki görüntülenme sıklığında bir adım öne geçmiş oluyorsunuz.

Wordpress tema seçimi yaparken lisanslı temaları tercih etmeniz sitenizin güvenliği için çok önemlidir. İnternette ücretsiz WordPress teması olarak yayınlanan temaların kodlarında bilmediğiniz, fark etmediğiniz bir satın kod ile sitenizdeki tüm verilerin 3. kişiler tarafından ele geçirilmesine neden olabilir. Güvenlik açısından lisanslı olmayan (warez tema) WP temalarını tercih etmemenizi tavsiye ederiz.

Ücretsiz WordPress temaları, aynı zamanda performans açısından da sitenize zarar verebilir. WordPress yapısı yıl içinde pek çok defa güncelleme almaktadır. Aynı şekilde kullanılan temalarda, yönetim ve güvenlik özelliklerinin geliştirilmesi için güncelleme yayınlanmaktadır. Ücretsiz WordPress teması kullanıldığında bu güncellemeleri yapamadığınız için güvenlik açıklarına neden olabilir.

WordPress eklentileri, sitelerde farklı özellikler ekleyebilmenizi sağlayabilir. Bu özellikler, üyelik formu, sosyal medya paylaşım ikonları, SEO optimizasyonları, site hızı ayarları, reklam banner alanları, slider ve daha pek çok özelliği WordPress eklentileri ile sitenize ekleyerek, ziyaretçileriniz ile olan etkileşimini arttırabilirsiniz. Sitenizde kalma süresini artırabilir, aynı zamanda e-ticaret ile de online satış yapabilirsiniz.

WordPress Hosting Nedir?

WordPress hosting paketleri, WordPress’in ihtiyacı olan tüm sunucu konfigrasyonlarına sahiptir. Disk, bant genişliği, veritabanı, CPU, RAM, Server Cache gibi donanımsal ve sistemsel özellikler WordPress’in en iyi çalışacağı seviyede optimize edilmiştir. Vargonen WP Hosting paketleri, LiteSpeed Web Server’a sahip sunucularda  barındırılmaktadır. Ücretli lisansa sahip olan LiteSpeed’e, Wordpress Hosting paketleri ile ücretsiz sahip olabilirsiniz.

WordPress Hosting Özellikleri ve Fiyatları

WordPress hosting, diğer standart hosting paketlerine göre daha geniş kaynaklara sahiptir. WordPress tema ve eklenti özelliklerinden dolayı daha yüksek kaynak kullanımına sahiptir. Bu nedenle RAM, Disk ve CPU özellikleri bu ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde optimize edilmiştir. WordPress hosting ile ayrıca dünyanın en çok kullanılan kontrol paneli cPanel mevcuttur.

WordPress site kurulum, mail hesap ayarları, güvenlik ayarları, PHP versiyon güncelleme ve daha pek çok ayarı cPanel üzerinden yapabilirsiniz. Yine sadece WP hosting paketlerinden bulunan LiteSpeed Cache ile sitenizi görsellerini, HTML ve CSS’lerini, veritabanını optimize ederek sayfa hızınızı arttırabilirsiniz. Vargonen WordPress Hosting fiyatları aylık 1,39$’dan başlamaktadır ve paket özelliklerine göre değişmektedir.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94