Sürücü Belgesi Nedir, Sürücü Belgesi Nasıl Alınır?

Sürücü Belgesi Nedir, Sürücü Belgesi Nasıl Alınır?
banner87

Sürücü belgesi veya ehliyet trafikte yasal bir şekilde araç kullanmak için yeterliliği gösteren resmi evraktır. Sürücü belgesi alma koşullarının yerine getirmiş olmak gerekir. Sürücü belgesi alabilmek için gerekli koşulları yerine getirmek ve ehliyet için gerekli belgeler ile ilgili istenen evrakları sürücü kursuna sunmak gerekir. Sürücü belgesi gerekli evraklar sürücü kursu tarafından sizden istenen belgelerdir.

Trafikte yasal bir şekilde araç kullanmak için sürücü belgesi gerekir. Bireyin kullanmayı tercih ettiği araç türüne göre sınıfları olan sürücü belgesi, sürücü kurslarında verilen eğitimlerde ve uygulanan sınavlarda başarı elde edildiği takdirde alınabilir.

Sürücü Belgesi Nedir?

Sürücü belgesi, bireylerin motorlu veya motorsuz vasıta kullanımı için gerekli resmi dokümandır. Motorlu taşıt kullanacak olanlara verilen, kimlik yerine geçen resmi bir belgedir. Araç yönetebilme yetkinliğini gösteren bu belge, ilgili kurumlar tarafından verilir.

1 Ocak 2016’dan beri eski sürücü belgelerinden yeni tip sürücü belgelerine dönülmüştür. Eski sürücü belgelerinin değişim prosedürlerinden sonra yeni belgelerin sınıfları 16 farklı kategoriye ayrılmıştır; M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F. Sürücü belgesi sınıfları, birçok etkene göre değişiklik gösterir. Bu etkenler yaş, kullanılan araç gibi farklı konulardaki sınırlamaları içerir.

Sürücü Belgesi Nasıl Alınır?

Sürücü belgesi sahibi olmak için nüfus müdürlüklerinden randevu alınması gerekir. Sürücü belgesi randevu alım prosedürü Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’ni arayarak veya web sitesindeki Randevu Sistemi kısmından gerçekleştirilebilir. Türkiye’de 596 adet Emniyet Müdürlüğünde ve 680 adet ilçe nüfus müdürlüğünde randevu alınabilmektedir. Nüfus Müdürlüğü web sitesinde başvurabileceğiniz konumunuza yakın merkezler bulunmaktadır. Sürücü sertifikası e-devlet ile Nüfus Müdürlüğüne gidebilirsiniz.

Başvuru yaparken İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde çalışan personeller ihtiyaç duyulan yönlendirmeleri yapmaktadır. Aynı zamanda başvuru sırasında kimlik ve ikamet bilgileri güncellenmektedir. Güncellenen bilgiler ile oluşan başvuru formu için imza atılmalı; parmak izi ve vesikalık fotoğraf verilmelidir. Alınan fotoğraf taranır. Form yetkili kişiye onaylatılır ve başvuru işlemi tamamlanır.

Başvuru yapıldıktan sonra değerlendirmeye alınır ve sorunlu bir durum söz konusu değilse sürücü belgesi hazırlanır. Kişilerin başvuru yaparken belirttikleri adrese kargolanır. Sürücü belgeleri aynı zamanda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün tayin ettiği bir noktadan teslim alınabilmektedir. Vekaletname ile sürücü belgesinin sahibi dışında biri de belgeyi alabilir.

Sürücü belgesi sorgulama işlemini Nüfus Müdürlüğü web sitesinden yapılabilmektedir. TC Kimlik No ile Ehliyet sorgulama gerçekleştirilebilmektedir. Bazı durumlarda adınıza kayıtlı sürücü belgesi bulunamadı hatası ile karşı karşıya kalınabilir. E-devlet sürücü belgesi bulunamadı sorunu için Nüfus Müdürlüğüne gidebilirsiniz.

Ehliyet ve sürücü kursları hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere https://www.surucukurslari.com/ adresi üzerinden

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94