BAYBATUR İLE 25 MART’TA ETV EKRANLARINDAYIZ

Manisa’da eski siyasetçilerle veya esnaf ile bir araya gelmeye çalışan ender siyasetçilerimizden bir tanesi de AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur diye düşünüyorum. Geçen hafta kahve içmek için uğradığı mağazamda kendisiyle uzun uzun sohbet ettik. Ne de olsa en son yaptığımız televizyon programımız Türkiye gündemine taşınmıştı.

***

Artısı ve eksisiyle bu programımızın üzerine, Baybatur’un kurduğu cümlelerin aynısını Cumhurbaşkanı Erdoğan’da söyleyince, vatandaşın alım gücünün yükselmesi için KDV indirimi dahil olmak üzere aldıkları kararları açıklamıştı. Bu açıklamalardan sonra da Baybatur’un halkın nabzını çok iyi analiz ettiği de ortaya çıkmıştı.

***

Kahve sohbetimizin ardından, gündemi değerlendirmek için 25 Mart 2022 Saat 11:00’de tekrar ETV ekranlarında Türkiye gündemini ve Manisa’daki problemlerin çözümlerinin neler olabileceğini konuşacağız.

“OY VERMEZSENİZ VERMEYİN!”

Son günlerde başkanların esnaf üzerindeki sıfır işgaliye adı altında yaptırdığı denetimlerde, esnaf ile zabıta memurları arasında sıkıntılı anlar yaşanıyor. Tabii ki zabıta kendisine verilen görevi yerine getiriyor ama küçük esnafın sıkıntısının çok fazla olduğu bu günlerde, sitem edecekleri tek kişiler zabıta memurları oluyor.

NE KADAR DOĞRU BİLEMEM…

Çarşıda yüksek sesle konuşmalar varsa zabıta ile esnaf bu konu hakkında tartışma yaşıyorlar, diye düşünebilirsiniz. Geçen hafta çarşıda böyle bir tartışmanın içinde zabıta bir arkadaşımızın, çarşı esnafına yüksek sesle OY VERMEZSENİZ VERMEYİN gibi bir söz sarf etmesiyle ortam gerilmiş.

***

Tabii ki esnaf bu konuyu büyütmemiş ama ben buradan zabıta müdürlerini uyarmak isterim. Vatandaşla bilhassa esnaf ile böyle bir diyaloga girmek hiçte hoş olmamış. Müdürlerimizin memur arkadaşlarla özel bir toplantı yapmak mecburiyetinde olduklarını düşünüyorum. Yılların alışkanlığının değişmesi için sizlere verilen bu görevin yükümlülüğü çok büyük, sizlere kolaylıklar diliyorum.

Belediye başkanlarına bir esnaf arkadaşımızın notunu iletmek isterim;

*Bülent Kar döneminde de bu uygulama yapılmıştı ve 2 sene sonra uygulama geriye çekilmişti,

*Esnafımız, 80 ihtilalinden sonra vali muavini olarak vekaleten belediye başkanlığına atanan Sayın Mustafa Bayata zamanında bile böyle bir olayla karşılaşmadık, diye espri yaptı

ESNAFLARDAN BAŞKANLARA MESAJ…

ÖZGÜR ÖZEL’DEN MESAJLAR

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel geçen hafta geldiği Manisa’dan Türkiye gündemi ile ilgili birçok mesaj verdi.

SEÇİM BARAJI

Yüzde 10 seçim barajının, 12 Eylül darbesinin bir ürünü olduğunu ve AK Parti’nin bu barajdan 20 yıldır faydalandığını söyledi, Özgür Özel…

CHP olarak bu barajın sıfırlanmasını istediklerini ve Millet İttifakı’nın seçim barajının yüzde 3 olması konusunda anlaştıklarını da açıkladı.

KEMAL KILIÇDAROĞLU MANİSA’DA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 31 Mart 2022 Perşembe günü Manisa ve ilçelerini ziyaret edeceğinin bilgisini de verdi Özel. Geçen yıl 12 Mart 2021’de Manisa’ya gelen Sayın Kılıçdaroğlu’nun tam bir yıl sonra tekrar Manisa’da olması, bana CHP’nin şehrimize verdiği önemi gösteriyor…

İLAÇLARINIZI YAKMAYIN YA DA ÇÖPE ATMAYIN!

Bahar geldi ama mevsimler normalden farklı seyrediyor. Havaların ısınmasını beklerken ülkemize gelen soğuk hava dalgası ile halen daha üşüyoruz. Geçtiğimiz günlerde, Konya’dan bir haber gördüm. Yüzlerce leylek, baharın gelişi ile göç ediyor ve Konya’ya her zamanki duraklarına geliyorlar ama Konya karlar altında. Belediye, leylekleri korumak için düzenli olarak balıklar ile beslediler ama kayıplar kaçınılmaz olmuştur; bu küresel ısınmanın son günlerdeki en kötü örneklerindendi…

***

Küresel ısınmayı ve doğayı korumak için son zamanlarda önemli çalışmalar yapılıyor. Bunlardan bir tanesi de Şehzadeler Belediyesi, Eczacılar Odası ve Çevreci Eczacılar Kooperatifi arasında oldu.  Bu hem doğaya ilaç olacak hem de bilinçlendirecek bir proje… Alkışlıyorum…

***

Bu protokolü sizlere özetlersem;

