banner83

Başkan Akyüz Kurban Bayramı Öncesi Uyardı!

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara uyarılarda bulundu ve ilgili kurumlara sahte kasaplar konusunda denetimleri sıklaştırma çağrısı yaptı.

Başkan Akyüz Kurban Bayramı Öncesi Uyardı!
banner87

Caner KILIÇ-

Yaklaşan Kurban bayramı dolayısıyla kurban alımları başladı, kesim yerleri de kontrol ediliyor.  Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Akyüz önceliğin sağlık olduğunu, hijyen ve mesafe kurallarına uyularak kesimlerin gerçekleşeceğini söyledi. “Yapılan satımlarda ve kesim anında sosyal mesafe, maske ve hijyen göz önünde bulundurulmalıdır” diyen Bahattin Akyüz, “COVID-19 sebebiyle kurban alımında dikkat edilmesi en önemli unsurlar hayvanın sağlığı, kurban kesimi yapılacak aletin steril olması, maske ve sosyal mesafenin ön planda tutulduğu sağlıklı bir ortam sağlanması önemli unsurlardandır. Tabii ki gerekli kurum ve kuruşlar bu konuyla ilgili gerekli tedbirleri almış bulunmakta. Bizler de bu tedbirlere uyarak gereken hassasiyeti göstermeliyiz” dedi.

SAHTE KASAPLARA DİKKAT!

Kurban Bayramı öncesi ortaya çıkan sahte kasaplarla ilgili olarak Akyüz, vatandaşları uyardı. Akyüz, "Bayrama kadar piyasada olmayan sadece bayramlarda ortaya çıkan ve günü kurtarmak adına çarşı, pazar ve sokaklarda dükkanların önünde tezgah açan, kaldırımları işgal eden korsan kasaplara mutlaka dikkat edilmelidir." diye konuştu. Akyüz, vatandaşlardan kurbanını işi ehli kasaplara yani oda kaydı olan, vergisini veren, ustalık belgesi ve hijyen belgesi olan kasaplara emanet etmelerini istedi.

TSE DAMGALI BIÇAK ÖNERİSİ

Ucuz ve Çin malı bıçaklardan uzak durulması gerektiğini de vurgulayan MESO Başkanı Bahattin Akyüz, “Kurban Bayramı nedeniyle piyasada kalitesiz kurban bıçak, satır ve baltaları işportalardaki tezgahlarda satılmaya başladı. İstenmeyen olaylara meydan vermemek için bu tür bıçak, balta ve satır gibi ürünlerden uzak duralım. Çünkü bu bıçaklar sacdan yapıldığı için hem kasap için hem de kurban için eziyet vermektedir. Ayrıca bilenmesi ve masatlaması zordur. Kurbanın derisi yüzülürken zarar vermektedir. Halbuki bizim dünyaca ünlü TSE damgalı bıçaklarımız kolay kolay körelmemekte ve yapılan işten daha iyi verim alınmaktadır” diye uyardı.

MERDİVEN ALTI SÖZDE KASAPLAR DENETLENMELİDİR

Kurban Bayramı'nda ve sonrasında kasap olmayan işyerlerinin bazılarında kıyma makineleri olduğunu ve bu makinelerin hijyen olmadığını belirten Akyüz, son olarak şu sözlere yer verdi; "Merdiven altında kasaplar mutlaka sıkı denetlenmeli. Kasaplıkla alakası olmayan bazı işyerleri Kurban Bayramı'nda ve sonrasında kıyma çekme makineleri bulunuyor. Kasabın yapması gereken işi, başka işyeri yapıyor. Böyle bir durum olmaz. Herkes kendi işini yapacak. Merdiven altı kasaplar konusunda belediyelerimiz denetimlerini sıklaştırmalı. Bunlara müsaade edilmesin. Tarım İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Şehzadeler - Yunusemre İlçeleri Zabıta Müdürlükleri, Büyükşehir Zabıta Başkanlığı tarafından çarşı pazarın hijyenik bakımdan ve fiyat yönüyle kontrol edilerek, ayrıca kasap haricinde kıyma makinesi bulunduran yerlerin denetimleri artırılmalıdır. Denetim sırasında satış yapanların hijyen eğitimi belgeleri ve esnaf oda kayıtları mutlaka aranmalıdır. Böylelikle kirasını, vergisini veren küçük esnaf ve sanatkarın da haksız rekabetten zarar görmesi engellenmelidir."

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2020, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94