YALAN DÜNYA!

"Çılgın büyük dünya kapitalizmi, her gün Hitler'in öldürdüğü insandan daha fazla insan öldürüyor." Ken Livingston'a ait bu söz, benim en beğendiğim kapitalizm tanımıdır.

Kapitalizmin tanımı birçok farklı yolla ya da birçok örnekle anlatılabilir. Mesela 119 yıldır yanan ampul, dünyanın en uzun süredir yanan ampülüdür.1901 yılından bu yana açık haldedir. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Livermole kentinde yer alır. Livermore-Pleasanton İtfaiye Müdürlüğü, ampulün sürekli olarak açık kalmasını sağlamaktadır. Yani patlamayan ampul çoktan beri bulunmuştur ancak kapitalizm bize ampul satabilmek için işleri biraz değiştirmiştir. Mesela ilk olarak 1924 yılında 41 günlük ömrü olan ampuller üretilmiştir.

"Bir ülkede fakirlerin, bebeklerin içeceği sütü, zenginlerin köpekleri içiyorsa o ülkede kapitalizm hakimdir." demiştir, Paul Samuelson. Bizim ülkemizde de Ayda'nın oynaması gereken deniz kumlarıyla, zenginler binalarını yaptılar.

Karl Marx'ın, ilk akla gelen sözlerinden biridir. "Kapitalizm, gölgesini satamadığı ağacı keser." Bizim ormanlarımızdaki sürekli çıkan yangınlar bu sözlerden sonra daha fazla anlamlanıyor.

Serbest piyasa ekonomisinin kurucusu, Adam Smith, birçok kişiler tarafından kapitalizmin babası olarak görülüyor. Adam Smith, zengin bir İskoç ailenin çocuğuydu. Komünizmin kurucusu Karl Marx ise fakir bir aileden geliyor. Olaya psikolojik yönden bakarsak yazdıkları yazıların tesadüf olmadıklarını düşünmeden edemiyorum.

Kapitalizm deyince akla gelen klişe fıkralardan biridir; Patronuma, "yeni arabanız çok güzel" dedim. “Eğer kendine hedefler koyar, çok çalışır ve işini iyi yaparsan, gelecek sene kendime daha iyisini alabilirim” dedi.

Unutmayın ki, hafta sonları işçiler dinlensin diye değildir, kapitalist sistemden aldıklarını geri versinler diye tatil yaptırılır. Çünkü kapitalist sistem çarkların durmasından hiç hoşlanmazlar ve tüm devletler bir şirkettir aslında. Bugün aldığınız bir Iphone telefonu 4 yıl sonra kullanamayacağınızı bilirsiniz. Eğer kullanabilirseniz yeni çıkan iphone telefonları kime ve nasıl satılacak?

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Buket
Buket - 1 hafta Önce

Kalemine Kuvvet ✌

Fatma
Fatma - 1 hafta Önce

Çok güzel

banner95

banner94