YENİ NORMALİN 2. AŞAMASI YARIN BAŞLIYOR

Koronavirüste yeni normale geçiş planı 11 Mayıs günü başlatılmıştı. 4 kademeli planda bugün 2. aşamaya geçilecek. Ramazan Bayramı nedeniyle dört günlük sokağa çıkma kısıtlamasının ardından başlatılacak yeni normalin 2. aşamasında koronavirüs tedbirlerinin biraz daha hafifletilmesi planlanıyor.

YENİ NORMALİN 2. AŞAMASI YARIN BAŞLIYOR
banner87

Hükümetin belirlediği 4 Aşamalı Normalleşme Planı şu şekilde: Birinci aşama 11 Mayıs 2020'de, ikinci aşama 27 Mayıs-31 Ağustos 2020, üçüncü aşama 1 Eylül-31 Aralık 2020, dördüncü aşama ise aşının bulunmasının beklendiği 1 Ocak ve sonrası olarak planlandı.

İKİNCİ NORMALLEŞME TAKVİMİNİN İÇERİĞİ:

*Belediye kredi ve İller Bankası ihaleleri 27 Mayıs’ta  yeniden açılacak.

* Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs’ta başlayacak.

* Milli Savunma Bakanlığı’nın atama, görevlendirme ve personel temini 1 Haziran’da, celp işlemleri 5 Haziran’da, bedelli askerlik işlemleri ise 20 Haziran’da yeniden başlayacak.

* 29 Mayıs'tan itibaren camilerde Cuma Namazı kılınabilecek.

* Salgın hastaneleri sayıları 1 Haziran’dan itibaren azaltılarak bu kuruluşların hasta kabulüne ve normal işleyişe başlamaları sağlanacak.

* Üniversiteler 15 Haziran’da akademik takvime dönebilecekler.

* YKS 27-28 Haziran’da, LGS 20 Haziran’da, askeri öğrenci sınavı 14 Haziran’da yapılacak.

* Adliyeler ara verilen duruşma, keşif, yargı süreci, uzlaştırmacı görevlendirmesi, icra iflas takipleri durdurulması 15 Haziran’da sona erecek.

* Yeni koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında hava, demir ve kara yolunda toplu ulaşım bir süreliğini durdurulmuştu. 4 kara yolu ulaşım şirketinden yapılan açıklamada, "4 Haziran'da yola çıkıyoruz" ifadeleri kullanılarak toplu ulaşıma yeniden başlanacağının duyurusu yapıldı.

* Kreşler ve gündüz bakımevleri 15 Haziran'da faaliyete geçecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94