-Son kullanma tarihi geçmiş olan ya da kullanmadığınız ilaçlarınızı Şehzadeler’de bulunan eczanelere götürüp teslim edebilirsiniz; “ilaçlarınızı çöpe atmaktan ya da yakmaktan kaçının” diyor Eczacılar Odası Başkanı Devrim Bali, çünkü “bu şekilde yok olmuyorlar aksine tehlikeli bir şekilde bize geri dönüyorlar…”

-Teslim ettiğiniz ilaçlar lisanslı bir firma aracılığıyla toplanacak ve imha edilecek. Çünkü “doğa kirliliğiyle mücadele belediyecilik ile ilgili olmasının yanında insani sorumluluğumuz” diyor Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik

Lütfen bu çalışmaya kulak verin. Kullanmadığınız veya son kullanma tarihi geçen ilaçlarınızı en yakın eczaneye teslim edin…

OSMAN KIVIRCIK’IN HIZINA YETİŞİLMİYOR

Son zamanlarda tüm mecralarda Muradiye OSB’nin faaliyetlerini gördüğünüzden eminim. Geçtiğimiz haftalarda 152 HDA dükkanının temel atma töreni ile tüm Manisa’nın dikkatini çekmişti, hatırlarsanız. Şimdi de yaklaşık 3 aydır anonsu yapılan “Zeytindalı Kısa Film Yarışması”nın ödül töreni için MUOSB’nin çalışmaları her yerde karşımıza çıkıyor.

***

Günümüzün en büyük sorunlarından biri çevre kirliliği… Bu kısa film yarışmasının konusu da çevre kirliliğini önlemek için duyarlılık oluşturmak. Sanayisi gelişen şehirlerimizin ne kadar önlemler alınsa da hava-çevre kirliliği oranı yüksek oluyor. Bir organize sanayi bölgesinin çevreye yönelik bu denli dikkat çekici bir organizasyona imza atmasını kutluyorum.

***

Cumartesi günü finali yapılacak olan yarışma ile ilgili edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum;

-Sadece Manisa’dan yapılan başvurular kabul edildi, katılımın bir hayli yoğun olduğunu da duydum,

-Finalistler çok yakında açıklanacak ve cumartesi gününe (26 Mart) heyecanlı bekleyişleri sürecek,

-Finalistler arasından 1. seçecek olan jüri üyeleri de alanlarında çok başarılı isimler, özenle seçildikleri belli,

-Ödül töreni gecesinde 1. seçilen kısa film salondaki tüm davetliler tarafından izlenecek; diğer dereceye giren filmlere ise dijital ortamdan paylaşılacak.

***

Bir televizyoncu olarak, kısa filmde olsa yapılacak çekimlerin ne kadar zahmetli olduğunu biliyorum. Bu yüzden tüm katılımcılara başarılar diliyorum ve eğer bu yolda bir hedefleri varsa bu yarışmada derece alamasalar bile hayallerinden vazgeçmemelerini öneriyorum.

EYNİN FOTOLARI KULLANIALACAK

BANDO TAKIMI ÜYELERİ İLE TANIŞACAĞIM

Dün ki gazetelerde Nevruz Bayramı etkinlikleri ile ilgili haberleri okurken aldığım bilgiye göre, Manisa Lisesi öğrencilerinin bir bando takımı kurmaları beni çok ama çok heyecanlandırdı.

Neden mi derseniz?

Ben askerliğimi Ankara Mamak Muhabere Okulu Bandosu’nda tenor saksafon çalarak yaptım. 20 ay boyunca her gün meşk odasında marşlar çalıp, akşamları da ordu evinde düğün veya merasim varsa orkestramızla sahnede yer alıyorduk. Fotoğraflarda görüldüğü gibi;

57. Tümen Manisa’dayken çok büyük bir bando takımımız vardı. Şuanda da askeriyemizin bir bando takımı olduğunu biliyorum ama göremiyorum. Eskiden her hafta cuma ve pazar günleri askeri bandoyu halkın içinde gördüğümüzde heyecanlanırdık. Milli duygularımızı canlandırmak için bando takımının halkın içinde olması çok ama çok olumlu bir karardı. Yeni kurulan takımın çalışmalarını izlemek için en kısa zamanda Manisa Lisesi bando takımını ziyaret edeceğim.


 

MANİSALI GENÇLER JUDOYU SEVİYOR

Geçen hafta “Manisa’daki spor yatırımları” başlıklı yazımda şehrimizdeki yatırımlardan bahsetmiştim. Spor komplekslerimizdeki çalışmaları görüyor ve hem lisanslı hem de spor yapmak isteyen tüm vatandaşlarımızın yararlanabileceği alanların şehrimize kazandırılmasından mutluluk duyuyorum.

***

Tabii bu yapılan destekler sporcularımızı teşvik ediyor ve katıldıkları müsabakalarda şehrimizin adını öne çıkarıyor. Son dönemlerde Manisa’da gençler arasında judo sporuna ilgi olduğunu görüyorum. Çok amaçlı spor salonunda yapılan müsabakalarda dereceye girmek isteyen 100’ün üzerinde gencimiz vardı. Gençlerimizin spora ilgi göstermesi de il müdürlüğümüzün bir başarısı…

***

Judo ile ilgili başarılarımız sürüyor… Hırvatistan’da düzenlenen Ümitler Judo Avrupa Kupası’nda Manisalı Milli Sporcumuz Zilan Ertem’in 40 kiloda altın madalya kazandığını, okuyucularıma tekrar hatırlatmak istedim.

HAFTANIN SÖZÜ

Hiç kimse başarı merdivenine elleri cebinde tırmanmamıştır.

YORUM EKLE

banner95

banner94