banner83

AKHİSAR İKİ DEĞERLİ İNSANINI KAYBETTİ

Akhisarlılarının çok yakından tanıdığı iki değerli insanı 2 gün ara ile hayatını kaybetti. Şahsına münhasır, dürüst kişiliği ile örnek, doğru inandığı fikirleri sonuna kadar savunan, 2013yılında Akhisarlılar tarafından Ahilik unvanı alan, atadan fırıncı olan Sabri Merde (91) 10 Ocak 2023 günü Yeni Mezarlıkta toprağa verildi. 

***

İstanbul’da hayatını kaybeden, aslen Akhisar doğumlu olmamasına rağmen birçok Akhisarlıdan çok daha şehrimize hizmet eden, mimar, DYP belediye başkan adayı olan, TÜRFAD Akhisar Şubesi başkanlığı yapan, 1070 yılında kurulan Akhisarspor’un 1 numaralı üyesi olan, ilk yönetim kurulunda görev alan, rahatsız olduğu halde 2022 yılı aralık sonuna kadar Akhisarspor’un geleceği için sosyal medyada fikirler üreten, Yılmaz Atabarut (88) 13 Ocak 2023 günü Su Yolu mezarlığında toprağa verildi.

***

Sabri Merde’nin babası merhum İsmail Merde 1923 yılında mübadil olarak Selanik’ten Mersin limanında Konya Meram’a yerleşti. Selanik’teki baba mesleğini Meram’da Fırıncılığını sürdürdü. 9 Yıl Konya Meram’dan dostlarının tavsiyesi ile Akhisar’a göç etti. 3 erkek oğlu Sabri, Fikri ve Aziz ile birlikte Akhisar’da da fırıncılığına devam etti.

***

1960’lı yılların başında mesleğini çocuklarına devretti. 3 kardeşte babadan öğrendikleri mesleği fırıncılığı, birbirlerini kırmadan ayrılarak ayrı ayrı sürdürmeye başladılar. 3 erkek kardeşin en büyüğü olan,70 yıl fırıncılık yapan, 91 yaşında hayatını 10 Ocak günü kaybeden Sabri Merde’nin büyük oğlu Ali Merde babasının fırınını işletirken, küçük oğlu Ömer’de ayrı bir fırın işletiliyor. 2 numaralı Fikri Merde 1976 yılında hayatını aniden kaybetmesinden sonra çocukları Ufuk ve Yılmaz Merde de baba mesleğini fırıncılık mesleğini sürdürdüler.

***

İki kardeş MD diye bir şirket kurarak özellikle Akhisar Köftenin özel pidesini üreten bir fabrika kurarak işlerini sürdürüyorlar. Ayrıca bazı zincir marketlere de özel unlu mamuller üretiyorlar. En küçük kardeş Aziz Merde de uzun süre fırıncılık ve bir ara Dershane işletmesine yaptıktan sonra o da çocukları Ümit, Ünsal ve Ünal’a fırın işletmeciliğini devretti. 3 kardeş fırıncılık Akhisar’a girişte bir lokanta işletmeye devam ediyorlar.

***

Akhisarspor sevdalısı Mimar Yılmaz Atabarut aslen Bursalı. İstanbul’da inşaat işleri ile uğraştıktan sonra 1969 yılında Uzman Doktor Armağan hanımla evlenerek Akhisar’a yerleşti. Birçok Akhisarlıyı taksitle ev sahibi yaparak müteahhitlik yaptı. 1970 yılında Akhisarspor kuruluşunda görev alan ve 1 numaralı üyeliği olan Atabarut, uzun yıllar kulüpte görev alarak Akhisarsporuna hizmet etti. Akhisar Organize Sanayi Bölgesi’nin ilk müdürlüğünü de yapan Yılmaz Atabarut, Mısak-Milli İlk Öğretim Okulu emekli müdürü, eski Akhisarspor’lu futbolcu Yılmaz Hızal’ın ve arkadaşlarının girişimi ile Türkiye Futbol Adamları Derneği’nin Akhisar şubesini kurdular. 

***

Kuruluşunun gerçekleşmesinden sonra şubenin onursal başkanlığı unvanı verilen Yılmaz Atabarut, eski belediye başkanlarından Hüsnü Kahraman’ın başkanlığı döneminde iki yıl “İNSANLAR YAŞARKEN ANILMALIDIR” toplantıları düzenlendi. Akhisarspor’un 3. Lige alınmasında Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy başta olmak üzere bir çok futbol adamı, işadamı, Akhisarspor’da yöneticilik yapmış futbol oynamış eski futbolcular, Akhisar protokolü düzenlen toplantılara katıldılar.

***

Yılmaz Atabarut Akhisar Ticaret ve Sanayi Odasının Başkanlığını yaptı. Doğru Yol Partisi’nden Belediye Başkan adayı da olan Atabarut, kısa bir süre önce korona virüs, sonrası zatürree oldu. İstanbul’da biri öğretim üyesi, biri öğretmen olan Turgay ve Tamer olan çocuklarının yanında bulunuyordu. Son olarak yoğun bakıma kaldırılan Yılmaz Atabarut 88 yaşında İstanbul’da 12 Ocakta hayatını kaybetti. 13 Ocakta Akhisar’da toprağa verildi.

***

Çok değer verdiğim Sabri Merde, ve Yılmaz Atabarut ağabeylerime Allah rahmet etsin diyor, Merde ve Atabarut ailelerine de sabırlar diliyorum.

YORUM EKLE

banner95

banner94

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.