GENÇ YAŞTA EVLİLİK DE KISIRLIK ORANI DA ARTTI

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı ve Perinatoloji Bölümü Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu ve Tüp Bebek Merkezi Müdürü Doçent Doktor Burcu Artunç Ülkümen, Etv ekranlarında yayınlanan Sağlıklı Yaşam ve Güzellik programının konuğu oldular. Programda, toplumumuzda geç yaşta evlilik oranlarının artmasıyla birlikte kısırlık riskinin de aynı oranda arttığını ifade edildi.

GENÇ YAŞTA EVLİLİK DE KISIRLIK ORANI DA ARTTI
banner87
Belgin Koçak’ın sunduğu programda, tüp bebek tedavisi hakkında merak edilenleri cevaplayan konuklar, tedavinin aşamalarını ve önemli noktalarını Manisalılarla paylaştılar. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için çok önemli bilgiler veren Prof. Dr. Koyuncu ve Doç. Dr. Ülkümen, Celal Bayar Üniversitesi’nin tüp bebek tedavisi noktasında ve çocuk, doğum konusunda çok önemli gelişmeler kat ettiğini vurguladı.

KOYUNCU, “ERKEK İNFERTİLESİNDE BAŞARI GERÇEKTEN İYİ”

Çocuk isteyen çiftlerin eskiye nazaran daha bilinçli bireyler olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu, “Çiftler bulundukları ortamlardan bağımsız olarak, sorunlarını daha iyi değerlendirip sorunlarına çözüm için nereye gitmesini araştıran insanlar haline geldi.  Üniversitemizde özellikle embriyoloji laboratuvarlarını daha geliştirerek, şuan dünyada hangi yöntemler kullanılıyorsa, bunları çalışma birimimize getirmeye çalışıyoruz. Şuan yeni yöntemleri uygulamaya başlıyoruz. Özellikle erkek infertilesinde başarı gerçekten iyi. Ama onun ötesinde menopoza yaklaşan, hormonları yavaş çalışmaya başlayan çiftlerde hem yumurtalıkları gençleştirme hem de yumurtaları birkaç seansta biriktirerek emriyo oluşumu sağlamaya çalışıyoruz. Havuzlama yöntemleriyle.” şeklinde konuştu.
 
TEDAVİYE NE ZAMAN BAŞVURMALI?
Kimlerin hangi evrede tüp bebek tedavisine başvurması gerektiğine dair bilgi veren Doç. Dr. Burcu Artunç Ülkümen, “35 yaşın üzerindeki hanımlar veya ailede daha önce erken menopoza girmiş bireyler varsa, adet düzensizlikler varsa, bir yıl beklemeden gerekli incelemelerin yapılması için hekime başvurmalarını istiyoruz.   Yapılan incelemeler sonucunda kişiye özel tedaviler var. Herkesin tedavi yöntemi aynı olmuyor. Veya herkese tüp bebek tedavisi uygulanacak diye bir şey yok. Yapılan tetkiklere göre altta yatan neden ne ise bireyselleştirilmiş bir tedavi planı çizerek hastalarımızı yönlendiriyoruz. Özellikle çok ağır erkek infertilesi olup veya Over rezervi düşmüş erken menopoza girme adayı olan hastalarımız tüp bebekten fayda görecek grup. Onun dışında açıklanamayan dediğimiz yaklaşık 3’te bir grup var. Bunlar da ilk ilaçlama örneği denenebilir.” dedi.
 
 “YAŞAM BİÇİMİNİ DEĞİŞTİRMEKLE BİRLİKTE NORMAL GEBELİK MÜMKÜN OLABİLİYOR”
Gebelikte anne yaşı faktörünün önemi üzerinde duran Doç. Dr. Ülkümen “Kısırlık eskiye oranla çok büyük oranda arttı. Bunun en büyük başlıca sebebi geç yaşta evliliklerin çoğalması. Çünkü gebelikte anne yaşı faktörü önemli. Bunun dışında yaşam şekli, beslenme biçimleri de gebeliği olumsuz etkileyen faktörler arasında. Bazı hastalarla yaşam biçimini değiştirmekle birlikte normal gebelik mümkün olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

12 GÜN SONRA SONUCA ULAŞILIYOR

Programda tüp bebek tedavi yöntemini ayrıntılı bir şekilde anlatan Ülkümen, “Bizim en önemli basamağımız ilk görüşme. Tüp bebek tedavisinde karar verdiğimiz hastalarda adetin ikinci günü ideal olarak başladığımız yumurtalıkların simülasyonu dediğimiz dışarıdan ilaç, hormon verilerek bunların büyütülmesi. Bu ilaç kullanımı 10-12 günlük bir süre oluyor. Bunları da belli aralıklarla hastanın durumuna göre ultrasonla ve hastanın kan tahlilleriyle takip ediyoruz. Yumurta belli bir boyuta geldiği zaman çatlatma iğneleriyle çatlatıp, 34-36 saat sonra yumurta toplama işlemi yapılıyor. Hafif bir anestezi ile bu işlem gerçekleştirilebiliyor. Yaklaşık 15-20 dakika süren bir işlem. Daha sonra esas önem teşkil eden embriyoloji laboratuvarına veriyoruz. Ki merkezimizin de embriyoloji laboratuvarı çok çok iyi. Son derece kalifiye olarak çalışmalarına devam ediyor. Bu laboratuvarda alınan hücreler aynı gün erkekten de alınan sperm hücreleriyle birlikte dış ortamda mikroenjeksiyon yöntemi ile yapay ortamda birleştiriliyor. Daha sonra fenterize olup olmadığı kontrol ediliyor. Gelişen embriyoyu takip ederek hastanın embriyo durumuna göre seçilerek transfer gerçekleşiyor. Embriyo transferi işlemin en önemli basamaklarından bir tanesi. Burada her hangi anesteziye gerek yok, ağrısız bir işlem. Hastamız normal, günlük hayatına devam edebiliyor. Yaklaşık olarak 12 gün sonra da gebelik testimizle sonuca ulaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

HAMİLE OLMASI BEKLENEN DURUM

Tüp bebek tedavisine uygun olduğu düşünülerek tedaviye başlatılan hastalarda büyük bir çoğunlukla  olumlu sonuç alındığını aktaran Doç. Dr. Burcu Artunç Ülkümen,   “Tüp bebekte bir sınır yok. Tekrarlayan, başarısızlıkları olan hastalar zor bir hasta grubu aslında. Böyle hastalarda bir takım modifikasyonlar, ek tedavi yöntemleri denenebilir. Ancak tüp bebek tedavi yönteminde hamile kalınması için araştırmalar ve yöntemler uygulandığı için kişinin hamile olması beklenen bir durum.” dedi. –Özlem ŞAHİN
 
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bilalşahncc
Bilalşahncc - 9 ay Önce

Cocugumolmuyor

SIRADAKİ HABER