banner83

CHP’Lİ BAKIRLIOĞLU: BORÇLANMA YETKİSİ YÜZDE 68 ARITILDI

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, komisyonda borçlanma yetkisini artıran maddeler eklendiğini açıkladı. CHP’li Bakırlıoğlu, bu maddeleri sert bir dille tepki gösterdi. Bakırlıoğlu, “Seçimi kaybedeceklerini anladıkları için gelecek iktidara adeta bir enkaz bırakmak istiyorlar.” ifadesinde bulundu.

CHP’Lİ BAKIRLIOĞLU: BORÇLANMA YETKİSİ YÜZDE 68 ARITILDI
banner87

Bütçe görüşmelerinin devam ettiği sırada komisyonda borçlanma yetkisiyle ilgili maddelerin gündeme geldiğini ifade eden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, iktidarın hesaplarının iyice şaştığını söyledi. Borçlanma limitinin 496 milyar liraya çıktığını vurgulayan CHP’li Bakırlıoğlu, iktidarın parayı har vurup harman savurduğunu dile getirdi

“KOMİSYONDA GÖRÜŞMEK ZORUNDA KALDIK”

CHP’li Bakırlıoğlu, “Bütçe Mecliste görüşülürken, gece yarısı operasyonuyla komisyonda başka bir teklife borçlanma yetkisini artıran madde eklediler. Harcamaları ve borçlanmaları bütçede düşük gösterip, sonradan ek borçlanma yetkisi almak devletin kaynaklarını nasıl har vurup harman savurduklarını gösteriyor. Çıkarılan maddeler, eklenen korsan maddeler ile ilgili ilgisiz birçok konuyu Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda görüşmek zorunda kaldık.” ifadesinde bulundu.

“CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNİN ÇÖKTÜĞÜNÜ GÖSTERİYOR”

CHP’li Bakırlıoğlu, “Adı Elektrik Piyasası Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi olan teklife gece 2'de verdikleri kabul ettikleri önerge ile 2022 yılı için borçlanma limitini 200 milyar lira artırdılar. Kendi hazırladıkları bütçeye güvenmedikleri için bütçe mecliste daha kabul edilmeden borçlanma yetkisi almak Cumhurbaşkanlığı sisteminin nasıl çöktüğünü gösteriyor. Aslında Plan ve Bütçe komisyonu görev alanına giren konuyu biz Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda görüşmek zorunda kaldık. Bundan ne teklifin imza sahipleri ne de komisyon üyeleri bilgi sahibi değildi. Emredersiniz denildi ve AKP-MHP oylarıyla kabul edildi.” dedi.

“HESAP İYİCE ŞAŞMIŞ”

CHP’li Bakırlıoğlu, “Bütçe kanunuyla tanınan borçlanma limiti 278 milyar liraydı. Bu rakam Hazine ve Maliye Bakanının yüzde 5 artırma yetkisiyle 292 milyara çıkıyordu. Komisyonda kabul edilen önerge ile 200 milyar daha ekleyince borçlanma limiti 492 milyar liraya yükseliyor. Böylece borçlanma yetkisi yüzde 68 artırılmış oldu. Tam bir öngörüsüzlük. Çünkü 2022 yılında iki defa bütçe yaptık. Yetmemiş ek borçlanma yetkisi istiyorlar. Hesap iyice şaşmış. Kasım ayı bütçesi rakamları açıklandı. Ocak-kasım dönemindeki bütçe açığı sadece 20 milyar. Bu dönemde Hazinenin nakit gerçekleşmelerine göre Ocak-Kasım döneminde net 350 milyar borçlanmışlar ve Meclisin verdiği yetkiyi zaten aşmışlar. 120 milyarlık bütçe açığının finansmanı için 492 milyar lira net borçlanmaya gitmek istiyorlar.” ifadesinde bulundu.

“GELECEK İKTİDARA ENKAZ BIRAKMAK İSTİYORLAR”

CHP’li Bakırlıoğlu, “Amaç, seçimden önce har vurup harman savuracak için şimdiden borçlanmayla para bulmak. Seçimi kaybedeceklerini anladıkları için gelecek iktidara adeta bir enkaz bırakmak istiyorlar. Fakat halkımızın desteği ile biz bunun altından kalacak kabiliyete ve güce sahip olacağız. Bu kanun teklifindeki asıl niyette ortaya çıkmış oldu. Zeytinlik alanların madencilik faaliyetlerine açılmasına ilişkin maddeyi geri çekerek kamuoyunun tepkisini bertaraf edip, özelleştirilen limanların sözleşme sürelerini 49 yıla çıkaran madde ile gece yarısı korsan bir önergeyle borçlanma yetkisini yüzde 68 artıran maddeyi komisyondan geçirmek.” diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2022, 15:26
YORUM EKLE

banner95

banner94

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.