POLİS YERE ÇÖP ATANA CEZA KESEBİLECEK

Kabahatler Kanunu kapsamında cezası olan ve zabıta ekiplerinin ceza kesebildiği 'yere çöp atma' suçu, artık polisler tarafından da cezalandırılabilecek. Kabahatler Kanunu'na göre çevreyi kirletmenin cezası 5 bin TL'ye kadar çıkabiliyor.

POLİS YERE ÇÖP ATANA CEZA KESEBİLECEK
banner87
Kabahatler Kanunu'nun çevre kirliliğine yönelik yaptırımlarını öngören 41. maddesinde değişiklikler yapıldı. Düzenleme sonrasında çevreyi kirletenlere artık belediyeye bağlı zabıtaların yanı sıra polis ve jandarma personelleri de ceza kesebilecek.
 
CEZA 5 BİN TL'Yİ BULABİLİYOR

Kabahatler Kanunu'na göre çevreyi kirletmenin cezası 5 bin TL'ye kadar çıkabiliyor. Yine kanuna göre, meydana gelen kirliliğin kişi tarafından derhal giderilmesi halinde idari para cezasına karar verilmeyebiliyor. Mevcut düzenlemeye göre, belediye sınırları içerisinde oluşabilecek çevre kirliliğine yönelik kabahati işleyenlere cezai işlem uygulanıyor. Bu kabahatler dolayısıyla idari para cezasına ise belediye zabıta görevlileri karar veriyor.

POLİSLER DE CEZA KESEBİLECEK

Söz konusu düzenlemeye polislerin de ceza kesebileceği maddesi eklendi. Artık polis ve jandarma personelleri, zabıtaların yanı sıra Kabahatler Kanunu kapsamında çevreyi kirletenlere para cezası verebilecek. –HABERLER.COM

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan
Hasan - 8 ay Önce

Yere çöp atana yazılan ceza neden tuvalet giderini logara değilde yağmur giderine bağlayan görüntü kirliliği oluşturan görüntüyü kısmende olsa kısıtlayan açılır kapanır pergülelerin parklara sevgi yollarına kat maliklerinin izni olmamasına rağmen apartman ortak kullanım alanlarına rahatça yapanlarada ceza yazılacakmı

Vatandaş
Vatandaş - 8 ay Önce

Çok geç kalınmış bir karar.

Caner
Caner - 8 ay Önce

Insanlara kesiliyor da fabrika sahiplerine Havai kirlettikleri için ne için kesilmiyor

SIRADAKİ HABER