COVİD-19 GERÇEKLERİ VE ETKİLERİ ÜZERİNE…

Bir haftadır aşının bulunduğu ve bunun üretilmeye başlayacağı ve yüzde 90 etkili olduğu haberleri her tarafta yayıldı. Hatta kimileri dövizdeki düşüşün sebebini bu olarak tahmin ediyor. Olabilir tabii. Esas olan doğru haber alma. Demek ki, bir çalışma sonuçlanmaya başladı. Eğer biri çıkarda ‘aşı nanay, bir halta yaramıyor’ derse tekrar çıkar. Tabi bu haber ortaya çıkana kadar haber alanlar zaten fitili ateşler.

*******

Aşı eksi 70 derecede saklanması gerekiyormuş. Evet, bu azot gazının sıvı halde durduğu sıcaklık olması gerekiyor. Bunun için yeterli buzdolabı ve dondurucu yok denildi. Hadi bakalım dondurucu yapanlara fırsat çıktı. Ne bereketli imiş şu corona. Maskeciler türedi, eldivenciler türedi, dezenfekten yapanlar türedi, kolonya ve sabun imalathaneleri hızlı çalışmaya başladılar ve ilk seferde mal yetişmedi. Şimdide derin dondurucu üretenler kolları sıvadılar. Fırsatlar doğurdu şu mübarek virüs. Ama ceremeyi başta sağlık çalışanları çekiyor. Çok insan kaybettik bu konuda. Ruhları şad olsun ama keşke burada olsalardı.

*******

Tabi bazı iş kolları için fırsat oluyor ama genelde hem dövizin artması ve hem de virüste bulaşın artması sonucu birçok iş kolu boş oturuyor. Risk büyümeye başladıkça işlerde küçülmeye başladı. Devlet bir dizi teşvik ve ekonomik destek üzerine çalışıyor ama para lazım, ödemelerde yaklaşıyor. Hani ucuz faizle alınan ev ve ihtiyaç kredileri ve taksitlendirilen devlet alacakları. Birde yenisi eklenecek. Hangisini, kim, nasıl, neyle ödeyecek sorusu zihinleri meşgul ediyor. 500 milyar TL devlet alacağından bahsediliyor. Tamam da bu seferki taksitlendirme azıcık şu virüs belasına uygun olarak yapılsa idi daha iyi olmaz mıydı? Yani, daha uzun vade ve faizsiz gibi.

*******

Gerçek şu ki; biz daha bir sene gangster gibi gezecek ve ip üstünde yaşayacağız. Çünkü bu gün Türkiye’nin bile 50 milyon doz aşıya ihtiyacı var. Öyle aşı bulundu demekle olmuyor. Bunu üretmek ve saklama ortamını sağlamak gerek. Etkili olup olmaması da yani ürün kalitesi de sıkı kontrol edilmeli. İnsanlara aşı yerine canlı mikrop zerk edersen ölümler yaşamaya başlanır. Bu 70 li yıllarda İzmir de kolera salgınında olmuş ve birkaç kişi ölmüştü.

*******

Aslında ilacını bulsalar daha iyi. Yani, normal bir ağrıkesici gibi veya antibiyotik gibi. Ama bu virüs olduğu için zorlanıyorlar. Fakat, eğer ilacını bulurlarsa veya böyle muhteşem bir iyiliği herhangi biri yapsa bence tüm günahları affolur. İnsanlık için. Çünkü ben bazen fizyokratların kafasında düşünüyorum. Doğa, tüm ekonomi ve yaşamı ters çevirme gücüne sahip: jean Baptiste Say. Şimdi biraz ters gelmiş gibiyiz ama bunu akıl ve çalışma ile yenip daha güzel bir dünya oluşturacağımızdan hiç şüphem yok. Saygılarımla…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fisun Mersinli
Fisun Mersinli - 2 yıl Önce

Tebrikler

banner95

banner94