banner83

TÜRKÇE SEVDALISI YEMİNİ!

Ben bir Türkçe sevdalısı ve gönüllüsü olarak;

“Milletimizin ve ülkemizin meselelerinin milli ve yerli boyutlarda çözülebileceğine inanıyorum. Bu amaçla atılacak ilk adımın Türkçeye ve dilimize sahip çıkarak, kültürümüze ve milli potansiyelimizi harekete geçirilerek başlanması gerektiğine inanıyorum. Önce kendimden ve çevremden başlayarak dilimizin önemini anlatarak ve hayatımda yaşayarak örnek olmaya gayret edeceğime söz veriyorum.

Ülkemizde, şehrimizde bulunan tabelaların, reklam tablolarının, ilan ve afişlerin Türkçe ve dil kurallarına uygun olması gerektiğine inanıyorum. Gördüğüm yanlışlıkları tespit ederek reklam ve tabela sahiplerine tatlı dil ve güzel bir üslupla anlatmaya çalışacağım.

Sosyal medya hesaplarımda Türkçemiz konusunda dikkatli olmaya çalışacağım. Yazışmalarımda hem sosyal medya gruplarımda ve hem arkadaşlarım arasında dil kurallarını ihlal eden olursa uygun bir şekilde ikaz etmeye ve düzeltmeye çaba harcayacağım.

Türkçe konuşmak yetmez, Türkçeyi doğru ve güzel konuşmak gerekir. Türkçemizin karşısındaki tehlikelerin en önemlilerinden birincisi, dilimizin gramerlerine uymayan uydurukça kelimeler ve yabancı kelimelerin istilasıdır. Özellikle televizyonlarda konuşulan dilin arı, duru ve berrak bir dil olması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda rastladığım yanlışlıkları ilgili kanallara bildirmek için özel gayret göstereceğim.

Dilimiz için en önemli tehlikeler; yabancı dille eğitim, internet ve sosyal medyadaki hatalı yazışmalar, plaza dili diye nitelendirilen özentili ve yanlış dil kullanımı, yabancı kelimelerin istilası ve uydurukça kelemilerdir. Bu konularda toplumsal bilincin oluşması için elimden geldiğince dikkatli olacağım.

****

Türkçenin korunması görevi her vatandaşımız için bir görevdir. Dilini koruyup zenginleştiremeyen, yabancı dillerin istilasından koruyamayan milletler, ne milli bir kültür politikası oluşturabilirler, ne de oluşmuş kültürlerini koruyabilirler. Dildeki yozlaşma ve yabancılaşma zamanla bütün değerlerin yozlaşmasına hatta yok olmasına neden olabilir. Bu nedenle dili korumanın ülkeyi ve kültürü korumakla eşdeğer önem taşıdığını düşünerek Türkçe sevdalısı olmaya karar verdim. Bu konuda gönüllü olarak çalışacağım.

Bir milletin ruhunu değerlerini yok etmek istiyorsanız, diline, hukukuna ve musikisine dokunmakla işe başlamanız gerekir. Dilimize, hukukumuza ve musikimize sahip çıkacağım. Bu değerlerin önemini gelecek nesillere aktaracağım.

Türkçemizin ve kültürümüzün korunması ve sahip çıkılmasında önemli rolleri olan Yunus Emre, Peyami Safa, Mehmet Kaplan, Nihat Sami Banarlı, Cemil Meriç, Ahmet Kabaklı ve Oktay Sinanoğlu gibi yazarların eserlerinden yararlanarak onların açtığı yolda çalışmalarımı sürdüreceğim.

Biz edep deyince eline, beline ve diline sahip çıkmayı anlıyoruz. Edep, “konuştuğun zaman dilini korumak, yalnız kaldığın zaman kalbini korumak, dışarıya çıktığın zaman gözünü korumak, yediğin zaman boğazını korumak, uzattığın zaman elini korumak, yürüdüğün zaman ayağını korumak ve bütün işlerinde vaktini korumaktır” diye tarif ediyoruz. Dili korumanın edebi korumak kadar önemli olduğuna inanıyorum.

****

Her şeyi devletten ve idarecilerden bekleme hastalığından kurtulup dilimizdeki işgale dur demenin tüm milletin görev ve sorumluluğu olduğuna inanıyorum. Türk edebiyatı dünyaya adını yazdırmış yazar ve düşünürlere sahip köklü bir geçmişi olan bir edebiyattır. Biz bu kadim değerlerimize, dilimize ve kültürümüze sahip çıkarak geleceğe bu değerleri aktarabiliriz. Maalesef yabancı kelimeleri kullanmak, plaza dili ile konuşup yazmak son yıllarda büyük bir özenti haline getirildi. Kadim değerlerimize sahip çıkmak, dilimizi korumak her birimizin görevidir. Bu düşünceler ışığında yürüyecek ve aynı düşüncede olanlarla işbirliği içinde çalışacağım.

Toplum olarak anadilimize ve kültürümüze sahip çıkmak için medeniyet okumaları yapmanın gerekli olduğunu düşünüyorum. Türk klasiklerini okuyarak ve okutarak başlayabilirim mesela. Sosyal medyayı kullanırken dilimize zarar vermekten kaçınacağım. Dilimi, kültürümü, zihnimi korumak için gayret edeceğim. Bu konuda yalnız olmadığımı biliyorum. Destek olan herkese şükran borçluyum”

YORUM EKLE

banner95

banner94