banner83

YÜRÜME MESAFESİ SORUNU…

Hafta sonu kısıtlamalarında saat 10 ila 17 arasında yürüme mesafesinde kişiler gidip ihtiyaçlarını alabiliyorlar. Gerçi çoğu kişi ihtiyaçlarını hafta sonu gelmeden alsa da ekmek ve gazete gibi günlük metaları almak için yürüme mesafesindeki market ve bakkallardan alışveriş yapabiliyorlar. Ama bunda bir soru ve sorun var ki bunu çözmek gerekiyor.

*******

Şehir içi, asıl sorun değil. Neden mi? Bir eline ekmek alırsın ve bütün sokakları dolaşmaya başlarsın. Görevliye de ekmek aldım dersin. Bizim milletimiz zeki. Altındaki markete değil yürüme mesafesinin en ucundaki bakkala gider. Amaç gezinmek. Herkes böyle yapmıyor ama yapanda az değil. Bu ciddi bir konu şehir içi yerlerde.

*******

Ama benim gibi şehrin dışında yaşıyorsanız bu yürüme mesafesi bir sorun ve herkes yürüyüp gidemiyor. Efendim alışverişi yürüyen yapsın demekte biraz garip düşüyor. Kişinin kendisi ne alacağını bilir. Markası var, miktarı var. İşte burada başından beri yanlış olan araç yasağı devreye giriyor. Araba kullanamazsınız. Neden? Araba ile mikrop bulaşacakta yürürken mi bulaşmayacak. Efendim araba ile gezmeye çıkarlar. Bazı izinli meslek gruplarının insanları işi olmasa da geziyor zaten. Farkında değil misiniz? İşi olsun olmasın elinde izin varken kimse bir şey demiyor ama izni olmayan aracı ile gidemez.

*******

Ben Güzelyurt’ta oturuyorum ve markete alışverişe gitmem için git-gel 1 kilometre yürümem lazım ki ayaklarım ağrıyor. Hem bel fıtığı ve hem de siyatik var. Gençlik işte. Ben arabamı alıp markete gitsem ve işimi bitirip evime dönsem kime ne zararım olacak. Eğer bazı kısıtlamalar koyuyorsanız bölge ve nüfusun yaygınlığını göz önüne alıp bu kısıtlamaları koymanız gerekiyor. Mesela ölçtüm ki ayakkabıcılar sitesinden TOKİ 2 tam 1.8 kilometre. Açık alan insanı aldatır her zaman. Herkes bu mesafeyi yürümek zorunda değil ve herkes alışverişini kendisi yapmak ister.

********

Zor zamanlardan geçtiğimiz şu dönemde sinirlerde, işlerde gergin. Her sektör beni düşünün bitiyoruz diyor. Futbol maçlarını yaptık ama okulları kapattık. Oteller açık ama restoranlar kapalı. Bazı otellerde insanların dışarıdan gelip müşteri olmadan bile yemek yediklerini biliyor musunuz? Ne kadar çok yasak, o kadar çok ihlal. Esas olan mantıklı olanı yapmak. Karaali’nin bir ucu ile diğer ucunu düşünün. Yürüyebilir mi herkes? Elbette markete arabası ile gidecek. Zaten arabası evi gibi kendi hijyeni. Araçların içleri sokaklardan daha güvenli.

*******

Demin haberlerde bir haber veriyorlar. Adam kız arkadaşını darp ediyor ve komşular inip kızı kurtarıyor ve 1-2 tanesi yaralanıyor. Polis gelip kızı kurtaranlara sokağa çıkma yasağını ihlalden 13 bin lira para cezası kesiyor. Adamlar inmese, adam kızı parçalayacak. Benim mantığım bunu almadı. Sizleri bilemem. Yasak yasak olacaksa olsun ama mantıklı ve düşünerek olsun. Kapatacaksanız tam kapatın. Kimse sokaklarda gezmesin. Saygılarımla…

YORUM EKLE

banner95

banner94