'AK PARTİ DÖNEMİ'NDE KİMSE MAĞDURİYET YAŞAMAYACAK'

Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyon Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, ETV Manisa’da Erdinç Yumrukaya’nın sunduğu Gündem Özel programına konuk oldu. Birçok konuda önemli açıklamalar yapan Aydemir, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusuna da değinerek "Şeker fabrikalarını özelleştirdiğimizde, orada çalışan kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Onlar isterlerse fabrikada çalışacaklar, istemezlerse devletin diğer kurumlarında istihdam etmeye devam edeceğiz.” dedi.


banner46
HABER
CANER KILIÇ

Erdinç Yumrukaya’nın hazırlayıp sunduğu Gündem Özel programının bu seferki konuğu, KİT Komisyonu Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir oldu. Programın anonsu yapıldıktan sonra, ETV stüdyolarına Türkiye’nin dört bir yanından soru yağdı. Aydemir’e vatandaşlar tarafından en çok sorulan soru ise, 'taşerona kadro' konusu oldu. AK Partili Uğur Aydemir, hükümetin taşeron işçiler için seçim öncesinde vermiş olduğu bir vaat olduğunu belirterek başladığı konuşmasında; “Sözümüzü tutmanın gururunu yaşıyoruz. AK Parti olarak bizler tutamayacağımız hiçbir sözü bugüne kadar vermedik.  Biz hiç kimseyi ayırt etmedik. Kim hak ediyorsa, güvenlik soruşturmasını geçtikten sonra, sınavları var. Süreçleri tamamlayan herkesi aldık. Süreçte yeterli görülmeyen kim varsa, kendilerindeki eksikliklerden dolayıdır. Hükümetin, kurumların suçu değil.  Eğer bir haksızlığa uğradıklarını düşünüyorlarsa, yargıya başvurabilirler. Haklarını arayabilirler veya bize başvurabilirler.”dedi.  Bu kapsamda KİT’leri kapsam dışı bıraktıklarını ifade eden Aydemir, “Eğer KİT’lerde kadroya işçi alınacaksa, dışarıdan alınmayacak. Taşeronlardan almaya devam edeceğiz diye sözümüz var. İhtiyaç olduğu sürece biz bu arkadaşlarımızı burada istihdam etmeye devam edeceğiz."diye konuştu.

“ŞEKER FABRİKALARINDA ÇALIŞAN HİÇ KİMSEYİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ”
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusuna da değinen Aydemir; “AK Parti’nin lügatında mağduriyet yoktur. Biz hiç kimseyi mağdur etmedik bugüne kadar. Şeker fabrikaları bugün Türkiye de hakikatten milyon lira zarar ediyor. Bu zararları nasıl ortadan kaldırabiliriz diye düşündüğümüzde, şeker fabrikalarının bir kısmının özelleştirilmesinde fayda olduğunu gördük. Şeker fabrikalarını satarak daha etkin, daha verimli, yeni teknolojilerle donatılmasını sağlayacağız. Şeker fiyatlarındaki dengesizliği ortadan kaldıracağız. Şeker fabrikaları zararını ortadan kaldıracağız. Şeker fabrikalarını özelleştirdiğimizde orada çalışan kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Onlar isterlerse fabrikada çalışacaklar, istemezlerse devletin diğer kurumlarında istihdam etmeye devam edeceğiz.” dedi.

"KAMUNUN MENFAATİ İÇİN ÖZELLEŞTİRMEK İSTİYORUZ"
Şekerin şuanda bir kısmının özel sektörün elinde olduğunu da belirten AK Partili Aydemir, konuşmalarını şu sözlerle sürdürdü; “Şeker fiyatlarını devlet kendisi belirliyor. Biz şekeri 10 liraya mal ediyorsak, özel sektör bunu 6 liraya mal ediyor. Şekerin fiyatına biz 10 liradan, maliyet bedeli üzerinden düşünürsek, hiç kar yapmadan sattığımızı düşünürsek, özel sektörün ne kadar makas aralığı arasında kar yaptığını görebiliriz. Biz kamunun menfaatini düşünerek şeker fabrikalarını özelleştirmek istiyoruz.Bizim burada amacımız kamu zararını en aza indirmek. Kamunun zararı olmayacak. İnsanlar bunu kaçırıyorlar.”

