TL’DE DEĞER KAYBI…


Hüseyin ASLAN

Hüseyin ASLAN

10 Nisan 2018, 14:58

Ekonomiyi ete-kemiğe büründürerek bireysel ve toplumsal yaşama aktaran rakamlardır. Rakamlarla oluşan ekonominin fotoğrafına baktığımızda gördüğümüz manzara şöyledir:
% 7.4’lük büyümeye % 10’un üzerindeki enflasyon ve işsizlik eşlik ediyor. Enflasyona ve işsizliği de milli gelirin % 5.5’i oranındaki yüksek cari açık eşlik ediyor. Kurlardaki tırmanışın nedeni de; yüksek cari açıkla yüksek enflasyonun olduğu değerlendiriliyor.
Son 3 ayda TL % 5 civarında değer yitirdi. Bu sürede petrol fiyatları da % 3.7 oranında yükseldi. Cari açık da 52 milyar doları buldu.
Ekonomik büyüme toplumun refahının arttığı, zenginlik yarattığı ölçüde değerlidir. 2008’de kişi başına düşen milli gelir 10.931 dolarken 2017’de 10.597 dolara indi. Yani; büyüme refah artışı sağlamadı ve gelir dağılımını iyileştirmedi.
Üstelik yüksek enflasyon 17 milyon yoksul yurttaşın harcanabilir gelirini de eritti.
Öte yandan; OHAL uygulaması, yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü konularında belli çevrelerce oluşturulan “negatif algı”, yabancı doğrudan yatırımların ülkemize gelmesini de sınırlandırıyor.
Bu nedenle; ülkemize doğrudan yatırım ve uzun vadeli dış kredi girişi % 47 oranında azaldı.
İTHALAT İHRACATTAN FAZLA
Kamunun dış borç stoku 136.2 milyar dolar. Ülkemizin toplam dış borç stoku ise 453 milyar dolar.
İthalat artışı ihracattan fazla. Dış ticaret açığı ve cari açık sürekli büyüyor.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Mart ayının ihracat ve ihracat rakamlarını kapsayan açıklamasına göre; ihracat % 8.01 oranında artarak 15 milyar 599 milyon dolar oldu. Buna karşılık ise; ithalat % 12.77 artarak 21 milyar 421 milyon dolara çıktı. Böylece; dış ticaret açığımız da % 27.89 oranında artarak 5 milyar 822 milyon dolar oldu.
2017 Mart ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı % 76 iken, 2018 Mart ayında % 72.8’e geriledi.
Bizim ekonomik yapımızda büyüdükçe döviz gelirimiz artmıyor, tersine; büyümeyle birlikte dış ticaret açığımız ve cari açığımız da paralel bir şekilde büyüyor. Ekonomi büyürken dış ticaret açığımız 56 milyar dolardan 76 milyar dolara yükseldi.
Buradan çıkaracağımız sonuç; ithalat artışına sınırlama getirilmesi ve böylece; dış ticaret açığı ile cari açığın azaltılması olmalıdır.
Sonuç olarak:Tüketime, ithalata, teşviklere ve kamu harcamalarına değil; ihracata, üretime ve gelir artışına dayalı büyüme esas alınmalıdır.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.