ŞEHRİN EN İHTİŞAMLI CAMİSİ YUNUSEMRE’YE

Anadolu'da Türkçe şiirin öncüsü olan mutasavvıf ve filozof, din alimi, tasavvuf ve halk şairi, Türk İslam düşünürü Yunus Emre’nin hayat felsefesini; her fırsatta Yunusemre ilçesinde yaşatmak istediklerini hatırlatan Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, yeni bir yatırama daha imza attı. İlçeye kurulacak 22 bin metrekarelik Kent Meydanı’na Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan, ihtişamı ile göz kamaştıran yeni bir cami yapılacak. 2 bin 300 metrekare toplam alanda yapımına başlanan Caminin temel atma töreni, dün gerçekleştirildi. Sultan Camii, Ulucamii, Muradiye Camii, İvaz Paşa Camii ve Hüsrevağa Camii’nden sonra; Yunusemre’ye yeni yapılacak ‘Meydan Camii’ şehrin en ihtişamlı camisi olarak tarihe geçecek.

ŞEHRİN EN İHTİŞAMLI  CAMİSİ YUNUSEMRE’YE
banner87
Şehzadeler şehri Manisa’ya çok yakışacak eserlerden biri olmaya aday caminin temel atma töreni yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.


 
PROTOKOL BU TÖRENDE BULUŞTU
 Yunusemre Belediye bahçesinde gerçekleştirilen törene Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti MKYK Üyesi Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli, AK Parti Yunusemre İlçe Başkanı Zafer İkinci, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, İl Müftüsü Sinan Cihan, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Erbil, Yunusemre Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan, Yunusemre Meydan Cami Yapma ve Yaşatma Derneği Yönetimi, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Daire Müdürleri, Muhtarlar, hayırseverler ve vatandaşlar katıldı.
 


HAYIRSEVERLERE DESTEK ÇAĞRISINDA BULUNDU
 Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Yunusemre Meydan Camii Yapma ve Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı Mücahit Demirtaş “Belediye Başkanımızın vizyonu doğrultusunda yapımına başlanan ve devam eden projeler Manisamız ve Yunusemre için değer katmaya ve şehrimizi güzelleştirmeye devam etmektedir. İçerisinde bulunduğumuz belediye hizmet alanı çok yakın bir tarihte ilimizin ve ilçemizin meydan ihtiyacını karşılayacak bir düzenlemeye kavuşacaktır. Bu güzel projeye hayırseverlerimizin desteğini bekliyoruz” dedi.


 
“YUNUSEMRE’YE ÖRNEK BİR KENT MEYDANI KAZANDIRACAĞIZ”
 Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi de konuşmasında, Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda anlamlı bir çalışmaya imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti. Belediye Başkanı Çerçi konuşmasında, “Projelerimizi ardı ardına hayata geçireceğiz. Yakında birçoğunun temelini atacağız. Cami yapacağımız bu alan kentin önemli alanlarından birisi. Burayı ilçemizin kent meydanı olarak tasarladık. Kent meydanının içerisinde bulunan öğeler var. Cami, kafeteryalar, yeşil alanlar, parklar, belediye hizmet binası, otopark, çocuk oyun alanı olacak. Planın bir parçasını bugün hayata geçiriyoruz. Burası tüm vatandaşlarımıza açık olacak. 2-3 ay sonra İnşallah diğer uçta belediye hizmet binamızın da temelini atacağız. Tüm bunlar bittiği zaman bütün bu alanın büyük bir meydan haline geldiğini göreceğiz. Şehrin en önemli merkezinde böyle bir meydanı Manisa’mıza kazandıracağız. Projelerimiz tüm hızıyla sürüyor. Belediyemize bu caminin maddi anlamda bir külfeti yok. Derneğimiz ve hayırseverlerimizin katkılarıyla bu iş yürüyor. Katkısı olan herkesten Allah razı olsun. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan camimiz Manisamız’a hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.


 
CAMİNİN PROJESİNİ BU EKİP YAPTI
 Caminin projesini yapan belediye ekibini kürsüye davet eden Başkan Çerçi, ekibi kutladı ve çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Yunusemre Belediyesi’nin yetenekli proje ekibinin başında Kentsel Tasarım Müdürü Vacide Elmalı var. Elmalı’ya proje üretmede; Sümeyra Kahraman, Fırat Polatdemir, Hasan Cömert, Ömer Simşek, Kerem Dumlu,  Ayhan Gülsuyu, ve Esra Dönmez destek veriyor. Bu ekip mimar Belediye başkan yardımcıları; Can Mercül ve Sanayi Altay’ın yönlendirmesi ile ilçeye yeni yeni projeler üretiyor.
 