"DEVLET KENDİ İŞİNİ YAPACAK"
Şeker fabrikaları yılın belli bir döneminde çalışan fabrikalar olduğunu kaydeden Aydemir, “Özel sektör geldiği zaman, mutlaka burada çalışan işçileri 12 ay istihdam edecek şekilde bir yatırım yapar. Devlet bunu yapsın diyorlar. Devlet bunu neden yapsın? Biz özel sektöre bu işleri bırakmaya çalışıyoruz. Devlet kendi işini yapacak. Biz güvenlik alanında işimiz yapıyoruz.  Bazı alanlardan devletin bir an önce çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Tekelleşmesini önlemek için de belli bir kısmını elimizde tutacağız. Ama özel sektör bunları alacak. Bu üretim ve kapasiteyi arttırır. Belki az sayıda istihdam ederek daha fazla şeker üretimini sağlayacak. Sonuçta devlet kazanacak. Özelleştirilen şeker fabrikaları devlete vergi verecek. Daha kaliteli şeker üretecekler. Bu yatırımın yanında başka bir yatırımda yapmak zorunda olacaklar. Bizde millet olarak devlete daha çok yatırım yapan bir ülke haline geleceğiz. Biz yatırım yapalım diye bütün teşvikleri seferber ettik. Yeter ki iş adamları, sanayicilerimiz yatırım yapsın diye. Biz bu şeker fabrikalarını özelleştirerek sadece şekeri değil, yanında artı yatırımlarıda ülkemize kazandırmış olacağız. Bunu gözden kaçırıyorlar. Bir kaşık suda fırtına koparmaya çalışanlar boşuna fırtına koparmaya çalışıyorlar. Şeker fabrikaları konusunda,özelleştirmeye karşı çıkanlar aslında devletin ayağına çelme takan kişilerdir."açıklamalarında bulundu.
 
2018’DE MANİSA’DA İKİ HASTANE AÇILIŞI
AK Partili Uğur Aydemir, Manisa’ya yapılan hastane yatırımlarına da değindi. Manisa’da devlet hastanesi çalışmalarının devam ettiğini ifade eden AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, "Bu sene, birisini temmuz ayında, diğerini ekim ayı gibi açmayı düşünüyoruz. 2018’de iki hastaneyi de hizmete açacağız inşallah. Türkiye’nin sağlıkta geldiği noktayı eskiyle kıyaslamaya gerek yok. Manisa’ da hastane yapmadığımız iki ilçe kaldı. Biz sağlıkta geldiğimiz duruma baktığımız zaman teknolojik açıdan Avrupa’yla yarışır noktaya geldik. Onlardan daha da ileri gittik. Rüyamızda görsek sağlıkta bu noktaya geldiğimizi hayal edemezdik. İstediğimiz yerde en güzel şekilde muayene olabiliyoruz, sadece kimlik numarasıyla. Önceden muayene olmak çok zordu. Ak Parti 3-4 dönemdir iktidara gelmesinin nedeni yaptığımız hizmetlerdir.”dedi.

"BİZİ ZORLAYAN BİR MUHALEFET İSTİYORUZ"
Açıklamalarında muhalefete de gönderme yapan Aydemir, son olarak şu sözlere yer verdi; “Yol yaptık diye buna karşı çıkan,eski yolların, tarım arazilerin daha iyi olduğunu söyleyen bir muhalefet var.  Biz karşımızda daha güçlü, ne söylediğini bilen, bizi zorlayan bir muhalefet istiyoruz.  Salihli Akhisar arası zor bir yoldu. Şimdi kaymak gibi bir yol yaptık orayı. İzmir-İstanbul otoban yolları Soma’dan geçiyor. Yolların çoğu bitti. Manisa’dan geçen yolun birçok kısmı bitti. Bölünmüş yollar taşımıyor artık. Otobana ihtiyacı var Türkiye’nin.  Türkiye gelişiyor. Araba fabrikaları araba yetiştiremiyorlar.  Biz yol yetiştiremiyoruz.Otobanlar yaptık yine arabaları yollara sığdıramıyoruz. Türkiye bütün alanlarda büyüyor.”

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.