YAKLAŞAN BELEDİYE SEÇİMLERİ


Arif BAKKALOĞLU

Arif BAKKALOĞLU

08 Ekim 2018, 09:06

Manisa merkezde yaşayan her ferdin avam da olsa çevresi ile ilgili olumlu olumsuz  gözlemleri vardır.
Şehri ihyaya soyunanlar, avamın görüşü havasın görüşü kadar derin olmasa da, çobanın da gönlüne girmeye çalışmalıdır.  
* * *
İyi olan icraatlar, onlar bile görecelidir.  
Birisi yolların daraltılmasına sıcak bakar" iyi olmuş" derken bir diğeri, "bu kadar araba bolluğun da bu yollar daraltılır mı" deyip aksi görüş belirtebilir.
* * *
Şehrin en büyük sorunu olan otopark sorununa birisi otomasyon sistemi ile çare ve güzellik oluştururken, bir diğeri diğer gelişmiş ülkelerde alkışladığı modernliği, "pahalı" sözcüğünün ardına sığınıp aşırı bulup karşı çıkabilir.  
* * *
Şehre yapılan "Anıt" benzeri bir yapıya bu ne masraf diyen ile ne güzel olmuş, şehrin simgesi diyen insanlar aynı şehirde yaşar.  
Oysa.. .  İnsanların ittifak ile birleştikleri bir şey vardır ki! O da... temizlik.  
Temizlik üzerine herhangi ihtilaf yoktur olacağı kanaatinde de değilim.  
* * *
Belediyecilik denince ilk akla gelenler; temizlik, sosyal faaliyetlerin desteklenmesi, imar ile ilgili işler değil midir ?
* * *
Akla gelen başlıca belediye faaliyetlerinin şıkları daha fazla çoğaltılabilir.  
Bizim şehrimizde bulunan iki ilçe bir Büyükşehir Belediyesi de bu faaliyetlerin hepsinin içindedir. Belli oranlarda her hizmete erişmeye çalıştıkları kanaatindeyim.  
* * *
Malum önümüzde ki yıl Mart ayı içerisinde merkez de üç belediye başkanlığı seçimi olacak.
Büyükşehir Belediyesi, Yunusemre ve Şehzadeler Belediye Başkanlığı. İkisi AK Partili diğer Büyükşehir MHP'li Cengiz Ergün idaresinde. Muhtemel tercih aynen tekrarlanacak.  
* * *
Benim gibi emekli, vakti çok olan, bu ilde atmış yılını geçirmiş esnaflık yapmış bir ferdin de gördüklerini, yaşadıklarını yüksek sesle anlatması da ufuk açıcı olabilir.  
* * *
Dün bol vaktimi geçirdiğim Şehzadeler ilçesindeki çarşı kahvesinde, Ömer Faruk'un engellilere hizmet eden aracını gördüm.
Bu aracı ilk defa görüyordum ve bu hizmetten haberim yoktu.  Başka?  Fatih parkı karşısında ihtiyaç sahiplerinin alışveriş yapabilecekleri parasız market.  
* * *
Oturduğun yerden daha başka,  gördüğüm gördüklerim ne?   Şehrin içerisinde şimdi tertemiz şırıldayan sokak havuzları.  
Tarihi yarımada hükmündeki merkez ilçenin sokak temizliği?  
* * *
Eski belediye başkanları döneminden bu yana devam ettirilen şehrin temizliği geleneğin biz farklıyız denilip gelinip çok bir değişiklik yapılmadan sürdürülmesi.
* * *
Eskilerden bu yana sabah bir çöpçü yalap şap ortalığı süpürür, pis ve kirli bidonlar kirli araçlarla toplanır. Belediye başkanı yeni seçilmişse göstermelik bir kaç kez bidonlar dezenfekte edilir, sonra ebedi unutulur falan. Görünen göze batan buydu. Araçlar ve  çöp bidonları yenilendi hoş oldu tabii.
* * *
Başka...  Vatandaş olarak ben  yüzlerce belediye çalışanın dan hiç olmazsa hayatın içinde şehre hizmet ederken her an etrafta bir kaç kişi olarak görmek isterim. Yerinden sökülen bir çöp kutusu, bir karo, bir trafik dubası günlerce ortalarda atılmamalı.
* * *
Hemen aynı gün yerine konulmalı.   
Yaşadığım sokakların günde bir kez temizlenmesini değil devamlı temiz kalmasını arzularım.
* * *
Ben belediye başkanı olsam meclis üyelerimi, çevremin hiç birisini kamu ile iş yapanlardan, kamu ile işi olanlardan seçmem.  Şeytan bunları bozabilir veya en azından dedi koduya sebep olabilir diye düşünür karşı çıkar istemem.  
* * *
Liyakat diye yüksek ses ile haykırıyor Cumhurbaşkanı. Liyakat önemli. Elbette güvendiğim insanlar önceliklidir, amma;
Liyakatli olanı uzakta da arar, bulur profesyonellerle çalışırım. Hepsini etrafımdan seçip  dedikoduya malzeme olmak istemem.  
* * *
İnsanlar iyi gördüklerinin dostu, göremedikleri iyi şeylerin suizanlısı olarak yaşıyor.  Meramım şu. Yapılan iyi işleri halk görmeli. Yanlış algılanabileceklerden de uzak durulmalı değil mi? 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.