banner83

YERLİ VE MİLLİ GURURUMUZ VESTEL

Son yıllarda yabancılara ülkemizden o kadar marka ve değer taşıyan şirketler satıldı ki, sayısını duymak istemezsiniz. Bin bir zahmet ve emekle kurulan göz bebeği markalar, elimizden uçup gitti. Şöyle bir düşünüyorum da, hangisini örnek vereyim? İçtiğimiz sütten tutun, yediğimiz yemeğe, giydiğimiz giysiye, kullandığımız telefona kadar. Artık yerli diye bildiğimiz yüzlerce marka aynı isim altında ama yabancı firmalara satıldı.

Yerli ve milli olmak, ülkemizin ürettiği markaları kullanmak, markaların KDV'sini ülkemizde tutmak, yerli sanayimizi geliştirmek, kendi çiftçimizi kalkındırmak, yerli esnafımızı kazandırmak gibi terimler unutuldu ülkemizde.

Şimdi ülkemin durumuna bakıyorum da, marka değeri oluşan firmalar, yabancı şirketlerden teklifler gelince, hemen firmayı satıyorlar ya da ortak oluyorlar. Bu yüzden dünya çapında markalaşan şirketlerimiz bir türlü oluşmuyor.

Ama ülkemizde öyle değerli markalar da var ki, bu kriz döneminde bırakın kendi şirketini satmayı, daha çok başka firmaları satın alarak göğsümüzü kabartıyor. Evet, Manisa'nın göz bebeği, ülkemizin dünyaya açılan penceresi VESTEL'den bahsettiğimi biliyorsunuz.

Bir Manisalı olarak, böylesine bir dünya markasının bizim şehrimizde olmasından gurur duyuyorum.

Dünya markası firmaları belgesellerde izleyince “Neden bizim ülkemizde de böyle firma yok?” diye hayıflanıp duruyorduk. Ve nihayet VESTEL dünyanın en büyük fabrikaları belgeseline çıkınca, gururumuz bir kat daha arttı.

İŞTE VESTEL'İ DÜNYA MARKASI YAPAN RAKAMLAR

Böylesine dünya çapında bir firmaya hem şehir olarak, hem ülke olarak sahip çıkmalıyız. Vestel Şirketler Grubu 18’i yurtdışında olmak üzere toplam 28 şirketten oluşuyor. Dünya standardındaki üretim anlayışı, yenilikçi ve kaliteli ürünleri ve geniş vizyonuyla sadece ülkemizde değil, küresel piyasalarda da pazarı yönlendiren güçlü bir şirket olan Vestel, dünyaya teknoloji ihracı alanında Türkiye’nin simgesi ve gururu. Vestel, teknoloji ve tasarım geliştirme yetkinliğine dayalı çeşitlendirilmiş ürün gamı ile 155 ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile elektronik sektöründe 21 yıldır ülkemizin ihracat şampiyonu.

16 bin kişinin üzerinde istihdamı, teknoloji geliştirme yetkinliği ve ihracattan aldığı pay ile Türkiye ekonomisi için önemli bir gücü temsil eden Vestel, Avrupa TV pazarının ilk 2, beyaz eşya pazarının ilk 5 üreticisinden biri. Türkiye’de TV pazarında lider, beyaz eşya pazarında ilk üç üreticiden biri. Avrupa’nın en modern ve en güncel teknolojiyi kullanan üreticileri arasında üst sıralarda yer alan Vestel, tüm üretimini Manisa’da yer alan, Avrupa’nın en büyük fabrikalarından biri olan Vestel City’de gerçekleştiriyor. Sadece bu veriler bile bu devasa yapının ne kadar gelişmiş ve sistemli bir kuruluş olduğunu gösteriyor.

Siyasetin yozlaştığı, ahlakımızın diziler sayesinde çöktüğü, üretmeden ihraç yoluna gitmemiz, bizim sonumuzu hazırlarken, Vestel gibi binlerce kişinin evine ekmek götürmesine ve karnının doymasına vesile olmak, herhalde gururların en büyüğüdür.

Ama yine de Vestel'i kötüleyenler, ona sahip çıkmayanlar yok değil. Elbette var. Ne diyelim, meyve veren ağaç taşlanıyor işte.

VESTEL Nazif Zorlu'nun nasıl göz bebeği ise, bizim de göz bebeğimiz, kim ne derse desin. Üreten, KDV kazandıran, işçi istihdam eden, vergi veren, şehre marka değeri kazandıran böyle kuruluşlar her ilin gözdesi olmuştur.

Teşekkürler Zorlu, teşekkürler VESTEL. Manisa ve Manisalıya bu büyük gururu yaşattığınız için.

Saygılar

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet uysal
Ahmet uysal - 2 gün Önce

Bu varlıktan birazda işçisine verse yansanayimişgibi ikramiyesini kaldırdı işçisini askeri ücrete mahkum etmese hepbana rab bana olmaz kazan kazandır bolitikasını izlese şimdi biraz maaşlara performans,a göre düzeltme yapıyormuş işçiye verirse Manisa'da bu pastadan pay alır yoksa kendi bünyesinde kalır ve Manisa ucuz işgücü işçi sınıfı damgası alır.Kimse mezara birşey götürmez gelişsin ve doğru orantılı olarak cevresini de geliştirsin saygılar

banner95

banner94