“CAMİLER EN BÜYÜK DEĞERİMİZDİR”
 İl Müftüsü Sinan Cihan ise İslam dininde camilerin vazgeçilmez olduğunu belirterek, “Muharrem ayı içerisindeyiz. Çok güzel bir ayı yaşıyoruz. Aynı zamanda hicri yılımızın ilk ayı. Camiler bizim en büyük değerlerimiz, olmazsa olmazımızdır. Medeniyetimizin merkezinde şehir, şehrin merkezinde cami vardır. Başkanımız da şehrimizin merkezine cami koymuştur. Allah razı olsun. Camiler bütün hayırlı işlerin organize edildiği yerlerdir. İl merkezimizde 3 bin 500 kişiye bir cami düşüyor. Büyük bir ihtiyacı karşılayacak bu caminin yapımında emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.


 
“NİYET HAYIR OLURSA AKIBETTE HAYIR OLUR”
 AK Parti MKYK Üyesi Murat Baybatur yaptığı konuşmasında Yunusemre Belediyesi’nin başarılı çalışmalara imza attığını kaydederek, “Hayır işleri hiçbir zaman yarım kalmamıştır. Niyet hayır olursa akıbet de hayırlı oluyor. İnanıyorum ki Yunusemre’de oturan hemşehrilerimiz bu işe sahip çıkarak Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden izler taşıyan camimizin tamamlanmasını sağlayacaklar. Yunus Emre gönül dünyamızın çok önemli isimlerinden biri. Adını taşıyan ilçede hocalarımızın ve başkanımızın da gayretiyle burada farklı çalışmalara imza atılır. Kıymetli belediye başkanımız çok mütevazı. 22 bin metrekare alan üzerinde yapılacak çalışmadan söz ediyor. Kıyaslayacak olursak Cumhuriyet Meydanı 5 bin metrekare. Yanındaki yollarla 7 bin metrekare yapıyor. Ama meydan camisi, belediye binaları, kent meydanı 22 bin metrekare alan üzerinde kurulacak. Şehre mühür vuran noktalar vardır. Bunlardan biri de işte burası olacaktır. Belediye Başkanımız pazaryerinden TOKİ projelerine, taziye evlerinden hanım lokallerine kadar muazzam çalışmalara imza atıyor. Gayretli çalışkan bir başkanımız. Ekibiyle ilçede taş üstüne taş koyma gayretinde. Biz de milletvekilleri olarak tüm teşkilatımızla birlikte başkanımızın yanındayız” diye konuştu.


 
VALİ’DEN BAŞKAN ÇERÇİ’YE TEŞEKKÜR
 Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Emeği geçen herkese elbette teşekkür etmek gerekiyor. Başkanımız bu çalışmanın öncülüğünü yaptı. Projenin geliştirilmesinde çok değerli katkıları bulunuyor. Bu mabedin sahipleri ilçe sakinleri olacak. İnşallah bu mabet Yunusemre ilçesine yakışacak”


 
TEMELİ BİRLİKTE ATTILAR
 Konuşmaların ardından protokol üyeleri hayır duaları ve kurban keserek temel atma törenini gerçekleştirdi. Törenin sonunda davetlilere protokol üyeleri tarafından aşure ikram edildi.

 CAMİ PROJESİ
Yunusemre Belediyesi Meydanı’nda 800 metrekarelik alanda yapımına başlanan cami inşaatı 4 minareli ve tek kubbeli olarak tasarlanmıştır. Tamamı traverten taşı ile kaplanacaktır. 37 metre minare ve 19 metre kubbe yüksekliği bulunmaktadır. 2 bin 300 metrekare toplam alana sahip olan cami bodrum kat, zemin kat ve asma kattan oluşmaktadır. Asma katta hanımlar mahfili, bodrum katında bayanlar ve erkekler için lavabo, abdesthane ve tuvaletler bulunmaktadır. Yapılan camide bin 100 kişi aynı anda namaz kılabilecektir.
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Demir
Ali Demir - 3 yıl Önce

Namaz kılacak cami bulamıyorduk. Allah razı olsun,çok önemli bir eksikliği gideriyorsunuz. Bize okul değil cami lazım.

Ali Demir
Ali Demir - 3 yıl Önce

Namaz kılacak cami bulamıyorduk. Allah razı olsun,çok önemli bir eksikliği gideriyorsunuz. Bize okul değil cami lazım.

SIRADAKİ HABER