banner83

İŞTE BURSA'DA GÖRÜNTÜLENEN METEOR YAĞMURUNUN KAMERA KAYITLARI!

Yıldızların dansı kamerada.Meteor yağmuru Bursa'da böyle görüntülendi. Bursalı fotoğraf sanatçısı Emre Koşak, yılda sadece bir gün görülen Perseid meteor yağmurunu görüntüleyip ölümsüzleştirdi. 

banner87
1992 yılından beri görülen Perseid meteor yağmurlarını görüntüleyebilmek için Türkiye'den ve dünyadan pek çok fotoğrafçı seferber oldu. Bursa'da meteor yağmurlarını gözlemlemek için Keles ilçesine giden fotoğraf sanatçısı Emre Koşak, 200 fotoğrafı birleştirip yaptığı "timelapse" videoyu sosyal medya hesabında takipçileriyle paylaştı.


Aynı zamanda Samanyolu'nun da çıplak gözle görülebildiği gecede kayan yıldızlar bir çizgi gibi fotoğraflara yansıdı.

Halk arasında "yıldız kayması" olarak bilinen gök taşı yağmurunun en yoğun olanlarından Perseid, 12-13 Ağustos gecelerinde gözlendi. 1992 yılından beri görülen perseid meteor yağmurları, Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşuyor.

Dünya’nın Swift-Tuttle kuyrukluyıldızının arkasında bıraktığı malzemenin oluşturduğu buluta girmesi, “yıllık” olarak gözlemlediğimiz perseid meteor yağmurunun da başlangıcına işaret ediyor.

Taşların atmosferde iz bırakarak kül olması halk arasında "yıldız kayması" ifadesiyle de anılıyor. Perseus takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden dolayı meteor yağmuru Perseid adını taşıyor.
Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94