ÇEVRENİZDEKİ OLUMSUZ İNSANLARA FIRSAT VERMEYİN

Özellikle sana yön vermeye çalışan kişililerin sende görmek istedikleri de sen değilsindir, hayatta mutlu olamamış kendilerini sende görmek isterler buna asla izin vermemek lazım. Ne yöneticilerin ne de çevrenin yeteneklerin ve becerilerin hakkında senin yerine değerini belirlemesine izin vermemelisin. Kendinin farkında ol ve olduğun kişiyi doğru şekilde ifade etmeyi öğren. Başkalarının sana biçtiği değeri kabul edip hemfikir olmamalısın. O'nun için hayatta yani bu devirde kimseye ihtiyacın olmadan yasabildiğini göstermelisin. Negatiflik bir hayali, bir hedefi oracıkta öldürmenin en kestirme yoludur; seni ilerlemekten alıkoyar. Açıkçası beraberinde başarıyı getirmesi imkânsız. Zihnini serbest bıraktığında nerelere gittiğini gözlemle. Eğer endişeler, şüpheler ve mazeretler arasında gezinip duruyorsa, düşünce biçimine biraz ayar çekmenin vakti gelmiş demektir.

***

Sen sana yetmelisin bağımlılık enerjini düşürecektir ve kesinlikle kendi iradene sahip olamadığını sana olumsuz tecrübelerin ile zamanla gösterecektir. Doğduğun günden itibaren sana yoldaşlık etmiş insanlar bir gün seni şaşırtabilir şaşırmayıp anlayışla alışmalısın bu duruma çünkü sen birey olduktan sonra herkes senin için gizli bir rakipte olabilir. Olağan karşılamak zorundayız çünkü duruma göre gerek hayat şartları gerek psikolojisi insanın karakterini değiştirebilir. Hızlandırılmış bir hayatta sürekli bir şeylere yetişmeye çalışan insanlarız bizler. İnsanın hayatını zorlaştıran yine insan, sizi çok sevdiğini söyleyen ve sizin de bunu bildiğiniz insanın bile bile bir konu üzerinde sizi üzmesi bu durumun özeti niteliğinde. İzin verirseniz bunu sınırsızca yapacaktır karşınızdaki kişi. Kişilerin yakınlık derecesi fark etmiyor duruşunuz, aklınızı kullanmanız ve zafiyet göstermemeniz gerekli. Her insan duygusaldır ve en çok da duygular istismar edilir. Sizin duygularınızı istismar ederek kendi doğrusunca sizi gerçek olandan uzaklaştırarak hedef belirleyen kişiye sorsanız sağlıklı bir açıklaması yoktur.

***

Hayvanlarla paylaştığımız dünyamızda o canlar insana gerçek samimi dost. Rehabilitasyon merkezlerinde hastaların iyileşmesi için yardımcı hayvanlar oluyor ve terapiler sonucunda çoğu hasta sağlığına kavuşuyor. Tenha yerleri neden tercih eder insan mesela sakin bir kasabada köy de yaşamak gibi. İnsanlardan uzak kalabalıktan uzak buralar güzel sözünü çoğu kez duymuşuzdur çok kişiden. Ne garip değil mi kasti yapılan yanlışlardan dolayı insanın hayatını insan zorlaştırıyor. Maalesef insan da ego, kibir, hırs, bencillik ön planda yardımlaşma dayanışma bir olma birlik olma buyurulmamış mı bize dört kitap da. Buna uymamız gerek o zaman bu yaşam anlamlı hale gelecektir. Fırsat vermeyin çevrenizdeki olumsuz insanlara. Hiçbir şeyin değişmemesine şaşırmamak lazım. Yeni bir şey denemiyorsan geçmişin replikasını çıkarıp çıkarıp durursun; üstelik de işe yaramadığını defalarca deneyimlediğin halde.

***

Sıkça yapılan şakalar vardır mesela bir olumlu durum varken ortada tam tersi çok kötü bir durum varmış gibi anlatılır, müjdeyi verecek kişi sonrasında güzel haberi verip gerçeği açıklasa bile kişi yaşadığı duygu karmaşasından sevincini bile yaşayamaz. Gelin bundan kolaylaştıralım herkesin işini yardımcı olalım insanlara kaldıralım önlerindeki setleri mutlu edelim mutlu olalım. Bakın ondan sonra herkesin yüzü nasıl gülüyor. Sevgi ve saygılarımla sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE

banner95

banner94