banner83

ÜLKEMİZ YOL GEÇEN HANI DEĞİL

Ülkemizin olanaklarının ve imkanlarının kısıtlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Hal böyle olunca kendi vatandaşına yetme imkanı olmayan devletimiz bir de gelen göç dalgasıyla iyice köşeye sıkışıyor. Avrupa’nın başından kovaladığı ve ülkesine dahi almak istemediği ne kadar mülteci varsa, gidecekleri yer olarak ülkemizi gösteriyor.
Sadece bugüne bakarsak olayları doğru okuyamayız. Bunların TC vatandaşlık istemeleri ve uygunsuz koşullarda çalışmaları bile ileride ülkenin başına büyük belalar açabilir.
***
ABD’nin işgaliyle istikrarsızlığı derinleşen Afganistan, Kabil Havalimanı’nın kontrol meselesi ve İran sınırından Türkiye’ye gelen vatandaşları sebebiyle son zamanlarda Türkiye’nin gündeminde.
Peki, Afganlar neden Türkiye’ye geliyor?
Uzun zamandır istikrarsızlık içinde yaşayan, yaklaşık 40 milyon nüfusu olan Afganistan, son zamanlarda sosyal medyada paylaşılan görüntüler ve ABD, NATO güçlerinin ülkeden çekilmesiyle Türkiye'nin, ülkenin başkenti Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'nın güvenliğini üstlenme yönünde attığı adımlar nedeniyle ülkenin gündeminde.
Paylaşılan Afganistan’dan gelenlerin Türkiye’ye girme görüntüleri sosyal medyada infial oluştururken, Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan Avusturya’dan ‘Türkiye Afgan mülteciler için daha doğru bir yer’ açıklaması geldi.
***
Suriyeli sığınmacıları kendi ülkelerinden uzak tutmak için her yolu deneyen Avrupa Birliği’nin Afganistan’dan gelenler için Türkiye’de ek ödeme yapmayı planlamadığı, ayrılan bütçenin her uyruktan sığınmacıyı kapsadığı haberleri de Batı basınına yansımış durumda.
TÜRKİYE YOL GEÇEN HANI DEĞİL
Ülkenin yüzde 85’ini Taliban’ın kontrol ettiği Afganistan’dan Türkiye’ye günde bin kişinin girdiği söylentileri mevcut. Ancak, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı ‘düzensiz göç’ istatistiklerine göre, 2021 yılının Temmuz ayına kadar, Afganistan’dan gelip Türkiye’de yakalanan 25 bin 673 kişi var. Bu rakamlarla Afganistan’dan gelenler istatistikte ilk sıraya oturuyor.
Öte yandan, 20 yıl önce ülkenin ABD tarafından işgal edilmesi ve Taliban’ın saldırıları sebebiyle Afganistan halkının göç edişi uzun zamandır sürüyor. Son 10 yıllık istatistiklere göre, Afganistan’da Türkiye’ye göç en çok 2019 yılında, 201 bin 437 yakalanan göçmen sayısıyla rekor kırdı. Uzmanlara göre, içinde bulunduğumuz senede henüz kitlesel bir göç görünmese de Taliban’ın ülkedeki kontrolü ele geçirmeye devam etmesiyle ailesel ve kitlesel göç ihtimali mevcut ve Türkiye’deki Afganların çoğu kayıtsız, bu da hayat şartlarının iyileşmesinin önündeki en büyük engellerden.
***
Korkarım bizim toplum böyle giderse geleneksel yapısını kaybedecek. Daha az maliyet, daha az iş gücü, sigortasız çalışma, tazminat gibi hakları vermek belki zor geliyor ama, sorun ileride bizim kendi içimizde yaşanacak. Umarım kendimize gelir önce kendi ferahımızı düşünür rahatlar ve ondan sonra diğer ülkelerin ferahı için çabalarız .
Saygılar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih1946
Salih1946 - 2 ay Önce

Mademki 1-5 yaya yürüyebilecek kadar güçlü bu Agan damları ülkelerini neden savunmayorlar, biz silah vereli savunsunlar!

Salih1946
Salih1946 - 2 ay Önce

iiçre ve Avusturyaya gitsin afganlı asker gençler vizeyi daha kolay alırlar o ülkelerden ne de olsa maske çalan AB ülkeleri!

banner95

banner94