banner83

YİĞİT POLİSİM!

Hayatımızın her evresinde çeşitli görevler üstlenmiş insanlarımız yaşamla mücadele ederek görevlerini ifâ ederler. Bunlardan biri de polislik mesleği. Hayatın zorlu süreçleri içerisinde hem cefakâr, hem de vefakâr olup Haklının yanında haksızın karşısında adaletin temsilcileri olarak biz insanoğlunun güvenliğini korurlar.

İşlev itibariyle polisimiz, kolluk kuvvetidir, asayişi sağlar, halkın huzurunu temin etmekle görevlidir. Aynı zamanda polis yardıma ihtiyacı olanın yardımına yetişir. Suçluları yakalar, nümayişleri kontrol altında tutar ve taşkınlıkları engeller.

Gelişmiş ülkelerde polis sıradan anlarda adeta görünmez halde olan, herhangi bir sorun anında ise hemen yardıma koşan bir yapıya sahiptir. Polislerimiz, yaşlı, kadın, çocuk ve engellilere devletin şefkatli yüzünü gösterirken, kanuna karşı koyanlara, insanlığa karşı suç işleyenlere de devletin sert yüzünü gösterir.
***
Modern ve gelişmiş ülkelerde polis halk için bir güvence kaynağıdır. Kapkaç, hırsızlık, cinayet, dolandırıcılık veya başka suçlarda kolaylıkla müracaat edilebilen mercidir. Suçluları aramada duyarsız kalmaz, mağdur olana bürokrasi engelleri koymaz. Çünkü onlar halkın değil suçluların korkması gereken kanun adamlarıdır. Sadece suç işlenince değil suç işlenmesini önlemek için de çalışırlar.

Vatandaşımızın can ve mal güvenliğinin en önemli teminatı olan Emniyet Teşkilatımız, bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin temel kurumlarından biridir. 176 yıllık köklü bir geçmişe ve geleneğe sahip Emniyet Teşkilatımız, emniyet ve asayişin sağlanması, kamu düzeninin temini, insan hak ve özgürlüklerinin korunması ile ilgili görev ve sorumluluklarını, toplumun desteğini de almak suretiyle çağdaş bir anlayışla yerine getirmektedir.
***
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Polis asker kadar disiplinli, hukukçu kadar hukuk adamı, bir anne kadar şefkatli olmalıdır. Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır." dediği gibi Polis Teşkilatımız ülkemizin bölünmez bütünlüğüne sonsuza dek sahip çıkacaktır.

Görevlerini kahramanca yerine getirirken şehit olan polislerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizden hayatta olanlara sağlık ve uzun ömürler diliyorum. Görevleri başındaki polislerimize bu zor görevleri esnasındaki desteklerinden dolayı değerli eş ve çocuklarına teşekkür ediyor, devletimizin emrinde, milletimizin gönlünde; hırsızın teröristin, kaçakçının uyuşturucu satıcısının ensesinde; trafikte nöbette, geceye huzur veren o düdük sesinde, Her gün yeni başarılara imza atan polis teşkilatının 176. yaşını tüm polislerimize selam, saygı ve sevgilerimi sunarak kutluyor,
Ramazan Kurt bey'in polislerimiz için yazmış olduğu beyitlerden bir dörtlük ile yazımıza nokta koyuyorum. Kalın sağlıcakla...

Sayesinde suçlu şimdi delikte.

Kuvveti var trafikte çevikte.

Asayişi sağlar hepsi birlikte.

Hakanlar hanında yiğit polisim.
 

YORUM EKLE

banner95

banner94