banner83

ÜZÜM BAŞ FİYATI NE KADAR BİLEN VAR MI?

 Kaç para üzüm? Bilen var mı? Bağlar bozuldu, sergiler kalkmak üzere ama bir fiyat daha yok. Üretici hacı bekler gibi bekliyor. Acaba kaç para olacak. 2 dolar deseniz karşılığı 16 TL gibi ama yeterli mi? Birazda bunları danışmak gerek. Kime mi? Üreticiye, sıkıntı çekene, güneşin anlında üzümleri kesip seren üreticilere. Çalışana. Bağcılık meşakkatli bir iş ve cetlerimizin çoğu, büyük küçükte olsa bunu yapmışlar ve bir bilgi aktarımı sağlamışlar.
  *******
  Neden böyle oluyor da bazı işler askıda kalıyor bu fiyat olayı gibi. Aslında çok önemli bir konu çünkü üreticiler hedef tutturup kendi mali portresini hazırlayacak. Yani halk dilinde hesabını bilecek. Zaten birçoğunun gidip tekne araba alacak hali yok. Borcu varsa ödeyecek, kredisini kapatacak veya fazlası varsa yatırım yapacak. Yani yeni yerler alacak. Kısacası beklentiden dolayı sinirler gergin.
  *******
  Aslında tarım bu aralar yapabilene çok iyi. Şu açıdan bakalım: Eğer yatırımı dükkan veya eve yaparsanız kira alamama durumunuz var. Çünkü şu anki ekonomik durum belli. Bu virüs bitmeden düzelme olmayacak. Esnaf kötü durumda ve bu virüste pek bitecek gibi durmuyor yakında. Ama eğer yatırımınızı araziye yani tarımsal alan kaydırırsanız para alamam gibi bir durumunuz yok. Tabii yanlış yapmamak ve dolandırıcıların yüksek fiyatına kapılmamak kaydı ile. Elbette mal çoğalınca fiyat çok düşüp dilenci parası haline geliyor ama yinede belli bir getirisi var. Yani az veya çok parayı alıyorsunuz. Daha önce de yazdığım gibi birleşerek iş yapmak hem düşük fiyat hem de üçkağıtçılardan korunmayı sağlar.
  *******
  Kısacası üzüm ne kadardan satılacak ben bu yazıyı yazarken kimse bilmiyor. Sırf bağcılar değil, tüm tarımsal üreticiler destek bekliyor. Bildiğiniz gibi gelecekteki anlaşmazlıkları çıkaracak 3 öge var. İklim, su ve gıda. Bunu hakkında Ramazan Kurtoğlu hoca kitap yazdı televizyonda defalarca anlattı. O halde gıda üreticisine devletten destek alması ve bunun her daim incelenerek yeterli olup olmadığının kontrolü şart. Başkaca bir izahı bulunmuyor. Aç kalmak istemiyorsak. Saygılarımla…

YORUM EKLE

banner95

banner94