banner83

Manisalılar Vaka Sayısında Yeniden Yaşanan Artışları Nasıl Değerlendirdi

Koronavirüs’ün Türkiye'yi 11 Mart'tan itibaren etkisi altına almasının ardından bir dizi kısıtlamalar ve yasaklar getirilmişti. Bu yasak ve kısıtlamalar, yeni normal hayat adı altında maske, sosyal mesafe ve el hijyen kuralına uyulması ikazıyla 1 Haziran'dan sonra kaldırılmıştı. Ancak bu kurallara uyulmadığı için Türkiye'de son günlerde vaka sayısı yeniden artışa geçti.

Manisalılar Vaka Sayısında Yeniden Yaşanan Artışları Nasıl Değerlendirdi
banner87

Haber; Caner KILIÇ

Türkiye'de 1 Haziran'dan itibaren başlanan normalleşme sürecinin ardından vakalar artış göstermeye devam ediyor. Vaka sayısında artış yaşanan birçok iller için, valiliklerden ve uzmanlardan uyarı üstüne uyarılar geliyor. Manisa'da da son günlerde aynı uyarılar yapılmasına rağmen, vatandaşların özellikle maske ve sosyal mesafe kurallarına aldırış etmediği görülüyor. Bu konu hakkında Manisalı vatandaşlara mikrofon uzattık.  İşte o röportaj…

MANİSALILAR NE DEDİ?

“Manisa halkının duyarsız olduğunu görüyorum bu konuda. Havaların da ısınmasıyla, özellikle son bir haftadır insanlarımız aşırı rahat hareket ediyorlar. Hiçbir yerde sosyal mesafe yok. Otobüslerde, banka önlerinde, hastanelerde… İnsanlarımız kurallara uymuyor. Ben bir hastane çalışanı olarak bu durumu yadırgıyorum. Pozitif vaka sayısında artış var. Bu hafta yeniden yasakların başlayacağını düşünüyorum.”

“Havalar ısındı. İnsanlar maske bile takmıyor. Sosyal mesafeye hiç dikkat edilmiyor. Onların ve bizlerin sağlığı için uyardığımızda da ters tepki veriyorlar.”

“Sokaklara bakın hiç kimse kurallara uymuyor. Herkes dip dibe, kol kola. Bu yüzden vakalar artıyor. Maske takın deniliyor ama maskeler halen insanların ellerinde.”

“Samimi bir şekilde fikrimi söyleyecek olursam; ben bu sürecin çok fazla abartıldığı gibi olduğuna inanmıyorum açıkçası. Dünya genelinde bu kadar vaka sayısının olduğunu düşünmüyorum. Kalpten ölen adamı pandemi diye yazıyorlar. Bunun bir proje olduğunu düşünüyorum. Ama devletimizin, hükümetimizin koymuş olduğu kurallara, maske, mesafe, hijyen gibi konularda biraz daha dikkatli olmamız lazım. İnsanlarda biraz gevşeme durumu var. Çok fazla kalabalık, çok fazla içi çe. Diğer taraftan toplu taşıma araçlarında insanlar yan yana. Kalabalık olan ortamlarda, devletin de işini yaptığını düşünmüyorum. Bir de şu var; sağlık ücretli olsa, insanlar sanırım daha fazla dikkatli olacak. Sağlığın ücretsiz olması ve bu konuda insanların devlete olan güveninin getirdiği rahatlık da var.”

“Ben vaka sayılarındaki artışı insanların kontrolsüz olduğuna bağlıyorum. İnsanlar kurallara uymuyorlar ama biraz da erken bir normalleşmenin olduğunu düşünüyorum. Biraz daha bekleyebilirdik. Çok ciddi bir tehlike ile karşı karşıyayız ve düşmanımız gözükmüyor. Bu da bizi savunmasız yapıyor. En azından biraz daha bekleyebilirdik. Yasaklar erken kalktı.”

“Dikkatsiziz. Maske takmıyoruz, sosyal mesafeyi korumuyoruz. Bu çok acı bir şey. 4 ay sonra biz bunları yeniden yaşamaya başladıysak, bu halkımızın önem vermeyişindendir.”

“Yasaklar çok erken kalktı. Zaten toplumumuz da bu konuda biraz duyarsız. Mesela maskeyi ya bileklerine süs diye, ya da kulaklarına küpe diye asıyorlar. Kafelerin, toplu alanların açılması çok erken oldu. İnsanlar o kadar çok normale döndüler ki sanki bu koronayı hiç yaşamamışız gibi.” 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SOSYAL MESAFEYİ EN ÇOK İHLAL EDEN İLLERİ AÇIKLADI

Türkiye’de sosyal mesafe kurallına uymayan iller karnesi de çıkarıldı. Buna göre; Manisa sosyal mesafe kuralına uymayan 4. il olarak kayıtlara geçti. Rapora göre, kurala en çok uymayan il Gaziantep olurken, bu ili İstanbul ve Van takip etti.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2020, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94