65 YAŞ ÜSTÜ VE ENGELLİLER

Örf ve adetlerimizin gereği olarak yaşlılarımıza ilgi göstermek, engelli kardeşlerimize yardımcı olmak bizim en önemli görevlerimizden bir tanesidir.

65 YAŞ ÜSTÜ VE ENGELLİLER
banner87
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın yapmış olduğu bir değişiklikle ’65 yaş üstü ve engelli vatandaşlarımız’ için demiryolu, denizyolu, şehir içi ve şehir dışı toplu taşıma hatlarında kullanmaları için ücretsiz kart verildi.
                                                                                          ***
Bu yazımı hazırlamak için tam 1 aydır araştırma yapıyorum. Araştırmalarımın sonucunda gördüm ki hem vatandaşlardan ve hem de taşıyıcı firmalardan şikayetler var.

Halk otobüslerine binip akşama kadar inmeyip tüm güzergahı keyfi olarak dolaşmak isteyenlerin olması,
Kişisel olarak aldığı ücretsiz seyahat hakkı kartını eş ve dostlarına vererek onlara kullandırmaları,
Refakatçı hakkı olmayan engellilerin yanında getirdikleri kişileri de refakatçı olarak göstermesi,
Refakatçı hakkı olan engellinin, refakatçısını bindirip kendisinin bir durak sonra inmesi…
                                                                                             ***
Yaptığım araştırmaya göre Manisa’da sadece 1 günde yaklaşık 14bin kişi toplu taşıma araçlarına ücretsiz olarak biniyor. Bu sayının 3647 kişisi engelli, 9755 kişisi ise 65 yaş üstü… Bir günde 15 araç değiştirerek seyahat edenlerin sayısı ise çok fazla!
Bu konuda verilen hakları keyfi olarak suiistimal eden 65 yaş üstü insanlar, gerçekten bir noktadan başka bir noktaya varmak zorunda olan vatandaşlarımızı mağdur bırakabiliyor. Çünkü onlar sürekli araçta olduğu için oturarak gidiyor ve para vererek yolculuk yapan vatandaşlar ise ayakta seyahat etmek zorunda kalıyorlar.

Son sözüm; ‘65 yaş üstü ve engelli vatandaşlarımız’ için verilen bu hak, günde 3 veya en fazla 4 kullanım hakkı olarak sınırlandırılmalıdır ki taşıyıcı firmalarda ücretli yolcularına daha iyi bir hizmet sunabilsinler.

Erdinç Yumrukaya'nın diğer yazılarını okumak için tıklayın...
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2019, 18:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Çelik
Hüseyin Çelik - 10 ay Önce

Sınırlandırma gelmeli çünkü aynı güzergahda 65 yaşı üstü bir kişiyi aynı gün içerisinde belki 4 yasa 5 defa denk gelebiliyor ve 1 durak için bile araca binen var ve mesai e yada okula gidecekler bazen araç dolu olduğu için alamıyoruz o yüzden sabah 9 kadar ve akşam 16.00ve 20.00 saatleri arasında binisleri kısıtlama yapılması daha uygun olur bence öğrenci ve çalışan kişiler evlerine ve işine rahat bir şekilde gitsinler saygılar sunuyorum 155 taşımacılar kooperatifi şoförü hüseyin çelik

Abdullah
Abdullah - 10 ay Önce

Erdinç Bey Günde 4 kere bile fazla ayda en fazla 60 defa binme Hakları olsun

Yavuz Kanon
Yavuz Kanon - 10 ay Önce

Erdinç bey bu konuya değindiğin için size çok teşekkür ederim bende şehir içinde Şüfürlük yapıyorum bu yaşlıları artık gürmek istemiyorum hiç bir kıymet Harbiye’leri yanımızda kalmadı Hükümet üç beş oy uğruna bu adamları rezil kepaze etti aynı adamı günde on defa görüyoruz muhalefet bunların yaptığı yanlış işleri sayıyor bence bu meseleyi en başa koymalı

NAZMİ BENLİ
NAZMİ BENLİ - 10 ay Önce

Sayın Yumrukaya'ya tebrik ediyorum.Çok güzel bir konuyu gündeme getirmiştir

İsmail
İsmail - 10 ay Önce

Bir aylık araştırmanızda tarafsız bir çizgi gösterip günlük yolcu sayısı içinde yüzde kaçı teşkil ettiğini söyleseydiniz haber birşey ifade edebilirdi.

İbrahim Sayın
İbrahim Sayın - 10 ay Önce

Ağzına, kalemine sağlık Erdinç Bey

Site sakini
Site sakini - 10 ay Önce

Akgedikten çarşıya gazete ve sıcak ekmek için almaya gidenler var nereden geliyorsun diye sorulunca da sabah sporu yaptım demezmi .....

Yahya GÖRKEM
Yahya GÖRKEM - 10 ay Önce

Ücretsiz değil yüzde elli indirimli olmalı ancak uzanan suistimaller azalır diye düşünüyorum


SIRADAKİ HABER

banner95

banner94