banner83

Pakdemirli; Çıkan Yangınlar Normal Değil

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir ve Manisa'da günlerdir süren orman yangınlarının normal olmadığını ve konuyla ilgili bir kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Pakdemirli; Çıkan Yangınlar Normal Değil
banner87

İzmir ve Manisa'daki orman yangınlarıyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıklama yaptı. Bu yangınların normal olmadığının altını çizen Bakan Bekir Pakdemirli, İzmir Menderes'teki orman yangının 22 saat sonra kontrol altına alındığını, tahminen 300-400 hektar alanın etkilendiğini belirterek, yangının piknikçiler tarafından yanlışlıkla çıkarılmış olabileceğinin değerlendirildiğini, bu kapsamda bir kişinin gözaltına alındığını söyledi.  Bakan Pakdemirli; "22 saatte bu yangını kontrol altına alabildik. Şükürler olsun. Ciddi bir miktarda parça parça olsa denize kadar olan arazinin yanması maalesef söz konusu. Korkumuz ve endişemiz burada atlamalı olarak giden yangının birleşmesi ve tamamen alanın yanmasıydı. Parça parça yanmış olması tabi ki üzüntümüzü bir miktar hafifletti diyebiliriz.”sözlerine yer verdi.

"MANİSA'DA SOĞUTMA ÇALIŞMALARINA GEÇEBİLİRİZ"

Manisa'da devam eden yangında da bir arazözün devrildiğini aktaran Pakdemirli, 3 orman işçisinin yaralandığını ancak sağlık durumlarının iyi olduğunu aktardı. Manisa Hacıköseli yangınının da büyük ölçüde kontrol altında olduğunu dile getiren Pakdemirli, "Ateşin iki noktada toplandığını görüyoruz. Yangını 67 saat sonra büyük ölçüde kontrol altına aldık. Zor bir yerde, sarp arazi, iklim koşullarının yardımcı olmadığı bir arazi. Şu saat itibarıyla kontrol altına aldık, demeyi hedefliyorduk ama henüz arkadaşlarımdan o bilgi gelmedi. İnşallah birkaç saat içinde soğutma faaliyetine geçebiliriz, diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

"İZMİR'DE BİR HAFTADA 33 YANGIN ÇIKTI"

Pakdemirli şu sözlere yer verdi;Son günlerde özellikle şunu ifade etmek isterim. Nemin yüzde 9'a düştüğü yerler var Türkiye'de. Bunun anlamı şu; otun üzerine sanki benzin dökmüşçesine bir yerde yangın çıktığı andan itibaren, o yangın bir miktar rüzgarın etkisiyle neredeyse yakalamanıza imkan kalmıyor. Türkiye genelinde 146 orman yangını, 81 ziraat yangını çıktı. İzmir'de de bir hafta içerisinde 20 orman yangını, 13 ziraat yangını olmak üzere toplam 33 yangına müdahale ettik. Son üç yıla bakıldığında, 2020 yılında yüzde 27 daha fazla yangınla karşı karşıyayız.

Turgutlu ve Ahmetli ilçe sınırında çıkan orman yangını, mahallelilerce işte böyle çaresizlikle izlendi

"YANGINLAR %90 İNSAN HATASIDIR"

Yangınlar yüzde 90 insan hatasıdır. Yüzde 90 insan hatasının olduğu yerde çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. Eğer birisi kasıtlı olarak yangını çıkardıysa bunun cezası müebbettir. Çok çok dikkat ediyor olmamız lazım. Orman alanlarını kullanırken, zirai alanların temizlenmesiyle ilgili faaliyet gösterirken çok çok dikkatli olmamız lazım.

BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Arkadaşların bir tespiti var. Bir başlangıç noktasında yiyecek içecek materyali bulunmuş. Bunun yanlışlıkla çıkarılabilmiş olabileceği düşünülüyor. Tahmin ediyorum 300-400 hektar etkilenmiş olabilir ama kesin rakamları arkadaşlarımız ölçüm yaptıktan sonra açıklayacaklar. Olayla ilgili bir gözaltı var. Bu kadar yangının çıktığı yerde iyi niyetli olmak saflık olur diye düşünüyorum. Kolluk kuvvetlerimiz gerekli çalışmayı yapıyorlar."

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2020, 19:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94