VOLKSWAGEN MANİSA FABRİKASI...


Mehmet ÇELİKEL

Mehmet ÇELİKEL

06 Ekim 2019, 14:17

Bir dünya devi. Almanya da 1937 yılında Hitler zamanında kurulmuştur. Amacı halka hizmettir. Çünkü herkesin binebilecği bir araç yapmaktı. Herkes alabilsin ve tek tip olsun. Zaten Volkswagen in Türkçesi halk vagonudur. İlk kamplumbağa modelini çıkardı. Hatta bzde tospağa diyen bile vardı. Üniversite yıllarında bir arkadaşım 1974 model bir VW kaplumbağa aldı. Çok pratik bir araba idi. Camsuyunu bile stepnedeki hava basıncı ile kullanan bir sistem vardı. Asla deviremezsiniz bir kaplumbağayı. 1937 den bu yana büyüdükçe büyüdü ve bir dev oldu. Birçok araba fabrikasını aldı. Audi ve Porche bünyesindedir. Her geçen gün kalitesini arttırdı.

Şimdi bu dünya devi Manisa da dev bir fabrika kuracak. Tabi bunu analiz etmeye kalkarsak 3 dalda incelememiz gerekiyor. Birincisi sosyolojik açıdan, ikincisi ekonomik açıdan, üçüncüsü ise lojistik açıdan. Sıra ile alıp bir analiz yapıp doğrularla yanlışları anlamaya çalışalım.

Sosyolojik açıdan ele alırsak Manisa halkı için aşırı bir güzellik demek. Yeni bir yatırım ve yeni çalışma alanı ve iş imkanı. Şehirdeki istihdam olanaklarını attırdığı gibi toplumsal kaliteyide etkileyecektir. VW dediğiniz zaman DIN normunda çalışan ve işçi kalite ve eğitimi ile ünlü bir dev. Zaten böyle bir yatırıma kalkıştıklarında çevre koşullarınıda gündeme getirirler. Zaten firma bazı isteklerde bulunmuş. Bunlar yerleşim yeri kadar eğitim tesisleri için binalar. Böyle bir fabrika kurulduğunda yan kollarınında faaliyete geçmesi gerekiyor. Eğitimin ve insan kalitesinin yüksek oluşu elbetteki ki Manisa için daha iyi olacak. Çünkü sosyolojik açıdan bakınca topluma bir artı sağlayacağı kesin.

Ekonomik açıdan ele alırsak şehrin gelirinin etkileneceği kesin. 3 ila 5 bin kişi çalışandan bahsediliyor. Bu bir gelir artışı demek. Ama bu Manisa yamı akacak yoksa İzmir e mi belli değil. Çünkü fabrikanın kurulacağı alan Manisa kadar Menemen e de yakın. İşçi temini ve eğitimini de İzmir den sağlayabilir. Maaş ve ücretlerinde ne olacağı belli değilken bazıları 7500 TL civarında olacak diyor. Bu afaki bir konu çünkü belki daha az bir ücret verecek. Bunu kimse bilemez. Ayrıca bu ücret maaşlar Manisa ya değil İzmir e de akabilir. Yani ekonomik açıdan böyle bir yatırımı sırf Manisa ya mal etmek yerine Ege bölgesine mal etmek daha doğru olur ekonomik açıdan. Bugün MOSB agelen çalışanın yarısına yakını İzmir den gelirken, böyle bir tesisin İzmir den eleman alacağı aşikar. Ayrıca Manisa da bazı fabrikalarla çalışacaktır ama bunlar sayılı ve büyük tesislerdir. Çünkü DIN normu aranacaktır bu kesin. DIN normu: Deutche International Norm. Alman Uluslararası Normu. Bu normu almakta her babayiğidin harcı değil. Çok zor alındığını biliyorum. Buna MOSB taki bazı firmalar sahip. Bunlar için bir fırsat var. Yine de Manisa da bir gelir artışına etki edeceği bir gerçek. Maliye açısından bir şey söylemiyorum çünkü GV Stopajın Mesir Vergi Dairesine yatacağı kesin ama diğer vergiler için ne yaparlar bilemem. Zaten vergilerin çoğu merkez tsrsfından çekilip alınıyor.

Lojistik açıdan ele alırsak en büyük sorun üretilen bu kadar aracı nasıl ve hangi yolla limana veya başka bir noktaya taşınacağı. Tren yollarımız kifayet edecek mi acaba. Karayollarımız TIR larla mı dolacak. 700 bin araç bir yılda üretilecek deniliyor. Peki bu araçları nasıl nihai noktaya taşıyacağız. Bu kolay gözüksede oldukça önemli bir sorun. Çünkü Avrupa da bu tip üretimlerde taşımacılık demiryollaarı ile yapılır. Avrupa da her taraf demiryolu. Bizde onda biri yok. Çandarlı Limanı daha faaliyete geçmedi. Peki hangi liman kullanılacak ve hangi yolla taşınacak. Bir altyapı sorunu ve bu sorunu çözmek gerekiyor.

Üç konuda bazı konuları ele almaya çalıştım. Doğrularda var yanlışlarda. Mesela birçok kişi Muradiye Fidanlığı gidecek diye üzgün ve kızgın. Sokaktaki kişilerden böyle düşünen var. hadi bunu geçtik fabrika kuruluyor diye daire ve arsa fiyatları uçtu. Sanki fabrika kuruldu da elemanlar yer arıyor. Almanlar bununda çözülmesi gerektiğini istemiş ama biz çözmek yerine fiyatları katlıyoruz. Ne belli çalışanın İzmir den gelmeyeceği. Manisa da oturacak diye bir şart mı var. öyle bir toplumuz ki dereyi görmeden paçaları sıvıyoruz. En çok bildiğimiz şey ise karaborsa yapmak. Yıllardır böyle. Volkswagen in gelmesi hem Manisa hemde Ege bölgesi için artı bir olay ama daha ortada fol yok yumurta yok iken ve böyle büyük bir tesisin altyapı sorunları çözülmemişken rüya görmenin hiçbir faydası yok. Fabrika inşaatı devam ederken hem sosyolojik, hem ekonomik ve hemde lojistik konuları ele alıp gerekli alt yapıyı kurmamız, doğru karaarları almamız gerekiyor. Konut fiyatlarının katlayıp katlamayacağı daha sonra düşünülecek konular. Hayırlı olsun.

Saygılarımla...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.