YEREL SEÇiMLER YAKLAŞIRKEN


Kamil KARAGÖZ

Kamil KARAGÖZ

08 Mart 2019, 12:37

Yerel seçimler yaklaşıyor anayollarda, sokaklarda bir kıpırtı bir canlılık oluşuyor gibi. Nedense geçen yıllardaki seçim coşkusu canlanmadı daha. İnsanlar sanki umutsuzluk, karamsarlık ve  isteksizce dolaşıyor ortalıkta ya da bana öyle geliyor. Yüzleri gülmüyor. Ben söyleyeceklerimi şimdiden söyleyip yurttaşlık görevimi  yapayım.

1-ÇÖP KUTULARINDAN YARALI BULGULARIN AYIKLANMASI
 Yıllardır sokaklarda çöp kutularını karıştırıp yararlı bulguları bir yerlere satıp üç beş kuruş kazanarak evine ekmek götüren insanlarımızı görüyoruz. Bu insanlar o pis çöplerden, kaynağından  artı değer üretiyorlar. Onların yaptığı bu işi kimseler yapmaz. Bu insanlara özel belge ve giysi verilmelidir. Ayrıca sağlık güvencesiyle çalıştırılmadır.  Belli bir ölçüde aylık verilip her türlü sağlık koşulları da sağlanmalıdır. Çöp kutuları numaralanmalı ve bunları kimin ne zaman ayıklayacağı da belirlenmelidir. 18 yaş altındaki çocuklara ve kadınlara çöpten ayıklatma işi yaptırılmamalıdır

2-KENT İÇİ ULAŞIM KILAVUZU DÜZENLENMELİ
Kuşkusuz kent içi ulaşımın önemi tartışılmaz. Çok yerde duraklar var. Sürekli bir yerden bir yere gidenler iyice alıştıkları için önemli değil. Ne var ki bilmeyenler için çok yaşamsal bir sorun.  Bir yerden başka bir yere gidecek olan kişi sağa sola soruyor bakkala, manava, saç kesimciye, demirciye, nalbanta. İşte filan yere gidecek.  Hangi duraktan kaç numaralı araçlar geçecek diye ona buna soruyor. Sonra o durakta bekliyor da bekliyor. Bu ilkel durumdan kurtulmanın zamanı çoktan geldi de geçti. Kent içi ulaşım kılavuzları yapılmalı ve her yerde kolayca bulunabilmeli. Yerel basında da  her gün yayınlanmalı. Her durağa biraz büyükçe okunaklı olarak yazılıp yapıştırılmalı. O duraktan geçen araçların numaraları, geliş saatleri ve gideceği yerler açıkça yazılmalıdır.  Daha da ötesi kent içi ulaşım kılavuzu bulamayan birisinin gideceği yerin durak yerini ve o duraktan geçen araçların geçiş saatini tel ile sorabileceği bir danışma yeri olmalıdır. Tıpkı DDY de olduğu gibi.

3-HAFTANIN BELİRLİ GÜNLERİNDE SEMT PAZARLARI KURULMALI
Kent yakınlarındaki köylülerin ve küçük üreticilerin ürettikleri ürünlerini satıp değerlendirebilecekleri küçük semt pazarları kurulmalıdır. Daha sağlıklı koşullarda bu ürünlerini satıp para kazanmalarına yardımcı olunmalıdır. Zaten kazandıkları paraları çarşıda pazarda harcayıp köyüne dönecektir. Köylüler ve küçük üreticiler daha çok üretim yapmaya özendirilmelidir. İnsanlarımızda daha sağlıklı beslenme bilinci geliştikçe pazar kıyısındaki köylülerden doğal ortamda yetişmiş ürün arıyorlar. Onların değerini bilelim. O büyük bilge önderimiz boşa söylememiş. “KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR” diye. ( O köylülerden bir şeyler alırken sakın pazarlık yapmayalım, onur kırıcı davranmayalım. Kent yönetimi olarak hiç değilse bir çay ısmarlayıp gönüllerini alalım ). Köylülerimizin değerini bilmezsek; marketlerden aldığımız genetik yapısı değiştirilmiş, tarım ilaçlarıyla zehirlenmiş topraklarda yetişmiş ürünlerle tümden sağlığımızı yitirebiliriz.

4-SEVGİLİLER  GÜNÜNDE  ÇİÇEK SATANLARI KOVALAMAYALIM
Sevgiler günüde birkaç demet çiçek satıp üç beş kuruş kazanmaya çalışanları kovalamak ne oluyor anlamıyorum. Sokaklarda  simit satılıyor da çiçek niye satılmasın. Bırakalım bu insanlar çiçek satsın. Çalmıyorlar, çırpmıyorlar, kimseye de zorla satmıyorlar. Bu insanlar çiçek satıp, çok para kazanıp köşeyi dönmek için değil: akşama evlerine bir parça ekmek götürmek için uğraşıyor. Kent yöneticileri  bu insanları koruyup kollamalıdır.
Çok önemli saydığım bu düşüncelerimi, 31 martta seçilip kentimizi yönetecek saygın yetkililere saygıyla iletiyorum
Daha aydınlık yarınlara sevgiyle, mutlulukla  diyorum  ve MENEKŞE GÖZLER  adlı şiir kitabımdan bir şiirimi paylaşıyorum.

İLK GÜNÜN COŞKUSUNU
İlk günün coşkusunu canda yaşayan var mı?
Yılların ötesine çığ gibi kayan var mı?
O sıcacık elleri hiç bırakmayan var mı?
Yılların ötesine çığ gibi kayan var mı?
 
Her günü balayı mı geçip giden zamanın
Bir mutluluk oldu mu yırtıklara yamanın
O şarkı oluyor mu gece gündüz zamanın
Yılların ötesine çığ gibi kayan var mı?

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.