YA BAŞARMALIYIZ, YADA BAŞARMALIYIZ. BAŞKA YOLUMUZ YOK!

Evet ya başarmalıyız, yada başarmalıyız!.. başka yolumuz yok!.. bizler ne badireler atlatmış necip türk milleti olarak bununda üstesinden elbette gelebiliriz..
Sıkıntılarımız elbette olacak ama şu an için başka seçeneğimiz maalesef yok ve birbirimize destek ve güven vermenin tam zamanı. Hele hele bu işi siyasete götürmeden yapmamız bizlere daha az zarar verir yararı ise daha çok olur.
Devletimizin üstün gayretlerini şeffaf bir şekilde görmekteyiz. Bunun dışında bulunan algı operasyonları, yalan haberleri hayatımıza sokmamamız ve yetkili mercilerimizin bizlere uymamız gereken kurallara riayet etmemiz bizlerin bu beladan kurtulmamızı Allah'ın izni ile sağlayacaktır. bunun için mutlaka ama mutlaka devletimize sahip çıkıp, bütün bireyler olarak devletimizin yanında olup destek vermeliyiz... 
Koronavirüs hakkında Sosyal medyanın da güçlü etkisi nedeniyle mesafe kavramının ortadan kalktığını anımsatan uzmanlar, yetkililer tarafından açıklanmayan hiçbir bilgiye itibar edilmemesi gerektiğini, böylece bireyde oluşacak "güven" hissiyle de sürecin daha kontrollü yönetilebileceğini vurguluyorlar..
Psikyatri Uzmanı Doç. Dr. Hakan Atalay;  yaşıyor olmanın hem sayısız zevkleri hem de tehlikeleri olduğunu, zevklerin hoşnutluk hissine, tehlikelerin ise korkuya neden olduğunu belirterek, şöyle devam ediyor.
"Birçok duygu bu iki ana eksenin çeşitlemelerinden ibaret. Söz gelimi, bir şeyden zevk aldığımızda hissettiğimiz hoşnutluk duygusu beslenmemizi, güçlenmemizi ve çoğalmamızı, tehlike algıladığımızda hissettiğimiz korku ise buna uygun önlemler alarak kendimizi korumamızı, nihayetinde hayatta kalmamızı sağlıyor. Ancak bu her iki duygunun iyi ayarlanamaması halinde, istenmeyen sonuçlar ortaya çıkıyor. Örneğin, zevki fazla kaçırıp çok fazla yediğimizde obez oluyor, çeşitli hastalıklara yakalanıyoruz ve bizi geliştirmek için gelişmiş olan bir mekanizma hayatımızı riske sokan bir duruma dönüşüyor. Aynı şekilde korkunun iyi ayarlanamamasının da istenmeyen sonuçları var. Sağlığımıza dikkat etmek ve önlem almak hayatta kalmamız için olumlu bir tutum iken, sağlığımızla ilgili çok fazla korkmaya başladığımızda ve her türlü işareti hastalık olarak yorumladığımızda, zihnimiz günlük işlerimizi sürdüremeyecek kadar hastalıkla meşgul hale gelebiliyor."
"Korkunun İyi Ayarlanamamasının da İstenmeyen Sonuçları Var"
Doç. Dr. Atalay, son günlerde yaşanan yeni tip koronavirüsle ilgili toplumsal ruh hali için de benzer bir uyarıda bulunulabileceğini belirterek, konuşmasını şu tavsiyelerle tamamlıyor;
"Elbette bir tehlike ile karşı karşıyayız ve önlem almamız gerekiyor. Rehavet, ciddi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bazı ülkelerin yaşadıkları bunu bize gösterdi. Fakat herkese yayılan ve toplumsallaşan korku hali, akıllıca düşünmemizi ve kararlar almamızı engelliyor. Örneğin, tüm toplumun karantinaya alınacağı, bu nedenle yiyecek bulunamayacağı korkusuyla herkes marketlere akın ederse, marketler talan edilirse, gerçekten de bir yiyecek bulma sorunu yaşanabilir. Bu da korkunun bizi koruyacak bir duygu olmaktan çıkıp zarar verici olmaya başlamasına diğer bir örnektir. O halde, toplum olarak yapmamız gereken şey, tehlikeyi rasyonel bir şekilde belirlemek, bu amaçla bilimsel bilgileri izlemek, gerekirse yetkilileri uyarmak ve ortak hayatımızda her bireyin herkese karşı sorumlu olduğunu unutmadan, önerilen tedbirleri kendi hayatımızda aksatmadan uygulamaktır." diyor.
Uzmanımızın'da açıklamalarından yola çıkarak, Biz vatandaşlara çok önemli bir sorumluluk düştüğünü göz ardı etmememiz gerekiyor. herkes elini taşın altına koyarsa ki koymalı bu badireyi'de güçlü ve metanetli bir şekilde atlatabiliriz... yeterki ne yapmak istediğimizi bilinçli bir şekilde birlik ve beraberlik doğrultusunda gerçekleştirelim..
Son olarak bizim bizden başka dostumuz yok diyor, birbirimize güven ve destek verip, Rabbiminde yardımıyla hayırlısı ile yapacağımız dua'larla bu tehlikeden'de uzaklaşıcaz inşallah..
Lütfen ama lütfen mecbur olmadıkça, zorunlu olmadıkça evlerimizden çıkmayalım..biraz Sabırlı olmak geleceğimizin aydınlık olması demektir. Kalın Sağlıcakla...
YORUM EKLE

banner95

banner94