BANKA PROMOSYONLARINA DAİR…

Promosyonlar topluma bir güç veriyor. Kişilerin sıkışıklıklarını gidermelerini kısmen de olsa sağlıyor. Ve bir yarış halini aldı. Devlet bankaları da bu işe dahil olacak. Haberler öyle. Yani piyasaya bir para arzı konusu gündemde. Elbette bankalar verdikleri bu paraları belli bir hesaba göre veriyorlar. Yani vergiden düşüyorlar veya bir destekle veriyorlar. Ama bu uygulamanın arkasında neler yatıyor bilemiyoruz.

***

  Dünya ve ülkemiz şu virüs olayından çok etkilendi. Üstüne üstlük bir de savaş çıktı. Pek sonlanacak gibi durmuyor. Dolayısı ile bazı sıkıntılar oluşmaya başladı. Bundan devletler kadar halklarda çok etkileniyor. Gelirlerdeki düşüş ve şiddetli enflasyonist baskı milleti yere serdi. Dengelerin yerine oturması zaman alacak. İşte bu arada verilen promosyonlar halkı bir nebze rahatlatıyor. Öyle ki banka şubeleri bazen girilmez oluyor. Yinede tam okullarda açılmışken büyük fayda sağladı.

***

  Piyasaya çıkan bu para ile alışverişler arttığı için vergi geliri de doğuyor. Yani devlette gelir elde etmeye başlıyor. Yani paranın devir hızı arttı. Dövizin son 2 ayda yerinde durması da dövize yönelişi biraz kesti. Ama bir kısmı dövize çevriliyor ki burası kesin. Ancak bu işin başka bir boyutu var ki bunu geçen gün fark ettim.

***

  Verilen promosyonların bir kısmı da devletin tahsil edemediği paralara gidiyor. Evet. Enteresan bir şekilde eğer herhangi bir borcunuz var ise promosyonun ödeneceği tarihe göre kişi takip ediliyor. Nerden mi biliyorum. Başıma geldi de ondan. Yani yatan paraların bir kısmı da alınamayan alacakları tahsil etme yoluna dönüştürülmüş. Yani banka sen yatır parayı ve ben e-haciz ile tahsilat yapayım. Böyle çok insan var mı bilinmez ama paranın bir kısmı tekrar almadan geri dönüyor. Yani sizin kadar devletinde ihtiyacı var haliyle.

***

Bu yapılan uygulamanın arkasında bunun olması, uygulamanın etik mi, değil mi tartışmasına yol açsa bile devlet ve kamunun alacağı kutsal. Buna kimse karşı çıkamaz ama bu şekilde topluma bir güç gibi verilen bu paralarında arkasında böyle bir uygulamanın olması düşündürücü. Ama borcunuz yoksa sorunda yok. Saygılarımla…

YORUM EKLE

banner95

banner94