banner83

TOPRAKLA İRTİBATINI KESEN İNSAN!

Çocuklarınızı tatil köyleri yerine köylerinize tatile götürün. Çocuklarınız doğayı tanısın, barsak floraları doğal oluşsun. Onları hafta sonlarında beton yığınlarının arasındaki AVM’ler yerine toprakla buluşturun. Hani bir reklam vardı ya; “Kirlenmek güzeldir”, toprakla kirlensinler.

Topraktan gelen insanın toprak ile irtibatı kesilir ve beton yığınlarına mahkum edilirse ruhu betonlaşır. Toprak ile irtibatınızı kesmeyiniz. Yoksa huzuru toprağın altında aramak zorunda kalırsınız. Alın teri iyidir.

Topraktan gelen insan toprağa gideceğini biliyor da yine de sahibi sanıyor kendini toprağın. Toprağı sevmek başka, sahiplenmek başkadır. Yeri geldiğinde abdest gibi temizleyen toprağı biteviye kirleten insanoğlu kendi hamurunu kirlettiğinin farkına ne zaman varacak?

Toprakla uğraşmak bir hobi. Toprak insanı rahatlatıyor. Stresi azaltıyor. Çiçek ve meyve yetiştirmek, gül yetiştirmek ayrı bir güzellik. Ne yazık ki yanlış imar planları ve sanayi sitelerinin yanlış yerlere yapılması neticesinde gün geçtikçe verimli topraklar beton yığınlarına dönüşüyor.

Topraklarımız doğal bitkisel besinden zengindir. Bize en güzel şifayı sunan bir eczanedir toprak. Şevketi bostan bilinen ve özellikle Yunt Dağları köylerinde doğal olarak bulunan şifalı bitkinin tam vakti. Bu son derece faydalı ve şifalı bitkiyi bugünlerde bol bol tüketin. Ege bölgemizde ve Manisa Yunt Dağları bölgemizde bulunur. Böbrek ve karaciğer dostudur!

Her mevsim bir başka güzeldir Spil Dağı. İnsanı kendine çeken bir cazibesi vardır. Başı sürekli dumanlı olsa da insana huzur verir Spil’i seyretmek. Kıymetini bilene açar tüm sırlarını. Zirvesinde Yılkı atlarını, yüzlerce çeşit kuşu, 78 çeşit endemik şifalı bitkiyi barındırır. Bu mevsimde kendinize bir gün ayırın ve Spil Dağı’na yolculuk yapın, toprakla irtibatınızı sağlayın.

“Dost dost diye nicesine sarıldım, benim sadık yarim kara topraktır” diyen Aşık Veysel ne güzel ifade etmiş. Toprağa döneceğimiz kesin. Toprak dost ve anadır. Onunla irtibatını kesenler huzurdan yoksun kalacaktır.

“Yıkılmak bir binaya mahsus değil ki, Züleyha. Bir insanın, bir cümle ile yıkıldığını gördüm ben” diyor Cahit Zarifoğlu. Yıkılan gönüller, yıkılan binalar, yıkılan aileler, yıkılan insanlık... Kırmamak, yıkmamak ve tamir etmek mümkünken yıkmak niye? Huzur mu arıyorsunuz? Kusur bulmayı bırakıp tamir etmenin, destek olmanın, gönül almanın yollarını arayın! Toplumda artan şiddetin her türlüsünün sona ermesi için hepimize görev düşüyor. Kötülük konuşuldukça kötülük, iyilik konuşuldukça iyilik çoğalır. Topraktan gelen insan toprağı kirlettiği gibi ruhunu, toplumu da kirletmekten korkmadı ve gün geçtikçe artan şiddet kartopu gibi çoğalarak bir çığ olmaya başladı. Bu kirliliğe ve şiddete son vermek için bir ve beraber olmalıyız. Gelecek nesillere temiz bir toprak ve temiz bir toplum bırakmaya gayret edenleri selamların en güzeli ile selamlıyorum.

YORUM EKLE

banner95

banner94