banner83

VATANDAŞ İNDİRİM BEKLERKEN ZAM GELİYOR!

Her yeni bir yıl yeni umutlar demek yıllar geçtikçe insanların umutları artık farklı yönde olmaya başladı mesela yeni yıla girmemizle birlikte birçok zam haberleriyle karşı karşıya kaldık oysaki umutlarımız indirimler olması yönündeydi. TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamları ve elektrik, doğal gaz, akaryakıt zamları gıdadaki indirim beklentilerini düşürmesinin yanı sıra daha da yeni zamların gelebileceğini işaret ediyor.

Eskiden yeni yıla girerken umutlarımız aracımızın modelini yükseltmekti veya bir ev almak veya evimizi değiştirmekti ya da buna benzer farklı yatırımlar üzerine olan umutlardı. Şimdi umudumuz zamların durması elimizdeki malımızı koruyabilmek satmadan yaşayabilmek. Vatandaşın kurlardaki düşüşle gıdadan giyime indirim beklentisi hayal oldu. Yılbaşında açıklanan büyük oranlı zamlar ve doların yeniden 14 TL'ye tırmanması nedeniyle kısıtlı sayıda yapılan indirim geri alınırken, etiketlerdeki artışlarda yeniden hızlandı. Tüketici dernekleri Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı yüzde 80'lik üretici fiyatları artışının piyasaya yansımaya başladığını açıkladı.

**

Merkez Bankası'nın geçen ay aldığı faiz indirim kararı ile 18 TL'ye fırlayan dolar gıdadan tekstile, otomobilden elektronik eşyaya kadar birçok üründe yüksek fiyat artışlarına neden olmuştu. Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kur garantili mevduat açıklaması ile bir günde 10 TL'ye gerileyen dolarla birlikte vatandaşta da yapılan zamların geri alınması beklentisi oluşmuştu. Birkaç zincir marketten, birkaç üründe yüzde 30 oranında zam açıklaması geldi ama devamı gelmedi. Aksine yılbaşında birbiri ardına açıklanan büyük zamlarla indirimin yerini yeniden fiyat artışları aldı. Yetkililer bir an evvel devreye girmeli ve bu orantısız zamların önüne geçilmeli çünkü sokaktaki vatandaş doların düşmesinden ziyade haklı olarak cebinden çıkana bakıyor. 2022 yılı asgari ücreti 4.253,40 lira olarak belirlendi asgari ücretten bugüne kadar uygulanan yüzde 15'lik gelir vergisi ve yüzde 0.79'luk damga vergisi artık kesilmiyor bu atılmış güzel bir adım fakat inanın kimse yapılan zamlardan dolayı bu duruma sevinemedi.

**

Özellikle fiyat artışlarının önüne geçmek için yapılması gerekenler var. Tarladaki ürün markete gelene kadar neredeyse fiyatı beşe katlıyor. Bu aracılık sistemi düzene girmeden, ürün satış kooperatifleri sistemi geliştirilmeden bu fiyatlar düşmez. Devlet kooperatifleri yeniden özendirmeli hatta kendi eli ile kurmalı ve üreticiyi tüketiciyi buna teşvik etmeli. Tarlada yetişen üründen tutunda yurt dışından dolar ile getirilen ham maddeye kadar her şey zamlı. Pandemi dönemindeyiz herkes işine tedirgin gelip gidiyor ticaret neredeyse durma aşmasına gelmiş vaziyette tanıdığım birçok esnaf ya işinden şikayetçi yada mekanlarını kapatmayı düşünüyor içlerinde kapatanlarda var. Yani ortada gerçekten bir kriz var acil bu durumun önüne geçilmeli yoksa insanımız hep bir önceki seneleri aramaya başlayacak Allah yardımcımız olsun.

Sevgi ve saygılarımla sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE

banner95

banner94