GELECEĞİN AŞÇILARI EN GÜZEL SALATA İÇİN YARIŞTI

Manisa İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Alanı’nda 4. Geleneksel Salata ve Sosları Yarışması düzenlendi. 43 öğrencinin yarıştığı yarışmada birbirinden farklı lezzetler, özel sunumlarla jüri karşısına çıktı. Öğrenciler en güzel salatayı yapmak için yarıştı. 

GELECEĞİN AŞÇILARI EN GÜZEL SALATA İÇİN YARIŞTI
banner87
Manisa İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Alanı’nda 4. Geleneksel Salata ve Sosları Yarışması düzenlendi. 11. Sınıflarda okuyan 43 öğrenci yarışmaya katıldı. Renkli görüntülere sahne olan yarışmada öğrenciler, karides, avokado, ananas, hindi, tavuk, mango, gibi ürünlerin yanı sıra bu yöreye ait Arap saçı gibi sebzeler de kullanarak Gravyer peynirli avokado salatası, yöresel Maraş cipsli ıspanak salatası, ızgara keçi peynirli pastırmalı salata, maskolin salatası, erik soslu somon salatası, misuaz salatası gibi alışılmışın dışında lezzetler sundular.  Yarışma için kriter tablosu hazırladıklarını kaydeden Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Alanı Öğretmeni Fadime Saygı, “Alan öğretmenleri olarak geleneksel hale getirdiğimiz 4. Salata ve Sosları yarışmasını gerçekleştiriyoruz. Yarışmamızda 11. sınıf öğrencilerimiz çalışmalarını yapıyorlar. Toplamda 43 öğrencimiz yarışıyor. Bir değerlendirme kriter tablosu hazırladık. Ön hazırlık, çalışma yöntemi, zamanı verimli kullanma, lezzet, tat gibi kriterleri kontrol ederek öğrencilerimizin çalışmalarını değerlendiriyoruz” dedi.
 
“AMAÇ, ULUSAL VE ULUSLARASI SALATALARIN KEŞFEDİLMESİ”
 
Yarışmanın amacından bahseden Saygı, “Öğrencilerimiz araştırma yöntemleriyle farklı salatalar bulsunlar, ulusal ve uluslararası alandaki salatalarla ilgili araştırmalar yapsınlar. Biz dışarıda çok yarışmalara gidemediğimiz için okul içerisinde küçük bir yarışma yapıp rekabet ve o yarışma heyecanını yaşamalarını sağlamak istedik” diye konuştu.
 
“ALIŞAGELMİŞİN DIŞINDA LEZZETLER”

43 öğrencinin salata ve salata soslarıyla ilgili yarıştığını ifade eden Saygı, “Bazıları et ürünleriyle, bazıları deniz ürünleriyle, bazıları da sadece sebze ve meyvelerle salata hazırladı. Alışagelmişin dışında da salatalar var” ifadelerini kullandı.
 
“BİZİM İÇİN GÜZEL BİR DENEYİM”
 
Öğrencilerden Şeyda Nur Akay, “Yarışmaya bonfile salatasıyla katıldım. Güzel bir yarışma oldu, bizim için güzel bir deneyim. Daha önce böyle bir şey yapmamıştık. Yani bu heyecanı yaşamaktan dolayı mutluyuz. Bonfile salatası zor bir salata. Daha önce yapılmamıştı, değişik bir tat diye onu denemek istedim. Bizim için güzel bir deneyim oluyor. Heyecanımızı yaşıyoruz” şeklinde konuştu.
 
“HEM YARIŞIYORUZ HEM DESTEK OLUYORUZ”
 
Öğrencilerden Kader Temeş ise, “Salata yarışmasında Somon salatası yapmaya karar verdim. Değişik bir soslu salata, avokado, yoğurt karışımı bir şey. Farklı lezzetler öğreniyoruz. Herkes çeşit çeşit salatalar yapıyor. Hem yarışıyoruz, hem de birbirimize destek oluyoruz. Yaptığımız salataya kendimiz karar veriyoruz. Birçok siteyi gezip araştırma yapıyoruz” dedi.-Özlem ŞAHİN
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94