2021 yılında altın fiyatları ne olur?

Ekonomi alanında da büyük bir dalgalanmaya sahne olan 2020 yılında, altın fiyatlarında yaşanan değişimlerin ardından, birçok vatandaş şimdiden “2021 yılında altın fiyatları ne olur ?” sorusuna cevap aramaya başladı. Bu sorunun cevabını sizler için konunun uzmanlarına sorduk. Manisa Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı Erkan Özşen ve Kuyumcular Çarşısı’nda kuyumculuk yapan Ersen Baylan yeni yıl için altın fiyat tahminlerini Denge okurları için paylaştılar.

2021 yılında altın fiyatları ne olur?
banner87

Koronavirüs salgını dolayısıyla küresel ekonomi piyasalarında dengeler değişirken, altın bu yıl ani yükselişleri ve düşüşleriyle dikkat çekti. Salgın döneminde fırlayan altın fiyatları, son aylarda düşüşe geçti. Şimdilerde durağanlığını koruyan altının, 2021 yılında ne olacağı ise merak konusu. 2020 yılında, altının yatırımcısını sevindirdiğini belirten Manisa Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı Erkan Özşen, 2021 yılında da bu durumun değişmeyeceğini ön gördüklerini söyledi. Manisa Kuyumcular Çarşısı’nda yaptıkları çalışmalara da değinen Başkan Özşen, ayrıca yeni yılda kuyumcuların tek bir federasyon altında toplanması için meclise teklif sunulacağını kaydetti. Çarşıda gerekli tüm hijyen önlemlerini aldıklarını ve denetimler gerçekleştirdiklerini kaydeden Başkan Özşen, şimdiye kadar 5 vaka ile karşılaştıklarını belirtti. Kuyumcular Çarşısı’nda esnaflık yapan kuyumcu Ersen Baylan’da 2020 yılını değerlendirerek sektördeki 2021 beklentisini gazetemize değerlendirdi.

ALTIN YATIRIMCILARINA YÜZDE 70 GİBİ KAZANÇ SAĞLADI”

Altının 2020 performansını değerlendiren Erkan Özşen, “Bu yıl zaman zaman yaşanan yükselişlerden dolayı altın, yatırımcısını sevindirmiş durumda. Geçtiğimiz yıl bu tarihlere baktığımız zaman, altının fiyatı 290-300 lira bandındaydı. Bu fiyatlardan yatırım yapan kişiler 2020 yılında mutlaka kazanç sağlamıştır. Gram altın şuan 460 seviyesinde, 540 bandına kadar çıkmıştı. Yani altın, bu sene içinde yaklaşık yüzde 70 gibi kazanç sağlamış durumda. Düğünlerin iptal oluşu nedeniyle sezonumuzu çok verimli geçiremedik. Bu durum sadece Manisa için değil yurt genelinde yaşandı. Bunun yanı sıra yatırım kısmında, fiyatlarda yaşanan yükselişlerden dolayı bir talep oluştu. Bu sene daha çok yatırım amaçlı altın alındı. Umuyoruz ki 2021 yılında sağlıklı günler yaşanacak ve bu kaybımızı telafi edeceğiz” dedi.

YÜZDE 10 İLE 15 ARASINDA ARTIŞ YAŞANABİLİR”

Başkan Özşen, 2021 yılı için piyasadaki beklentisini ise şu sözlerle dile getirdi; “Önümüzdeki yıl altında yine bir artış bekleniyor. Şuan ne kadar artacağını tam bilemezsek bile yüzde 10 ile 15 arasında artış yaşanabilir. Çünkü gerek ticaret savaşları olsun gerekse salgın hastalıklar dünyanın genelinde güvensizliğe sebep oluyor. Böyle kaos ortamında madenler her zaman talep edilmiştir. Dünyanın normalleşemediği bir yerde altın ve emtia fiyatları her zaman için değerlenecektir”

GÜMÜŞ ALTINLA MI YARIŞACAK?

Yıl içerisinde gümüş ürünlerin fiyatlarında yaşanan yükselişi de değerlendiren Başkan Özşen, yeni yılda da gümüşün bu yükselişi sürdüreceğini söyledi. Başkan Özşen, “Gümüş getirisi yüksek olan bir maden. 2021 yılı içinde de bunun artışının devam edeceği ön görülüyor. Tabii, altının yerini alacağını sanmıyorum. Çünkü altın kültürü farklı bir kültür. Gümüş kültürü şuan için o kadar da oluşmadı. Belki zaman içinde oluşabilir ama altın her zaman bir adım önde” dedi.

FEDERASYON OLMAK MECLİSE TAŞINACAK

Türkiye genelinde, yaklaşık 35 bin perakende ve 5 bin de toptan atölye olmak üzere 40 bin kişilik bir grup olduklarını belirterek açıklamalarını sürdüren Özşen, “Böyle bir grubun tek bir açtı altına toplanması çok büyük bir ihtiyaç. En azından federasyon şekline geldiğimiz takdirde belli yasa ve kanunlar çerçevesine de girmiş olacağız. Denetim ve kontroller daha etkili ve sağlam bir şekilde olacak. Bununla ilgili İstanbul, Ankara, İzmir kuyumcular dernekleri çalışmalar yürütüyor bizde Anadolu dernekleri olarak elimizden geldiğince kendilerine destek olmaya çalışıyoruz. Meclise bir kanun teklifi sunmak üzereyiz. 2020 yılı içerisinde bu teklif sunulacaktı fakat pandemi koşulları gereğince ne yazık ki bu da ertelenmiş oldu. Önümüzdeki sene içerisinde daha etkili çalışmalar yaparak federasyon aşamasına geçmeyi düşünüyoruz.”diye konuştu.

KUYUMCULAR ÇARŞISINDA ŞİMDİYE KADAR 5 VAKA GÖRÜLDÜ

Kuyumcular Çarşısı’nda koronavirüs tedbirleri kapsamında gerekli tüm hijyen önlemlerini aldıklarını ve denetimler gerçekleştirdiklerini kaydeden Başkan Özşen, “Şuan yaklaşık 100 tane işletmemiz var fakat şuanda karşılaştığımız vaka sayısı 4-5 civarında. Bu da bizim için sevindirici. Demek ki önlemlerimiz işe yarıyor. Bundan sonrada elimizden geldiğince bu önlemleri artırarak çalışmalarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

YILIN İLK ÇEYREĞİNDE ALTININ TEKRAR YÜKSELİŞİ BEKLENİYOR”

Kuyumcular Çarşısı’nda kuyumculuk yapan Ersen Baylan ise 2020’de piyasa için hareketli bir yıl geçirdiklerini ifade ederek, altın fiyatlarında yaşanan bu gelişmelerin beklendik bir durum olduğunu belirtti. Son zamanlarda altın fiyatlarında yaşanan durağanlığı ise ‘suni’ olarak değerlendiren Baylan, “Şimdi Covid-19 aşısının bulunması ve Amerika seçimlerinin etkisi ile altın fiyatları biraz geriledi. 2021 yılının ilk çeyreğinde altının tekrar yükselişi bekleniyor. Özellikle doların düşüşünden sonra altının fiyatında bir gerileme olmuştu. 2021 ortasında gram altının 570 seviyelerinde olacağı söyleniyor. Bu kesin olmasa da bence daha da düşük olmaz. Şuan suni bir düşüş mevcut. 2021’de gram altın fiyatlarının 600’ü görme şansı bile var” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94